Gorenjska ima poslanko in deset poslancev
Strankarska sestava in imena poslancev, ki nas bodo v prihodnjih štirih letih zastopali v državnem zboru, so znana. Tudi enajsterica Gorenjcev, ki smo jih povprašali o njihovih pričakovanjih in o tem, kaj bodo lahko dobrega naredili za Gorenjsko.
Državni zbor ima 90 poslancev, dva zastopata narodnostni skupnosti, drugi so izvoljeni v osmih volilnih enotah po Sloveniji. V petih je zmagala stranka SDS, v treh SD, slednja pa je s 30,50 odstotka glasov zmagovalka letošnjih volitev in z 29 mandati najmočnejša stranka v parlamentu. Nanovo izvoljenih je 41 poslancev, drugi so bili že v prejšnji sestavi državnega zbora. Med izvoljenimi je tudi enajst Gorenjcev, ena poslanka in deset poslancev. Kljub zapovedanim ženskim kvotam, ki so prvič veljale na parlamentarnih volitvah, se sestava glede na spol v državnem zboru skoraj ni spremenila. V njem bo sedela le ena poslanka več kot v minulem mandatu. Ženske kvote veljajo le za kandidature, volivke in volivci pa izbirajo. V državnem zboru je vselej tudi precejšnje število županov. Z Gorenjskega so kar štirje: kranjski, tržiški, jeseniški in gorenjevaški, vsak pa pripada drugi politični opciji. Od enajstih Gorenjcev jih je pet že preizkušenih politikov, ki jih poznamo že iz prejšnjega mandata, šesterica pa je novincev. Kakšna so pričakovanja enih in drugih, kaj bodo storili za okolje, kjer so bili izvoljeni, kako ocenjujejo morebitne koalicije?
Skupaj za razvoj Gorenjske
»Podprli so me ljudje od skrajno desnih prek sredinskih do skrajno levih prepričanj. To je največji volilni okraj in dobiti več kot 40 odstotkov glasov, je res izjemno,« je po izvolitvi za poslanca dejal jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger, ki je bil izvoljen na listi Socialnih demokratov (SD). Kot je povedal, bo kot poslanec najprej navezal tesno sodelovanje z dvema gorenjskima županoma, ki sta prav tako postala poslanca, to je županom Kranja Damijanom Pernetom in Tržiča Borutom Sajovicem. Skupaj si bodo prizadevali za hitrejši razvoj Gorenjske. Za Zgornjo Gorenjsko, kjer je kandidiral, pa je Mencinger napovedal: »V občini Jesenice si bom prizadeval predvsem za rešitev nerešenih stvari okrog lastništva bivše železarne, uresničitev največjega projekta - oživitve mejnega platoja Karavanke, veliko dela pa nas čaka tudi na urejanju cestne infrastrukture vse do Rateč. V kranjskogorski občini so glavni problemi pitna voda, cestna infrastruktura, treba bo iskati variante za zdraviliški turizem. V občini Žirovnica se bodo projekti nadaljevali, novi pa bodo večnamenska športna kulturna dvorana in doinštalacija hidroelektrarne Moste. Menim, da bomo vse te projekte lažje speljali z boljšimi povezavami na državni ravni oziroma v parlamentu.« In kako bo usklajeval delo poslanca in župana? Ker kot poslanec ne more več biti poklicni župan, bo imenoval še tretjega podžupana (verjetno bo podžupanja), sam pa bo župansko funkcijo opravljal nepoklicno. Na Občini Jesenice pa bo kljub vsemu skušal biti prisoten v kar največji meri. »Zavedam se, da me čaka veliko dela, a to odgovornost sem pripravljen sprejeti,« je še dodal Mencinger.
