Grozdje za užitek, zdravje in lepoto
Če se človek počuti še tako zdrav, je priporočljivo, da enkrat na leto napravi "grozdno kuro". In najprimernejši čas za to je seveda jesen.
Dva tedna naj vsak dan zaužije po en ali dva kilograma svežega, zrelega in dobro opranega grozdja. Zdravilne moči pa se skrivajo tudi v moštu. Izkoristimo jih tukaj in zdaj. Še preden se mošt spremeni v vino.
Čeravno so trgatve že bolj proti koncu, se spodobi, da se posvetimo vinski trti in njenemu božanskemu plodu, ki nam polepša jesen in nas napolni z zdravjem. Tako se bolj čili in pri močeh, kot bi bili, če grozdja ne bi uživali, lahko podamo v mrzle in za bolezen še bolj dovzetne zimske dni. Uživajmo presnega, iz njega izcedimo sok ali pa ga »sprešajmo« in pustimo, da zavre v mošt, ob nadaljevanju alkoholnega vretja in po filtriranju pa pridemo do vina, ki ima tudi pozitivne učinke na zdravje, če ga uživamo v zmernih količinah, seveda. A o slednjih kdaj drugič.
Rdeče je še bolj zdravo
Vinska trta (Vitis vinifera) in grozdje se omenjata že v Svetem pismu in sodita med najstarejše vrste sadja. Že v antiki so na prostoru Egipta, Babilona, Grčije in Rima ženskam pogosto darovali grozdje, moškim pa vino za ohranjanje zdravja, mladosti in lepote. Poznamo številne vrste grozdja - rdeče, zeleno, belo, s semenom in brez njega. Različne vrste trte dajejo grozdje različnega okusa, posledično pa tudi različna vina. Z največ zdravilnimi močmi se ponašajo rdeče oziroma temno vijolične sorte grozdja, ki imajo čim temneje obarvano lupino. V njih je namreč največ flavonoidov, ki grozdju podelijo antioksidacijsko in zdravju koristno moč. Sem sodijo denimo refošk, merlot, barbera, modra frankinja, jurka, izabela.
Za krepitev imunskega sistema in proti staranju
Grozdne jagode vsebujejo glukozo – grozdni sladkor ter fruktozo – sadni sladkor, ki ju lahko organizem porabi hitro in lahko – preideta neposredno v kri in sta vir energije, pomembne za delovanje mišic. Jagode so tudi bogat vir vitaminov C, B1, B2, B6, PP in mineralov ter drugih snovi, ki jih telo nujno potrebuje za dobro delovanje srca, krvnega obtoka in živčnega sistema. Redno uživanje grozdja torej dobrodejno deluje na obrambni mehanizem celega telesa. Lupine grozdnih jagod vsebujejo pomembne balastne snovi, ki pospešujejo delovanje črevesja in odpravljajo zaprtje, odvajajo vodo iz telesa in ga razstrupljajo. Resveratrol, snov, ki je v lupini črnega grozdja, naj bi imel celo to moč, da upočasnjuje staranje.
Grozdna kura
Grozdje pomaga pri zaprtju, čisti ledvice in sečne poti, blaži predmenstrualni sindrom. Koristnega se izkaže pri shujševalnih dietah, živčnosti, depresiji in utrujenosti. Pospešuje presnovo ogljikovih hidratov in prebavo, odreže se tudi pri prebavnih in motnjah krvnega obtoka ter pri srčnih boleznih. Gradi zdravo kožo in ji podarja mladosten videz. Naj vam ne pride na misel, da si jeseni ne bi privoščili grozdne kure. Pojejte kilogram do dva grozdja na dan. Če ste karakter, vam bo gotovo uspela vsaj tedenska kura, še bolje, če jo raztegnete na dva tedna. Po kuri boste povsem prenovili jetra in prečistili ledvice in boste tako polni moči dočakali zimo. Ta kura se kot uspešno izkaže tudi pri hujših srčnih boleznih in pri motnjah krvnega obtoka.
Domači »grozdni« recepti
Če ste šibki, utrujeni ali ravno z operacije, si privoščite krepčilno grozdno kuro: tri tedne trikrat na dan (zjutraj na tešče, pred kosilom in eno uro pred večerjo) zaužijte sveže črno grozdje. Svetuje se, da ga na dan pojeste en kilogram in pol. Zoper hemoroide koristi, če pred zajtrkom, kosilom in večerjo pojemo po štiristo gramov črnega grozdja z malo pšeničnega kruha, ki naj ne bo svež. Tako delamo prvi teden dni, naslednjih sedem dni pa uživamo po petsto gramov grozdja. Ženske, ki bi rade enkrat za vselej naredile konec celulitu, naj iz večjega grozda potrgajo jagode, pripravijo pol limone in dve slivi ter iz teh sestavin s sokovnikom izcedijo sok. Pijejo po malem med zajtrkom, kosilom in večerjo. Do boljšega spomina boste prišli, če v mešalniku zmeljete jagode večjega grozda, dve pomaranči, štiri lešnike in eno figo, ter ta pripravek uživate dlje časa med glavnimi obroki.
Še kozarec mošta
Kri si bomo očistili in okrepili živce, če bomo na tešče popili en kozarec mošta. Proti vnetju trebušne slinavke naj bi deset dni zaporedoma pred zajtrkom, kosilom in večerjo spili po sto gramov mošta. Proti pljučnim boleznim pomaga, če svež mošt zmešamo z enako količino mleka in pijemo trikrat na dan po en kozarec. Proti zvečanju količine sečne kisline in cirozi jeter pa naj bi se obneslo, če pred glavnimi obroki pijemo po petdeset gramov mošta, po obrokih pa po sto gramov.