Preventiva pred prehladi
Rdeča pesa je sladkasta vrtnina, ki je zaveznica slabokrvnih. Sposobna naj bi bila zmanjševati tumorje in celo zavirati razvoj rakastih celic. V ljudskem zdravilstvu pa jo že od nekdaj uporabljajo kot preventivo proti prehladnim in virusnim obolenjem, tudi pred gripo.
Kdo ne pozna rdeče pese (Beta vulgaris), ki se v mrzlih mesecih pogosto pojavi kot solata na mizi. Kako tudi ne, saj je ena izmed zelenjave, ki v pošteni ozimnici nikakor ne sme manjkati. Rdečo peso uživamo surovo, vloženo, lahko jo kuhamo, pečemo, uporabimo v solatah in juhah. Izvrstna je denimo, če jo dušimo in jemo toplo z maslom kot slaščico. Iz pese lahko iztisnemo tudi zdravilni sok. Rdeča pesa izvira z obal Sredozemskega morja. Njene zdravilne odlike so izkoriščali že stari Grki in Rimljani, kot vrtnino pa so jo začeli gojiti šele v 16. stoletju. Rimljani so iz pese pripravljali čislane odvajalne juhe, z njo uspešno zdravili zaprtje in mrzlico ter spolno nemoč. Srednjeveški človek je odkril njene pozitivne učinke na kri. Z njo je zdravil slabokrvnost ter si krepil in čistil kri.
Surova, vložena in sok
Da bomo zdravi in čili dočakali zimo, si v tem času radi privoščimo surovo rdečo peso v solati. V enakih količinah naribamo peso, korenček in bučke ter vse skupaj zmešamo in začinimo z malo soli, jabolčnim kisom in oljčnim oljem. Pogosto uživajmo tudi vloženo peso, ki je sicer manj učinkovita od surove, a še zmeraj bogata z rudninami, ki jih v prehrani sodobnega človeka pogosto primanjkuje. Največ zdravilnih odlik naj bi premogel svež sok iz rdeče pese. Še bolje storimo, če ga zmešamo s korenčkovim ali jabolčnim sokom. Če bomo vsako jutro na tešče spili kozarec tega soka, si bomo uredili prebavo, razstrupili telo in pripomogli, da bodo naše žleze bolj dejavne.
Pesa daje občutek sreče in optimizma
Rdeča pesa sodi med tako imenovane pomlajevalne vrste zelenjave. Koren rdeče pese vsebuje obilo vitamina C, nadzemni del pa je odličen vir provitamina A. Pesa je izjemno bogata tudi z vitaminom B4 oziroma folno kislino, ki jo telo potrebuje pri izdelovanju krvi, za rast celic in pri nastajanju hormonov sreče. Velika količina folne kisline iz rdeče pese med drugim spodbuja nastajanje hormonov in prenašalcev živčnih signalov, ki skrbijo za naše mentalno zadovoljstvo. V njej se nahaja tudi veliko rudninskih snovi. Zaradi visoke vsebnosti železa spodbuja nastajanje krvi in delovanje dihalnih encimov. Silicij krepi vezivna tkiva in kožo, ostenje žil in kosti ter odstranjuje iz možganov kovinske strupe, denimo aluminij. Pesa lahko vsebuje tudi veliko nitratov, zato z njo ne smemo hraniti otrok, mlajših od pol leta. Velja za zelenjavo, ki premore zelo veliko sladkorja. Še bistveno več kot rdeča pesa pa ga vsebuje - kot pove že ime – sladkorna pesa.
Zavira rast tumorjev
Če strnemo zdravilne učinke rdeče pese, lahko rečemo, da krepi organizem, spodbuja apetit, izločanje žolča in nastajanje krvi, izgrajuje vezivna tkiva, krepi ostenje žil, iz telesa odvaja vodo in kisline, razstruplja, odpravlja zaprtost, utrjuje kožo in ji daje prožnost. Sok in meso rdeče pese obnavljata kri in tako zavirata razvoj rakastih celic, zato se pogosto svetujeta bolnikom z levkemijo. Za sok rdeče pese velja, da pomaga zmanjševati tumorje. Sok in meso pese naj bi uravnavala krvni tlak, zniževala povišano telesno temperaturo in uspešno preprečevala gripo ter prehladna obolenja. Uživanje rdeče pese se odsvetuje ljudem, ki imajo žolčne kamne.
Pesa in pesni sok v ljudski rabi
Prelistajmo še nekaj starih ljudskih receptov, ki temeljijo na rdeči pesi. Proti slabokrvnosti dlje časa pijemo sok iz enakih delov sveže pese in jabolk. Uživamo ga po požirkih čez dan, najmanj pol litra vsak dan. Dobrodejen je tudi sok iz enakih delov pese, korenja in špinače, ki ga pijemo vsak dan. Za zbijanje vročine popijemo četrt litra soka iz pese in štirih limon na dan. Uživamo ga pogosto po požirkih. Proti tumorju in nekaterim hujšim obolenjem pijemo vsak dan najmanj pol litra soka iz sveže pese. Ko se stanje v organizmu zboljša, zmanjšamo količino soka. Proti začetku in razvoju raka jemo vsak dan svežo peso ali popijemo svež pesni sok. Kot preventivo proti prehladu, virusnim obolenjem, radioaktivnemu sevanju in nizkemu krvnemu tlaku vsak dan uživamo pesni sok ali jemo solato iz pese. Še bolje, če ji dodamo še peteršilj, zeleno ali nastrgana jabolka. Proti aterosklerozi in za upočasnitev staranja pa čim dlje pijemo sok iz sveže pese, ki ga dobimo tako, da peso olupimo, na drobno naribamo, prelijemo z limoninim sokom in medom, pustimo nekaj časa stati, nato pa izcedimo sok in pijemo po požirkih. Naj vam koristi!