Arheološka izkopavanja na gradbišču ceste skozi Poljane so se šele dobro začela.

Našli ostanke dveh cerkva

Ob obnovi ceste skozi Poljane so našli ostanke prejšnje cerkve sv. Martina in pokopališča (posmrtnih ostankov), ki bo po rekonstrukciji ustrezno označeno.

Poljane – Na mestu, kjer so danes v Poljanah spomenik NOB, cesta Poljane–Javorje, zemljišča ter objekti do potoka, je še pred dobrimi petdesetimi leti stala mogočna baročna cerkev sv. Martina, 150 let prej pa manjša gotska cerkev, posvečena istemu svetniku. Cerkev v Visoški kroniki na dveh mestih omenja tudi Ivan Tavčar – ob krstu in počitku glavnega junaka Izidorja.

S projektom Gorenjska panoramska cesta, ki ga v občini Gorenja vas-Poljane sofinancira evropski sklad za regionalni razvoj, bodo uredili tudi cesto skozi Poljane. Že ob prijavi na razpis je občina računala na izpolnjevanje kulturno-varstvenih pogojev, saj bo tudi po obnovi spomenik NOB ostal v dosedanji obliki, temelji cerkve kot arhitekturnega bisera, ki je bila podrta po drugi svetovni vojni, kot tudi nekdanje pokopališče manjše cerkve pa bodo označeni s tlaki. »Računali smo, da bodo delavci ob obnovi ceste naleteli na ostanke cerkva in posmrtne ostanke, zato je rok za ureditev ceste postavljen čez eno leto,« o morebitni upočasnitvi del pojasnjuje župan Milan Čadež.

Izkopavanja je ljubljanski Zavod za varstvo kulturne dediščine začel v sredo, čeprav so delavci SCT temelje in posmrtne ostanke odkrili prejšnji teden. »Iz katerega obdobja so posmrtni ostanki in kaj smo našli, bo več znanega čez kak teden, čeprav je zgodovina cerkve in pokopališča dobro raziskana in opisana,« je povedala Alenka Ramšak z zavoda. V Poljanah je prvotno stala gotska cerkev, podrli pa so jo ob zidanju baročne cerkve v dvajsetih letih 18. stoletja (v zidove so takrat vzidali nekaj figuralnih sklepnikov in reber oboka, ki so jih našli ob rušenju cerkve leta 1954; hrani Loški muzej). Baročno cerkev so novembra 1944 minirali partizani (najprej zvonik), deset let kasneje pa so jo dokončno porušili, čeprav so bili predhodno izdelani načrti za rekonstrukcijo. Novo cerkev (na drugem bregu Poljanske Sore) so na novi lokaciji po načrtih Antona Bitenca dogradili leta 1967.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / ponedeljek, 23. december 2019 / 16:43

Knjiga o koreninah narodovega razkola

Zgodovinar in novinar dr. Jože Možina je napisal znanstveno monografijo Slovenski razkol. Prejšnji teden so jo predstavili v Cankarjevem domu.

Objavljeno na isti dan


Kronika / petek, 3. oktober 2008 / 07:00

Velikonji v drugo nižja kazen

Tudi na ponovljenem sojenju je bil Jeseničan Roman Velikonja spoznan za krivega umora, poskusa umora in povzročitve dveh lahkih poškodb. Druga kazen je vseeno znižana (za dve leti) na enajst let zapor...

Slovenija / petek, 3. oktober 2008 / 07:00

Biatlonci ostajajo optimisti

Uspehi na svetovnem prvenstvu v letnem biatlonu, nesreča Klemena Bauerja in Petra Dokla ter novica o nosečnosti Tadeje Brankovič Likozar so dogodki, ki so v zadnjem času odmevali v biatlonskem taboru.

Kronika / petek, 3. oktober 2008 / 07:00

Avstralec padel čez previs

Pri sestopu z Male Osojnice se je v četrtek popoldne smrtno ponesrečil 47- letni avstralski državljan.

Kronika / petek, 3. oktober 2008 / 07:00

Trije ropi v enem tednu

Gorenjski policisti obravnavajo že tretji rop v zadnjem tednu dni.

Prosti čas / petek, 3. oktober 2008 / 07:00

Lekcija 1: Brez dela ni jela

Ta teden je Pop TV začel prikazovati drugo sezono resničnostnega šova Kmetija.