Cecilija Pristov v družbi svojih otrok, vnukov, pravnukov in prapravnukov

Cecilija dopolnila 102 leti

Najstarejša občanka Žirovnice Cecilija Pristov je prejšnjo nedeljo dopolnila 102 leti. Že vrsto let vsak mesec denarno pomaga ljudem v stiski.

Žirovnica – »Še dobro se spomnim, kako je bilo v mladih letih. Kadar ponoči ne spim, premlevam vse to. Bili so slabši časi, tudi jedli smo slabše kot sedaj. V življenju je bilo nekaj dobrega, nekaj pa slabega,« se spominja Cecilija Pristov, po domače Šmitova mama, iz Vrbe, ki je minulo nedeljo imela 102. rojstni dan. Ob visokem jubileju ji je občina Žirovnica v sodelovanju z društvom upokojencev in svojci v torek pripravila slavje v Čopovi rojstni hiši v Žirovnici. »Naj vam prihajajoči zimski dnevi prinesejo veliko sonca in zdravja. Upam, da vam bo družina tudi v prihodnje tako stala ob strani in poskrbela za vas. Sami pa ostanite taki še naprej, da se bomo prihodnje leto znova srečali,« je župan Leopold Pogačar zaželel najstarejši občanki Žirovnice, ki je obenem tudi najstarejša prebivalka Zgornje Gorenjske. Dobro razpoloženi slavljenki so med drugimi v roko segle tudi predstavnice Rdečega križa in Karitas, pa tudi Edo Kavčič, predsednik upokojenskega društva.

Šmitova mama kljub visoki starosti nima večjih zdravstvenih težav. S sinom Francem živita skupaj v Vrbi, vsak dan pa ju obiskujejo in na pomoč priskočijo Cecilijine hčere Helena, Mila in Pavla. »Mama si čas krajša z gledanjem televizije, zelo rada ima družbo. Večkrat vpraša, kdaj pride kdo od mlajših; ima namreč sedem vnukov, enajst pravnukov in dva prapravnuka,« je povedala Cecilijina hči Helena Škantar. Šmitova mama je znana tudi po dobrih delih, saj še vedno vsak mesec po svojih zmožnostih denarno pomaga ljudem v stiski. »Ata me je vedno učil, da je treba pomagati revežem,« se spominja Cecilija ter ob tem pokaže pisma in čestitko, ki jo ji je za 102. rojstni dan poslal Franci iz Zdol na Štajerskem, ki mu že deset let redno pošilja denarno pomoč.

Rodila se je na Vogvarčkovi domačiji v Zgoši pri Begunjah. Zgodaj je izgubila mamo, v družini je bilo kar deset otrok. Izučila se je za šiviljo; nekaj časa je bila zaposlena v Elanu in pletilstvu v Radovljici. Z možem sta si leta 1938 zgradila hišo v Vrbi, rodilo pa se jima je sedem otrok, dva sta umrla že v rosnih letih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 22. december 2017 / 08:47

Včasih je bilo več spoštovanja

Državni zbor letos praznuje petindvajset let. Prva konstitutivna seja je bila 23. decembra 1992. Pred jutrišnjo obletnico danes poteka slavnostna seja državnega zbora mandata 2014–2018.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Lahko sem strog urednik

Urednikovanje oddaje ŠKL, ki jo v nedeljo dopoldne predvajajo na POP TV, je v novi sezoni prevzel Kranjčan Adi Omerovič.

Prosti čas / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Prva glaska Gorenjske

Osemletni Ana Skumvač iz Zgornjih Gorij in Aleksandra Vovk iz Mojstrane sta zmagali na prireditvi Prvi glasek Gorenjske 2008.

GG Plus / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Stvarnost fantastike

Za t. i. zdravo pamet je fantastika nasprotje stvarnosti. Med slovenskimi umetniki pa smo imeli enega, ki je fantastiko doživljal kot stvarnost in jo zmogel kot tako tudi naslikati: Franceta Miheliča...

GG Plus / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Črno-belo v barvah

Nejč Slapar je eden tistih kranjskih umetnikov, ki ga poznajo vsi. Ljubitelji likovne umetnosti ne le po sivobradi pojavi, ampak tudi po njegovih delih, na primer črno-belih geometrijah, ki se v optič...

GG Plus / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Sedmica: Podalpski cinizem

Končno. Cirkusa je konec. Američani so izvolili štiriinštiridesetega predsednika po vrsti.