Trije iskrivi sogovorniki, vsi dobri poznavalci umetnosti, kipar Metod Frlic, publicist Miha Naglič in pisatelj ter župan Tone Peršak so oblikovali prijeten večer na Glasovi preji v Trzinu. (Foto: Tina Dokl)

Umetnina, spomenik in vodnjak

V četrtek smo v Centru Ivana Hribarja v Trzinu spredli že 95. Glasovo prejo. O trzinskem vodnjaku sta marsikaj zanimivega povedala pisatelj in župan Trzina Tone Peršak in avtor vodnjaka, akademski kipar Metod Frlic.

Glasova preja, katere nit na Gorenjskem glasu uspešno vlečemo proti stoti prireditvi, je pretekli četrtek prvič potekala na vzhodnem robu Gorenjske, v občini Trzin, ki ji že od vsega začetka, torej že tretji mandat, županuje pisatelj in komparativist Tone Peršak. Njemu nasproti smo v dvorani Marjance Ručigaj v Centru Ivana Hribarja gostili akademskega slikarja Metoda Frlica, ki že precej let živi in dela na Malenskem vrhu v Poljanski dolini, sicer sosednji vasi od svoje rojstne Suhe. Če je naslov Glasove preje Umetniku naročilo, občini vodnjak razkrival namen tokratnega besedovanja, sta o njegovem pomenu ob pomoči našega tradicionalnega povezovalca in izpraševalca, publicista Miha Nagliča spregovorila oba sogovornika. Od ideje do izvedbe projekta »vodnjak« je preteklo skoraj 12 let. Takoj ko je Trzin postal samostojna občina, so ob ureditvenem načrtu za področje središča kraja pripravili tudi razpis za vodnjak, na katerem je v družbi najbolj eminentnih slovenskih kiparjev, med drugim tudi svojega profesorja z akademije, v očeh strokovne komisije najboljši predlog predstavil Metod Frlic. Od prvotnega predloga, njegove spremembe do izdelave in same postavitve vodnjaka je sicer preteklo še precej vode, kljub temu pa je Trzin danes ena redkih občin, kjer se lahko pohvalijo s tem.

Kot je med drugim povedal Peršak, ima objekt tri funkcije: umetniško, je vodnjak, ob katerem se srečujejo ljudje, hkrati pa je tudi nekakšen spomenik različnim dogodkom, predvsem bitkam, ki so se v Trzinu bojevale v preteklosti, od turških vpadov pa do osamosvojitvene vojne. Iskriva sogovornika sta v pogovoru govorila o umetnosti, politiki in družbi, Metod Frlic pa je občinstvo navdušil tudi z marsikakšno duhovito razlago ali anekdoto iz svojega umetniškega življenja. Več o 95. Glasovi preji bomo pisali v Gorenjskem glasu, v prilogi Razgledi, ta petek.

                                       

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bohinj / ponedeljek, 3. julij 2017 / 10:51

Bohinjsko v bohinjskih spominkih

Tretje leto blagovne znamke Bohinjsko število podeljenih znamk raste, z njimi pa tudi lokalna zaznamovanost in celovitost ponudbe tudi pri spominkih.

Objavljeno na isti dan


Šport / nedelja, 16. marec 2008 / 07:00

Še ena zmaga Schlierenzaureja, Kranjec četrti

Z novo zmago mladega Avstrijca Gregorja Schlierenzauerja se je v Planici v nedeljo zaključila sezona svetovnega pokala v smučarskih skokih, kristalni globus pa je prvič poljubil Avstrijec Thomas Morge...

Radovljica / nedelja, 16. marec 2008 / 07:00

Otroški parlament

Učenci treh osnovnih šol so v občinskem otroškem parlamentu razpravljali o zabavi in prostem času mladih.

Radovljica / nedelja, 16. marec 2008 / 07:00

Priznanja civilne zaščite

Iz radovljiške občine so priznanje prejeli Janez Koselj, PGD Mošnje in Društvo GRS Radovljica.

Radovljica / nedelja, 16. marec 2008 / 07:00

Večina v najbližji vrtec

V Vzgojno varstvenem zavodu Radovljica bodo 31. marca in 1. aprila vpisovali otroke v vrtec, v vseh sedmih enotah bodo takrat pripravili tudi dneve odprtih vrat.

Splošno / nedelja, 16. marec 2008 / 07:00

Nekateri so tudi jezni

Občinsko redarstvo Občine Radovljica je v javnosti znano predvsem po kaznovanju napačnega parkiranja, vendar to ni vse, kar počnejo možje v temno rdečem.