Pesnik Czeslaw Milosz (1911-2004)

Pesnik stoletja

Czeslaw Milosz (1911-2004) je eden največjih pesnikov 20. stoletja. Slovenci pa smo septembra dobili to, česar nimajo mnogi večji narodi: obširen izbor njegove poezije, ki je na 606 straneh in pod naslovom Zvonovi pozimi izšel pri Študentski založbi v zbirki Beletrina.

»Molim k svojemu priročnemu bogu. / Kajti Bog mora imeti milijardo ušes, / in eno uho ima vedno odprto zame.« (C. Milosz)

Pesnikova izjemna biografija se razteza dobesedno čez celo prejšnje stoletje in se konča v sedanjem. Rodil se je 1911 v Szetejniah (Litva), študiral v tedaj še poljskem mestu Vilno (zdaj Vilnius) in v Parizu. Med vojno je pripadal poljskemu odporniškemu gibanju, v povojnih letih bil poljski kulturni ataše v Washingtonu in Parizu, kjer je 1951 zaprosil za politični azil. Od 1960 je živel v ZDA in bil 1961-78 profesor na sloviti univerzi Berkeley (Kalifornija). V zadnjih letih življenja se je vrnil na Poljsko in umrl 2004 v Krakovu. Leta 1980 je za svoj pesniški in pisateljski opus prejel Nobelovo nagrado za književnost, »za brezkompromisno ostrino, s kakršno podaja človekov ogroženi položaj v svetu, polnem nasilnih konfliktov«.

V brezskrbno in srečno otroštvo, ki ga je pred strašno vojno preživel v plemiškem dvorcu ob reki Niewiaži, se je vračal vse življenje, tudi kot starec. »Otrok sem, ki pristopa k prvemu obhajilu v Vilnu / in potem pije kakav, s katerim postrežejo pobožne / katoliške gospe. // Starec sem, ki se tistega junijskega jutra spominja: / omama teh, ki so brez greha, beli prti in sonce / na vazah s potonikami … Počasi, premišljeno se zdaj, ko je dopolnjena usoda, / podajam med podobe minulega časa, // svojega stoletja, v katerem, in v nobenem drugem, mi je / bilo ukazano roditi se, pisati in zapustiti sled.« (Iz pesmi Capri v zbirki Na rečnem bregu, 1994.) Ko se je pesnik kot starec po 52 letih vrnil v svoj rodni kraj, je videl, da so s površja zemlje dobesedno zbrisali skoraj vse, česar se je spominjal in kar je torej preživelo »le« v njegovi večni poeziji. Njegova Reka seveda še teče, a je ni prepoznal; »njena barva spominja na rjasto avtomobilsko olje«.

Polonist Jerzy Kwiatkowski je ugotovil, da so za Miloszevo poezijo najbolj značilne naslednje poteze: reaktualizacija vzorca pesnika preroka, za katerega se je zdelo, da je ugasnil s koncem romantike, tokrat utemeljena na horizontalni intuiciji; uvedba sakralnega biblijskega patosa kot spremljave profetizma; oster etični čut, skorajda moralistična strast; stalno zanimanje za verske in eshatološke teme in s tem povezana biblijska stilizacija, ne nazadnje slovesno dolgi, »svetopisemski« verz; spodbujanje zanimanja za anglo-ameriško poezijo po dolgoletnem vplivanju francoske, povezano z Miloszevim klasicizmom; rehabilitacija diskurza in diskurzivne pesnitve; velik pomen ironije: distanca med avtorjem in lirskim subjektom.

Več o Miloszu in njegovi poeziji izveste v spremni besedi Jane Unuk, ki je velika poznavalka tega izjemnega opusa. Knjigo Zvonovi pozimi sta uredila Klemen Pisk in Jana Unuk, prevajalcev je kar sedem, med njimi gorenjski rojak Tone Pretnar.

Lobanja

Pred Marijo Magdaleno se beli v somraku

lobanja, sveča ugaša. Ne poskuša uganiti,

kateri njenih ljubimcev je ta izsušena kost.

Tako negibno razmišlja stoletja, prvo, drugo.

Pesek je zaspal v peščeni uri, ker je videla

in čutila na ramenu dotik Njegove roke,

takrat, ko je o svitu kriknila: »Rabuni!«

Jaz pa zbiram sanje te lobanje, ker sem ona,

ognjevit, zaljubljen, trpeč v vrtovih

pod temnim oknom, negotov, ali je moja

in nikogar drugega skrivnost njene naslade.

Omame, prisege. Le slabo se jih spomni.

In samo tisti trenutek, nepreklicen, traja,

ko je bila že skoraj na drugi strani.

C. Milosz, 1985, prevedla Jana Unuk

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 23. december 2023 / 12:09

Upokojenci prejeli zimski dodatek

Zimski letni dodatek je prejelo 648 tisoč prejemnikov pokojnin in nadomestil iz invalidskega zavarovanja. Januarja bodo pokojnine višje za dobrih osem odstotkov.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / torek, 13. december 2011 / 07:00

Otroški dodatek namesto štipendije

Nova socialna zakonodaja, ki se bo začela uporabljati s 1. januarjem, ureja tudi pravico do državne štipendije.

Šport / torek, 13. december 2011 / 07:00

Plavalci doma s tremi odličji

Brnik - Letošnje evropsko prvenstvo v plavanju v kratkih bazenih v Szczecinu se je uspešno končalo tudi za našo reprezentanco, saj so v zbirko medalj dodali še tri. Za dve srebrn...

Šport / torek, 13. december 2011 / 07:00

Einfaltova junakinja Pokljuke

Rudno polje - Na Pokljuki so bile minuli konec tedna mednarodne tekme OPA celinskega pokala v smučarskih tekih, ki so bile k nam prestavljene iz Val Gardene. Nastopilo je 235 tekačev iz pe...

Avtomobilizem / torek, 13. december 2011 / 07:00

Pionir izgublja stik s časom

Test: Renault Grand Espace dCi 175 BVA Initiale

Zanimivosti / torek, 13. december 2011 / 07:00

Novoletni direndaj letos tri dni

Društvo prijateljev mladine Šenčur bo ta konec tedna pripravilo tridnevno prednovoletno zabavo na prostem.