Vrnitev na Balkan
Kaj pa v novem mandatu pričakuje že prekaljeni poslanec Branko Grims (SDS)? »Če bo tudi končni izid volitev formalno tak, kot delni, potem se Sloveniji ne piše nič dobrega in se vračamo v preteklost. Stranke tranzicijske levice znova vsiljujejo ideološke delitve in po pisanju njihovih medijev med prednostne naloge postavljajo izdajo odločb in izplačilo odškodnin t. i. »izbrisanim« (ki to niso!). Napovedujejo sistematično uničenje vseh demokratičnih pridobitev tega mandata in uničenje komaj začete pluralizacije medijev. Kaj mislite, da bo z neposrednimi prenosi sej parlamenta in delovnih teles? Da bodo seje še naprej dosegljive vsem na 2. programu, saj Slovenija še dolgo ne bo povsem digitalizirana? Sploh komu? Če hočeš krasti, moraš najprej ugasniti luč (vsako sled medijske pluralnosti in dejansko pravico do odgovora …). Z vidika strank tranzicijske levice kot glasnic tajkunskega kapitala, ki bo poslej dejansko obvladoval Slovenijo, je tako početje pričakovano, saj gre za ponovno vzpostavljanje medijskega monopola, ki omogoča neomejeno manipuliranje z ljudmi, tajkunom pa maksimalne dobičke. Gospodarski minister naj bi po teh napovedih postala oseba, ki je svetovala tajkunom pri njihovem početju, celo v primeru, ko je sodišče s sodbo ugotovilo oškodovanje malih delničarjev … Napoveduje se celo izničenje novega kazenskega zakona, ki prvič omogoča učinkovit pregon vseh dejanj gospodarskega kriminala! Že iz tega je mogoče z veliko gotovostjo napovedati, da bo gospodarska rast nižja(!), kot jo je dosegla vlada Janeza Janše, torej bo dolgoročno tudi slabša kakovost življenja velike večine ljudi. Tajkuni pa bodo z dvignjenim prstom komandirali vladi in sebi polnili žepe, preko svojih medijev pa dopovedovali ljudem, kako neznansko bolje se jim godi, in delali videz, kako zelo nova vlada preganja gospodarski kriminal …
Kot poslanec si bom dosledno prizadeval za uresničevanje svojih obljub volivcem, na osnovi katerih sem prejel daleč najvišje zaupanje na volitvah, kar jih je v tem volilnem okraju kdorkoli dosegel doslej, za kar se vsem, ki so mi kakorkoli pomagali in dali svoj glas za SDS, res iskreno zahvaljujem,« dodaja Grims. »Na prvem mestu bo torej krepitev gospodarstva, zlasti letališča Jožeta Pučnika in vseh spremljevalnih dejavnosti, vključno s turizmom; ter dokončanje regionalnih cestnih povezav, med katerimi je cesta Hotemaže-Britof projekt, za katerega sem dosegel prednostno obravnavo in ga hočem dokončati v najkrajšem možnem roku, saj je v korist gospodarstva in varnosti vseh ljudi na tem območju. Dosledno si bom prizadeval za krepitev evropskih demokratičnih vrednot.«
O morebitnih koalicijah pa: »V proporcionalnem sistemu so možne vse povezave, zelo žalostno pa je, da tranzicijska levica na vse načine znova oživlja in krepi ideološke razlike ter nas vrednostno od demokratične Evrope, ki smo jo tako uspešno vodili v tem mandatu, vse bolj oddaljuje v smeri Balkana in še dlje.«
V ospredju človek in socialna pravičnost
Aleksander Ravnikar (SD), izvoljen v Kranju, pa od svojega prvega mandata v državnem zboru pričakuje predvsem spremembe razmer na bolje. “Da sedanje ne ustrezajo, so nedvomno ocenili volivke in volivci v Sloveniji in tudi v mojem volilnem okraju. Podrejanje vseh sektorjev družbe izvršni oblasti, klientelizem, nespoštovanje ustavne delitve oblasti, ustvarjanje pogojev za negativne pojave in obtoževanje nasprotnikov zanje in še mnogo slabega mora ostati le značilnost pravkar iztekajočega se mandatnega obdobja. Prihodnost bo svetla, celo v vse težjih, tudi mednarodnih ekonomskih in političnih razmerah, bo spet v ospredju človek ter vrednote socialne pravičnosti, strpnosti, vladavine prava in človekovih pravic.«
