Cecilija Pristov v družbi svojih otrok, vnukov, pravnukov in prapravnukov

Cecilija dopolnila 102 leti

Najstarejša občanka Žirovnice Cecilija Pristov je prejšnjo nedeljo dopolnila 102 leti. Že vrsto let vsak mesec denarno pomaga ljudem v stiski.

Žirovnica – »Še dobro se spomnim, kako je bilo v mladih letih. Kadar ponoči ne spim, premlevam vse to. Bili so slabši časi, tudi jedli smo slabše kot sedaj. V življenju je bilo nekaj dobrega, nekaj pa slabega,« se spominja Cecilija Pristov, po domače Šmitova mama, iz Vrbe, ki je minulo nedeljo imela 102. rojstni dan. Ob visokem jubileju ji je občina Žirovnica v sodelovanju z društvom upokojencev in svojci v torek pripravila slavje v Čopovi rojstni hiši v Žirovnici. »Naj vam prihajajoči zimski dnevi prinesejo veliko sonca in zdravja. Upam, da vam bo družina tudi v prihodnje tako stala ob strani in poskrbela za vas. Sami pa ostanite taki še naprej, da se bomo prihodnje leto znova srečali,« je župan Leopold Pogačar zaželel najstarejši občanki Žirovnice, ki je obenem tudi najstarejša prebivalka Zgornje Gorenjske. Dobro razpoloženi slavljenki so med drugimi v roko segle tudi predstavnice Rdečega križa in Karitas, pa tudi Edo Kavčič, predsednik upokojenskega društva.

Šmitova mama kljub visoki starosti nima večjih zdravstvenih težav. S sinom Francem živita skupaj v Vrbi, vsak dan pa ju obiskujejo in na pomoč priskočijo Cecilijine hčere Helena, Mila in Pavla. »Mama si čas krajša z gledanjem televizije, zelo rada ima družbo. Večkrat vpraša, kdaj pride kdo od mlajših; ima namreč sedem vnukov, enajst pravnukov in dva prapravnuka,« je povedala Cecilijina hči Helena Škantar. Šmitova mama je znana tudi po dobrih delih, saj še vedno vsak mesec po svojih zmožnostih denarno pomaga ljudem v stiski. »Ata me je vedno učil, da je treba pomagati revežem,« se spominja Cecilija ter ob tem pokaže pisma in čestitko, ki jo ji je za 102. rojstni dan poslal Franci iz Zdol na Štajerskem, ki mu že deset let redno pošilja denarno pomoč.

Rodila se je na Vogvarčkovi domačiji v Zgoši pri Begunjah. Zgodaj je izgubila mamo, v družini je bilo kar deset otrok. Izučila se je za šiviljo; nekaj časa je bila zaposlena v Elanu in pletilstvu v Radovljici. Z možem sta si leta 1938 zgradila hišo v Vrbi, rodilo pa se jima je sedem otrok, dva sta umrla že v rosnih letih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sobota, 10. maj 2008 / 07:00

Razlika med integrirano in ekološko pridelavo

Koliko intenzivnih sadovnjakov je v Sloveniji in katera je najpogosteje sajena sadna vrsta pri nas? Sadjarstvo je v Sloveniji tradicionalna kmetijska panoga, danes večina resnih...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Igorjevih dvajset

V polnem Gledališču Studenec pri Domžalah je v petek zvečer svojo dvajsetletnico obstoja proslavil ansambel Igor in zlati zvoki.

Zanimivosti / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Velike porcije in klasična glasba

"Naj bo to naša rdeča nit," je ponudbo, s katero namerava razveseljevati planince, pa tudi alpiniste, opisal Franc Beguš, novi oskrbnik Kranjske koče na Ledinah.

GG Plus / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Vaš razged

GG Plus / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Ulrihova hiša

V hiši ob gradu Khislstein, ki jo Kranjčani poznajo kot Ulrihovo hišo, so novi upravni prostori Gorenjskega muzeja. Grad in hiša ob njej sta bila skozi stoletja bolj ali manj povezana...

GG Plus / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Gorsko reševanje približali ljudem

"Javnost je o delu gorskih reševalcev seznanjena ob hudih tragedijah, ob uspešnih reševanjih pa niti ne. Zato se nam je zdelo potrebno spregovoriti o tem," pravi Vladimir Habjan, urednik knjige Reševa...