Sistem odprte knjige
Nova kranjska knjižnica bo grajena po ameriškem sistemu Open air book.ing system. Avtor sistema, arhitekt Issac Buch je že gradil knjižnice v Mozambiku, Kongu, Swaziju, Slonokoščeni obali ...
Ob tem, ko Kranjčani in mimoidoči ostali ljudje lahko opazujejo, kako je vsakega dne vedno manj nekdanje blagovnice Globus, smo se v redakciji velikega brata odpravili po sledeh nove arhitekturne rešitve, ki naj bi jo zaradi znižanja stroškov gradnje predlagal nekdo na kranjski občini (še vedno gre za neimenovano osebo), v splošnem navdušenju ob prihranjenih evrih pa ga bodo na prihodnji seji menda potrdili tudi mestni svetniki. Kot smo izvedeli, je avtor nove arhitekturne rešitve priznani ameriški arhitekt židovskega porekla Issac Buch, ki je znan predvsem po idejnih arhitekturnih zasnovah za knjižnice, za katerih gradnjo so potrebna le minimalna finančna sredstva. Za zadnji dve knjižnici v Mombasi in Larabangi pa je prejel tudi mednarodni certifikat Eko-book.
Naš dopisnik Little Brother ga je poiskal na njegovem domu na 134 avenue 23 street, no. 6, desni vhod, v New Yorku. Vprašali smo ga, ali meni, da bo tovrstni odprti sistem primeren za slovenske klimatske razmere in povprečnega kranjskega bralca. »Kot veste, gre za poseben Open air book.ing system (odprtozračni knjižni.ing sistem), ki je po zagotovilih mednarodne organizacije za knjigo IOB primeren za vsa podnebja in kulture, po mednarodni lestvici pa dosega celo rang Civilization 6+. Zato ne vidim težav, da knjižnica ne bi tudi v končni podobi zgledala taka, kot jo vidimo trenutno.«
Kaj pa zima, dež in sneg. Bralce bo zeblo, knjižnične uslužbence še bolj. »To je še najmanjši problem, saj poznamo topla oblačila in različne alkoholne pijače, ki ogrejejo telo in duha. Izračunali smo, da bodo zaposleni za dodatna oblačila in alkohol šele po 87 letih porabili toliko denarja, kolikor ga bomo prihranili danes ob gradnji po sistemu Open air book.ing system.«
Mar ne bo prepiha? »Mogoče ga bo nekaj, a poglejmo na svetle plati. Mnogi ljudje, ki nimajo denarja za vožnjo z ladjo, bodo le-to lahko občutili kar v domači knjižnici. Knjižnica bo v novi arhitekturi lahko zaživela kot knjižnica odprtih pogledov. Videti bo moč tako ali je vrsta za burek v Pekarni Kovor na nasprotni strani ceste kot v kanjon Kokre, če so tamkajšnje žuželke še ogrožene. Hkrati bodo bralci lahko na hitro prelistali knjigo in če jim ta ne bo všeč, jo bodo enostavno, oprostite besedi, »fuknli« dol – v pritličju namreč bo lovilnik »fuknjenih« knjig, ki jih bodo vsak mesec podarjali knjižnicam na Islandiji, ki so se v tem trenutku znašle v precejšnji krizi.« Issac Buch nam je v nadaljevanju predstavil še mnoge prednosti njegovega Open air book.ing sistema, no o njem boste več izvedeli sami, ko boste v času veselega decembra že lahko nemoteno obiskovali novo kranjsko knjižnico. V bistvu čakamo le še potrditev kranjskih svetnikov za projekt.