Kot poslanec pa bo lahko za svoje ožje okolje in Gorenjsko ukrepal v treh smereh: »Najprej bom glede na pristojnosti Državnega zbora poskušal izboljšati predpise s podporo in oblikovanjem predlogov, pomembnih za Kranj in Gorenjsko. Svojo funkcijo nadalje razumem povezovalno, zato se bom pridružil in podprl vse aktivnosti, ki bodo združevale ustvarjalne sile Gorenjske za nove razvojne korake. Področij je kar nekaj, zagotovo so to razvoj turizma, obnova gospodarske moči, zdravstvo in socialne ustanove, okolje in prostor, šolska mreža, skupaj z oblikovanjem temeljev specializirane in ambiciozne univerze, prometna in druga infrastruktura, pokrajina in razvoj njenih institucij. Pri tem bom svojo pozornost posvečal položaju Kranja kot pokrajinskemu središču in občini, ki mora dobiti možnost za razvoj svojega potenciala. Kot poslanec pa bom deloval tudi s pobudami za nadzor nad delovanjem državnih organov, zlasti nad izvajanjem razvojnih načrtov in vseh vrst pravic mladih, zaposlenih, nezaposlenih in starejših, zato bom skrbel za stik z volivkami in volivci in se opiral na njihove pobude in vprašanja.«
V našem sistemu brez koalicij sploh ne gre, ugotavlja novi kranjski poslanec. Uspešne so lahko, če so programsko in akcijsko usklajene, zato pa ni potreben nikakršen avtoritarizem, ampak resno delo in spoštovanje dogovorjenega. »Prepričan sem, da bodo taki usmeritvi treh levo usmerjenih strank pritrdili še v kateri od povabljenih, predvsem v volilni koaliciji SLS-SMS ali v stranki DeSUS,« dodaja Ravnikar.
Tudi v Tržiču partnerstvo levega trojčka
Borut Sajovic, LDS Tržič, je edini gorenjski poslanec LDS. Dobil je visok odstotek glasov volivcev v tržiški občini. Kako to komentira? »V Tržiču sem dobil res neverjetno visoko podporo, eno najvišjih na listi LDS v celotni Sloveniji. Zato zahvala vsem Tržičanom in Tržičankam, osebno pa to jemljem za izjemno veliko odgovornost. Ljudje očitno ocenjujejo, da sem v preteklih štirih letih dobro opravil svoje delo. Nagradili so zmerno, nekonfliktno politiko Drnovškovega tipa. Ves čas sem si prizadeval zagovarjati dobre in predvsem življenjske zakonodajne rešitve. Vsekakor pa je visoki podpori botrovalo tudi dejstvo, da se rezultati našega skupnega dela in uspehov v Tržiču vidijo na vsakem koraku. Verjetno že dolgo ni bilo v naši občini odprtih toliko gradbišč kot sedaj. Zagotavljam, da si bom še naprej prizadeval za napredek in razvoj našega mesta,« zagotavlja Sajovic.
Doslej je deloval kot poslanec v opoziciji. Ali bo v vladni koaliciji lažje? Sajovic pravi: »Dejstvo je, da opozicijski poslanec težje prelije zakonodajne rešitve v prakso. Poslanci vladajoče koalicije imamo seveda dosti večji vpliv, s tem pa tudi odgovornost. V politiki imam na odgovornih položajih že dolgoletne izkušnje, kar se mi zdi izrednega pomena. Hkrati sem kot župan dnevno v stiku z ljudmi in njihovimi problemi. Prepričan sem, da bom lahko ljudem in naši Sloveniji dal tisto, kar od mene pričakujejo in za kar so me podprli.«
Trojček SD, LDS in Zares je napovedal sodelovanje v državi in občini Tržič. Ali je to način za še večjo uspešnost? »Odkar sem v politiki, so moja vrata odprta za vsakogar in z vsakim si prizadevam sodelovati. Že v začetku septembra smo v Tržiču najavili partnerstvo med poslanskimi kandidati na listah LDS, SD in Zares. Želeli smo jasno povedati, da konflikti in ideološke delitve ne vodijo nikamor. Skrajni čas je, da se v Sloveniji posvetimo razvojnim temam in temu, kako bomo ljudem omogočili boljše življenje; to pomeni nova delovna mesta, kvalitetno izobraževanje, čisto življenjsko okolje in še kaj.«
Prednostno vprašanje ravnanje z odpadki
