V skladateljev spomin
Knjigo Marijan Gabrijelčič 1940-1998 sta avtorja Valentin Bogataj in Metka Sulič predstavila na Kogojevih dnevih v Desklah.
Knjigo Marijan Gabrijelčič 1940–1998, ki je ob 10-letnici smrti skladatelja Marijana Gabrijelčiča izšla pri Muzejskem društvu Škofja Loka, so minuli četrtek v okviru Kogojevih dni predstavili v Osnovni šoli Deskle. Knjigo sta uredila muzikolog dr. France Križnar in Alojzij Pavel Florjančič, obširneje sta jo predstavila avtorja Valentin Bogataj in Metka Sulič. O skladatelju, ki je veliko let živel in deloval na Škofjeloškem, pa so spregovorili še Milica Zimic, ki je skupaj z njim dolga leta pripravljala Kogojeve dneve, Dušan Bavdek, skladatelj in docent na Akademiji za glasbo v Ljubljani, Gabrijelčičev študent, skladatelj Klavdij Koloini, Gabrijelčičev sodobnik in dober prijatelj, ter Peter Hawlina, v imenu njegovih prijateljev združenih v Skupino Gama. Predstavitve knjige se je udeležilo okrog 50 ljudi, med njimi tudi večja skupinaiz Škofje Loke, ki je pred tem položila cvetje na grob pokojnega Gabrijelčiča v njegovem rojstnem kraju Gorenje Polje nad Anhovim. Aleksander Igličar se je v imenu Muzejskega društva Škofja Loka s simboličnim darilom zahvalil avtorjema,urednikoma in podpornikom, med katerimi je treba izpostaviti Slovensko filharmonijo, Akademijo za glasbo v Ljubljani in Društvo slovenskih skladateljev.
Po predstavitvi knjige je bil v bližnjem kulturnem domu v okviru Kogojevih dni 2008 izveden Spominski koncert ob deseti obletnici smrti skladatelja Marijana Gabrijelčiča, ki so ga pripravili solisti, zbor in orkester SNG Opere in baleta iz Ljubljane. V okviru koncerta je bila krstno izvedena Božična kantata, ki je bila eno zadnjih, zagotovo pa najobsežnejših skladateljevih del. Delo naj bi bilo prvotno izvedeno decembra 1996 v Rimu, kot zahvala za obisk papeža Janeza Pavla II. v Sloveniji, vendar do njene izvedbe ni prišlo.