Pod beležem so skrite dragocene freske
Podružnična cerkev sv. Petra v Bodovljah pod beležem skriva freske starih furlanskih mojstrov in Jerneja iz Loke. Domačini želijo, da bi freske odkrili in restavrirali.
Bodovlje – Cerkvica na vhodu v Poljansko dolino je že po svoji legi posebna. Ne stoji na vzpetini, pač pa na ravnini. Njeno notranjost in deloma zunanjost so z gotskimi freskami poslikali furlanski mojstri in priznani umetnik Jernej iz Loke, krasijo jo tudi poznobaročni oltarji. Dragocenosti te na oko skromne cerkvice sta lani popisali Mojca Ferle in Anica Ziherl. Cerkev je vpisana v državni register nepremične kulturne dediščine, lani pa so jo v občini Škofja Loka razglasili za kulturni spomenik lokalnega pomena. Cerkvico je najti tudi v slovenskem turističnem vodniku.
Že leta 1928 so pod beležem zaslutili dragocene freske, obseg fresk so ugotavljali leta 1959, najnovejše sondaže pa so znova potrdile, da bi bilo smiselno freske odkriti in jih restavrirati, meni Mojca Ferle, ki je po stroki etnologinja. Prevzeta je nad dragocenostmi, ki jih skriva cerkvica, in nad dejstvom, da je v skromnem okolju v preteklosti zrasla tako imenitna podružnica. Kar so odkrila dosedanja raziskovanja, so stene cerkvene ladje in prezbiterija poslikane s prizori pasijona, ena od fresk je tudi za oltarjem.
Krajevna skupnost Zminec in loška župnija, ki ji podružnica pripada, želita, da bi se cerkvica temeljito prenovila. Pri tem bodo potrebovali pomoč občine in države, zato nameravajo v naslednjem proračunskem letu kandidirati tako za občinska kot državna sredstva. Na to so se dobro pripravili, saj so že naročili projekt prenove cerkvice. Izdelal ga je restavratorski atelje Triptih, sicer pa dogajanje spremlja tudi zavod za varstvo kulturne dediščine iz Ljubljane. Celostna prenova notranjosti bi stala okoli petsto tisoč evrov.