Kranjski župan Damijan Perne je izvoljen za poslanca na listi Zares. »Nekajkrat sem se zagovoril, da nikoli ne bom šel v politiko, vendar sem po dveh letih županovanja, po vzoru nekaterih drugih županov, ugotovil, da je za občino lahko zelo koristno, da ima župana v državnem zboru,« je povedal Damijan Perne in dodal: »Stranka Zares ima ideje o novi politiki, v njihova sporočila verjamem, zato sem se odločil za listo, na kateri kandidiram, nisem pa član stranke.« V koalicijo s trojčkom SD, Zares in LDS bi Perne povabil tako DeSUS kot SLS + SMS. »Nisem kakšen politični analitik, ocenjujem pa, da bi sodelovanje obeh strank koaliciji prineslo dodatno stabilnost. Seveda se bo odločalo tudi glede na zahteve in želje ene ali druge stranke.«
Svojo novo vlogo poslanca Damijan Perne vidi na najmanj dveh področjih: »Okoljska politika je zagotovo ena od stvari, ki me je kot župana doslej najbolj prizadela, zato se mora na državni ravni nujno urediti področje ravnanja z odpadki, čiščenja voda ... To je baza vsega nadaljnjega razvoja na drugih področjih. Kot zdravnik pa bi rad temeljite odgovore na vprašanja čakalnih dob, organizacije zdravstva, razpada mreže javnega zdravstva ...,« je povedal Perne, ki je prepričan, da njegovo županovanje v prihodnje ne bo trpelo. »Postal bom nepoklicni župan, prepričan sem tudi, da ekipa, s katero delam na občini, dela dobro. Razmišljam o tem, da bi eden od treh podžupanov postal poklicni podžupan, ni pa to nujno.«
Damijan Perne si je naložil precej obveznosti, ohranja namreč tudi stik z zdravniško prakso. »Na štirinajst dni imam še vedno ambulanto v Ljubljani, zato da vzdržujem kontakt z mojim osnovnim poklicem. Kako bo s tem v prihodnje, je še prehitro reči. Moram videti, kolikšne dodatne obremenitve so, koliko časa bom sploh še imel. Na vsak način pa bi želel ostati v stiku z medicino.«
Zavzemal se bo za škofjeloško območje
Milan Čadež, poslanec SDS v novem sklicu državnega zbora, je bil izvoljen z najboljšim posamičnim rezultatom na Gorenjskem. »Že vabilo na listo kandidatov Slovenske demokratske stranke je bilo za mene presenečenje, visoka podpora volivcev pa kaže, da smo v občini dobro delali, kar so opazili tudi v sosednjih občinah,« izvolitev komentira župan in poslanec. Pri županskem delu razmišlja pozitivno, upošteva dobre ideje vseh, rade volje sodeluje povsod, kamor ga povabijo: »Že po izvolitvi za župana sem napovedal, da bodo nad mojim delom najbolj presenečeni tisti, ki me niso volili. Obljubljam, da se bo tako delo nadaljevalo tudi v parlamentu.«
Za glavno nalogo poslanskega mandata si je zastavil razvoj celotnega škofjeloškega območja. Pričakuje sodelovanje s kolegom Milenkom Ziherlom in Blažem Kavčičem, predsednikom Državnega sveta. »Razvojno lobiranje bo na nas in sploh ni pomembno, iz katere stranke kdo prihaja in ali je v poziciji ali opoziciji. Zelo sem bil vesel klica Blaža Kavčiča, ki poziva k sodelovanju. Obljubila sva si podporo pri ključnih razvojnih projektih območja,« pravi Milan Čadež.
Med bistvene naloge mandata sodi tudi odpravljanje birokratskih ovir pri prodaji pridelkov in izdelkov kmetov na Škofjeloškem, saj je prepričan, da so domači izdelki najboljši. Navdušuje se nad projektom Bio-regija, saj bi prebivalce rad spodbudil k biološki pridelavi in prodaji izdelkov na domu. »Problem številka ena pa je poljanska obvoznica. Že maja in junija sem se zavzel za rešitev. Sestal sem se z loškim županom, civilnimi iniciativami, z lastniki zemljišč, ki so osebno vpeti v projekt, vendar naša občina nima neposrednega vpliva na potek gradnje. Na enem od srečanj sem bil zavrnjen, da kot župan sosednje občine nisem kompetenten sogovornik, kot poslanec škofjeloškega območja pa se bom zavzel, da se gradnja kar najhitreje začne,« pravi poslanec. V državnem zboru ga bo posebej zanimala lokalna samouprava in regionalni razvoj oziroma vse, kar je povezano z občinsko politiko. »Sem dolgoletni in ponosni član SDS, pripadam jim s srcem in dušo, vendar bom podprl vsako pogumno in dobro idejo ne glede na to, kdo jo bo predlagal,« zaključuje poslanec Čadež.
