Ne samo pogumni, tudi odgovorni
"Pogum in odgovornost sta vgrajena v temelj naše državnosti," je na spominskem srečanju ob obletnici odhoda JLA iz Slovenije dejal dr. France Bučar.
Breznica - »V osamosvojitvenem obdobju smo bili pred veliko dilemo, kdo nam daje pravico, da tvegamo usodo celega naroda. Ni bila dovolj le korajža, spraševali smo se tudi, ali sploh smemo vzeti nase tako odgovornost. Prav zato sta pogum in odgovornost vgrajena v temelj naše državnosti in na tej osnovi je treba graditi tudi naprej,« je na srečanju v spomin na odhod zadnjega jugoslovanskega vojaka iz Slovenije (26. oktober 1991) v kulturni dvorani na Breznici poudaril slavnostni gost France Bučar, prvi predsednik slovenskega parlamenta.
Vprašal se je tudi, ali danes na svojo državo gledamo kot na sredstvo, prek katerega lahko dosežemo tudi lastne interese. »Ko je oblast prevzel Demos, smo se čez noč soočili s problemom, kako graditi demokratično družbo. To smo storili po modelu, ki smo ga podedovali iz prejšnje komunistične države: vso moč združiti v političnem vrhu, zato da boš prek njega spremenil celotno družbo. Je paradoks, a to je dediščina, ki smo jo ohranili do danes. Zato so vsake volitve tako rekoč zemeljski potres, ker vse deluje, samo da pride na oblast. Država tako postane naša last, ne sredstvo,« razmišlja Bučar. Pred prihodnjo vlado je zato po njegovem pomemben precep: ali iti naprej z obstoječim političnim modelom ali se odločiti za drugega.