Energetika gre v prodajo
Občinski svetniki soglašajo, da gre preddvorsko podjetje Energetika v prodajo. Izklicna cena na licitaciji naj bi bila šeststo tisoč evrov.
Preddvor - V Preddvoru že dolgo razmišljajo, kaj naj s podjetjem Energetika, ki se ukvarja z daljinskim ogrevanjem na biomaso in je v občinski lasti. Na četrtkovi seji občinskega sveta pa so soglašali s predlogom, da ga prodajo. Sedanji direktor Energetike Preddvor Janko Maček je poročal o cenitvi podjetja, ki je bila opravljena letos in po kateri je kotlovna oprema vredna 255 tisoč evrov, nepremično premoženje pa 471 tisoč evrov. V preteklosti se je podjetje otepalo z izgubo in ima še nekatere terjatve, sedaj pa je po Mačkovih besedah rezultat poslovanja pozitiven, lastninski delež pa je po izvedeniškem mnenju vreden 587 tisoč evrov. Tako predlagajo, naj gre Energetika v prodajo z izklicno ceno 600 tisoč evrov. Direktor občinske uprave Marko Bohinec je svetnikom pojasnil postopek prodaje na dražbi, ki bi bila lahko opravljena že do konca leta. Odvetniški hiši so tudi že naložili, naj pripravi besedilo pogodbe. V primeru, da lastniški delež Energetike za predlagano kupnino ne bo prodan, se cena postopno znižuje do 70 odstotkov vrednosti predlagane cene.
O prodaji Energetike so v Preddvoru v preteklosti že večkrat razpravljali, razmišljali so o tem, da bi obdržali četrtinski delež v podjetju ali pa ga prodali v celoti, saj sami niso usposobljeni za upravljanje s takšnim sistemom. Svetniki so tokrat pred odločitvijo o prodaji celotnega podjetja izrekli vrsto pomislekov. Bo imela občina še vedno vpliv na oblikovanje cene daljinskega ogrevanja na biomaso? Če je ne bodo želeli povišati, ali bodo morali razliko še vedno pokrivati iz občinskega proračuna? Bodo morali pokrivati tudi morebitno izgubo energetskega podjetja tudi še po prodaji? Kakšen bo odnos do uporabnika, bo zagotovljeno servisiranje v primeru okvar? Podjetje Energetika ima že sedaj koncesijo za proizvodnjo in dobavo toplotne energije, koncesijsko razmerje bo ostalo tudi naprej, enako obveznosti, ki izhajajo iz tega, so pojasnili svetnikom. Občinski svet obdrži tudi vpliv na cene ogrevanja, poleg lokalne oblasti pa jih mora potrjevati tudi država, saj so cene energentov pod posebnim režimom. Kadar je doslej občina želela, da se cene za uporabnike ne povišajo, je skrbela za pokritje razlike. Tudi za naprej bi bilo lahko tako, vendar bo najverjetneje novi lastnik sam skrbel za to, da bo s ceno konkurenčen, saj se ob predragem ogrevanju lahko zgodi, da se uporabniki začnejo odklapljati. Ko bo podjetje prodano, pa ne bo več stvar občine, ali ima izgubo ali dobiček. Svetniki bi kljub temu želeli videti, kakšna bo pogodba, sklenjena z morebitnim kupcem.