Malo verjetna razvojna koalicija
Tudi Rado Likar (SDS), ki je za poslanca kandidiral v idrijsko-cerkljanskem volilnem okraju, bo v državnem zboru novinec. Kaj pričakuje od tega mandata, morda kakšne spremembe? »Glede na neuraden izid nedeljskih volitev v DZ je velika verjetnost, da bo SDS v opoziciji. Kljub temu bo potrebno upravičiti zaupanje, ki so nam ga izkazali volivke in volivci. SDS si je skupaj skoalicijskimi partnericami v zadnjem mandatu pridobila dragoceneizkušnje in na podlagi teh bomo gradili našo prihodnost. Sam pričakujemspremembe in se bojim, da zaradi politike izključevanja tranzicijskegatrojčka, na slabše. Vesel bom, če se bo izkazalo, da se motim.«
Kaj bo skušal za svoje okolje in za Gorenjsko doseči kot poslanec? »Kot poslanec bom poskušal kar v največji meri uresničiti naš program, s katerim sem nastopal v volilni kampanji, predvsem pa si bom odločno prizadeval za kvalitetnejše življenje prebivalcev idrijsko-cerkljanske regije, to med drugim pomeni povezovanje Cerknega, Idrije in Sp. Idrije z moderno cestno povezavo med njimi in bližnjimi centri (Ljubljano in Novo Gorico). Pri realizaciji skupnih ciljev si bom prizadeval za zbliževanje vseh pozitivno mislečih in odločno deloval proti ločevanju.«
O morebitnih koalicijskih povezavah na novo izvoljene oblasti pa meni: »Po napovedih bo skušal tranzicijski trojček pridobiti na svojo stran še SLS-SMS ali DeSUS, saj sam nima zagotovljene večine v parlamentu. Slovenska demokratska stranka si je, v primeru relativne zmage, zastavila cilj oblikovati veliko razvojno koalicijo, kamor bi povabili tudi katero od strank tranzicijske levice. Delni izid volitev pa nakazuje, da je ta projekt malo verjeten, saj je tranzicijska levica že vnaprej izključila možnost sodelovanja s katero od strank slovenske pomladi.«
Poslanci morajo včasih strniti vrste
Darja Lavtižar Bebler (SD), izvoljena v Kranju, od novega mandata pričakuje, da bo parlament najprej z nekaterimi nujnimi postopki odpravil nekatere v nebo vpijoče napake prejšnjega mandata, kot na primer uveljavitev novega kazenskega zakonika. Preučiti bo tudi treba, kaj je narobe z novim plačnim sistemom v javnem sektorju. »Sama sem predvsem pozorna do delovanja pravne države in ravno na tem področju je treba v novem mandatu zelo veliko postoriti. V iztekajočem se je bilo sprejetih veliko spornih odločitev z vidika utrjevanja človekovih pravic, demokracije in vladavine prava, zato bo na teh področjih zelo veliko dela. So pa seveda še številna druga področja, ki jih bo treba ustrezneje urejati: zdravstvo, šolstvo, dograjevanje pokojninskega sistema ...,« meni Darja Lavtižar Bebler.
Kar zadeva konkretno območje Mestne občine Kranj, se ji zdi pomembno, za kakšno strategijo razvoja se bo odločil mestni svet, in znotraj tega bo zagotovo veliko projektov, ki bodo terjali tudi finančni vložek državnega proračuna. »Zato nas, gorenjske poslance, čaka velika odgovornost pri sprejemanju naslednjih proračunov. Sicer pa se vselej žal tudi nenapovedano pojavijo problemi, na katere moramo poslanci, vezani na Gorenjsko, ustrezno reagirati in po možnosti strniti vrste, ne glede na strankarsko pripadnost. Zlasti v Kranju je v tem mandatu šlo zelo slabo nekaterim nekdaj uspešnim gospodarskim družbam, kot so: Iskraemeco, Ibi, Gorenjska oblačila in Aquasava. Izgubljenih je bilo zelo veliko delovnih mest. Za to se je treba predvsem osredotočeno lotiti vprašanj, katere dejavnosti pripeljati v Kranj in kaj lahko država stori pri tem, da bi lahko zaposlili delavce, ki so zdaj ostali brez dela,« dodaja novo izvoljena kranjska poslanka. V zvezi s koalicijskimi povezavami pa se zavzema za takšne, ki so glede na programe posameznih strank dokaj sorodne, brez večjih razlik v najpomembnejših razvojnih pogledih. Zato si želi, da bi uspelo dogovarjanje zmagovitega trojčka zlasti z DeSUS-om, pri čemer pa si tudi želi, da bi bil DeSUS realen in korekten in ne bi poskušal pretirano višati svoje cene za vstop v koalicijo, ne glede na dejansko vrednost svojih političnih delnic po teh volitvah. Meni pa tudi, da bi bila tudi SLS-SMS ob določenih predhodnih dogovorih primerna partnerica.
Pričakuje kadrovski "cunami"
Milenko Ziherl (SDS) iz Škofje Loke pravi, da od tega mandata pričakuje spremembe na slabše. Svetovno gospodarstvo je v krizi, rast se umirja, česar pa v času vlade Janeza Janše Slovenija še ni zaznala, saj smo imeli uspešna štiri leta z visoko gospodarsko rastjo. »Sprašujem se, kaj žene predsednico ene od strank trojčka v politiko, saj je za polet z zasebnim letalom na modne nakupe potrošila šest tisoč evrov, kar je več kot dve poslanski plači, več od plače ministra in približno enako plači predsednika vlade. Ker se vrača ekipa izpred leta 2004, se lahko zgodi kakšno proračunsko leto s 13 meseci, izguba 2,5 pokojnin zaradi neusklajevanja, višjo inflacijo, kot je gospodarska rast, ipd. Kljub zatrjevanju Pahorja bo sledil kadrovski cunami. Zunanja politika bo bliže vrednotam neuvrščenih kot pa evropskim. Predvsem pa skrbi, ker mandatar ni samostojna oseba in bo moral za vsako odločitev dobiti odobritev iz ozadja, od bivšega predsednika in ljubljanskega župana,« je kritičen Ziherl.
Kako bo skušal kot poslanec delovati za Gorenjsko? »Še naprej bom sodeloval z Razvojno agencijo pri projektih iz sklopa "Gorenjska gre gor". Tudi v preteklosti smo na tem segmentu složno sodelovali poslanci opozicije in pozicije. Tudi Klub gorenjskih poslancev lahko zaživi bolje, saj prihajajo novi ljudje z novo energijo in idejami. Za domače, škofjeloško okolje bo težje, saj smo se številčno razpolovili, ter kot kaže, pristali v opoziciji. Nadaljevali bomo s srečanji županov, poslancev in predsednika državnega sveta. S slednjim sva se o tem že pogovarjala in se strinjala, da naj bo prva seja takoj, ko se konča povolilna mrzlica, torej še v oktobru. Za domače okolje želim najprej dokončati že odprte projekte ter uresničiti čim več ciljev iz svojega programa. Škofja Loka rabi nov zagon, nove ideje in programe,« pravi Ziherl. O morebitnih koalicijah pa meni: »Prva evforija po zmagi trojčka se je hitro ohladila s kruto realnostjo, da je trojček iz 2008 s 42 poslanci slabši od koalicije iz 2004 s 45 poslanci. Torej bo treba v koalicijo pritegniti še kakšnega, po navadi dragega in kompliciranega partnerja. Veliko koalicijo s SDS bodo seveda preprečili že omenjeni botri iz ozadja, saj so se ravno zaradi tega angažirali v volilni kampanji. Udobno večino bi pomenil še zelo verjeten vstop DeSUS-a s sedmimi poslanci. Neizvoljeni predsednik stranke lahko "pride zraven" le kot minister, torej bo to predmet trgovine. Upam, da bo ostalo pri odločitvi SLS, da se v opoziciji prenovi, čeprav obstaja možnost prevlade struje, ki je poskrbela, da so bili vedno v vladi, za ceno dežurnega krivca za vse napake, ki so jih in tudi niso zakrivili. Obstaja pa tudi realna možnost povezave tistih, ki niso v trojčku, kar prinese večino 46 glasov opoziciji. Torej se kaj lahko zgodi, da bo to Pirova zmaga levih strank.«
Nujna je blejska obvoznica
Anton Urh iz Bohinja se je na listi stranke DeSUS uvrstil v državni zbor. V tem mandatu je podžupan v občini Bohinj. Kakšne spremembe pričakuje v novem sklicu državnega zbora? “Na državni ravni ne pričakujem velikih sprememb, spremembe pa pričakujem v svojem okolju, saj bom kot poslanec in poznavalec lokalnih skupnosti lahko veliko prispeval za dokončanje zastavljenih projektov v občinah Bled, Bohinj in Gorje,“ meni Anton Urh. Njegova izvolitev je velika priložnost zlasti za okolje, kjer je bil izvoljen in ki v zadnjem mandatu ni imelo poslanca.
»V okolju, kjer sem bil izvoljen za poslanca, je odprtih in načrtovanih veliko velikih projektov. Omenil jih bom samo nekaj: v Bohinju gradnja kanalizacijskih sistemov, ureditev hudournikov in vodotokov, cesta po Zgornji Bohinjski dolini, v Bohinjski Bistrici Jelovška cesta z krožiščem. Obvezno in nujno je treba začeti in seveda tudi dokončati obvoznico mimo Bleda. Zgornja Gorenjska zaostaja za razvojem države Slovenije in čas je, da se to spremeni. V tem mandatu se bo po vsej verjetnosti sprejemal tudi novi zakon o Triglavskem narodnem parku, ki je življenjskega pomena za občine in prebivalce, ki v njih živimo.« Antona Urha smo povprašali še o morebitnih koalicijskih povezavah v tem državnem zboru, o čemer pa pravi: »Koalicijskih povezav ne bi napovedoval. Zame so sprejemljive samo tiste, ki bodo upoštevale vse vrednote socialne države, ki jih stranka zagovarja DeSUS.«
Znanje in sposobnost, ne politična lojalnost
Samo Bevk (SD) iz Idrije je bil že petič izvoljen za poslanca. Kaj pričakuje od novega mandata? »Zavzemal se bom za več socialnega dialoga, za večje vključevanje zainteresirane strokovne javnosti, socialnih partnerjev in nevladnih organizacij, ki so bili v minulem mandatu izrecno zapostavljeni. Vzpostavili bomo enakopraven dialog med opozicijo in koalicijo ter izrecno spoštovali določila poslovnika državnega zbora. Predvsem pa bomo na kadrovskem področju v ospredje postavili strokovno znanje in sposobnost posameznika namesto politične lojalnosti vsakokratni oblasti. Vsi pa si moramo prizadevati za dvig splošne politične kulture v državi.«
Kaj pa želi doseči za svoje okolje in za Gorenjsko? »Kot predlagatelj zakona o kulturnem evru se bom zavzemal za njegovo čim večjo realizacijo, saj je v samem programu zakona zelo veliko kulturnih projektov s celotne Gorenjske. Moj cilj je celovita obnova Partizanske bolnišnice Franje do leta 2010. Pomembna se mi zdi uresničitev 4. prometno-razvojne osi, ki bo Idrijsko-cerkljansko regijo povezala tako z Gorenjsko in Notranjsko oziroma z vsemi sosednjimi regijami in osrednjo Slovenijo. Znova pa bom predlagal tudi Zakon o preprečevanju posledic rudarjenja v Rudniku živega srebra Idrija.«
Kakšne koalicijske povezave na novo izvoljene oblasti se zdijo sprejemljive? Samo Bevk meni: »Najprej je treba počakati na uradne rezultate državnozborskih volitev ter morebitne druge ukrepe, ki jih napoveduje Janševa SDS. Sicer pa je najbolj realna koalicija med SD, Zares in LDS, ki se ji lahko priključita tako DeSUS kot SLS-SMS. Vsekakor bo zaradi tesnega volilnega rezultata in pričakovanj potencialnih koalicijskih zaveznikov usklajevanje še kako zahtevno. Vsekakor pa v SD pričakujemo korektno sodelovanje in realne zahteve.«