Gostje so manj zapravljali
Izkupiček poletne turistične sezone je na Bledu podoben lanskemu, v Bohinju in Kranjski Gori pa je celo nekoliko slabši.
Kranjska Gora, Bled, Bohinj – »Opažamo, da gostje manj trošijo zunaj penzionske ponudbe. Zaradi splošne gospodarske recesije namreč ljudje nočejo pretirano zapravljati,« je ugotavljal direktor zavoda za turizem Bohinj Klemen Langus, njegovim besedam pa so pritrdili tudi na Bledu in v Kranjski Gori. Medtem ko so v blejskih hotelih našteli približno enako število gostov kot lani, pa so v Bohinju in Kranjski Gori zaznali precejšen upad nočitev.
»Uradnih statističnih podatkov še nimamo, vendar po prvih ocenah lahko rečemo, da smo letos poleti ustvarili za deset odstotkov manj nočitev kot lani,« je razložila direktorica kranjskogorskega zavoda za turizem Mirjam Žerjav in dodala, da jim je avgusta malce ponagajalo tudi vreme, na splošno pa se pozna recesija, ki je zajela vso Evropo. »Na ta račun se je v minulih letih najprej zmanjšalo število nemških in italijanskih gostov, zdaj pa se že pozna tudi upad gostov iz Velike Britanije.« Približno dvajset odstotkov nočitev ustvarijo domači gostje, ki pa bivajo predvsem pri zasebnikih, še pravi Mirjam Žerjav. Letošnja poletna sezona je bila po njenem kljub temu pestra, saj se je veliko dogajalo, enodnevne goste pa privabijo tudi z urejenimi kolesarskimi stezami in sankališčem. Na Bledu so lahko najbolj zadovoljni v tamkajšnjem kampu, saj so ustvarili deset odstotkov več nočitev kot lani v enakem obdobju, medtem ko so hoteli ostali na lanski ravni, je pojasnila direktorica Turizma Bled Eva Štravs Podlogar. »Medtem ko se število gostov iz Velike Britanije in Nemčije še vedno zmanjšuje, je prišlo več turistov iz Francije in Italije, Bled pa vse bolj odkrivajo tudi Japonci, ki so letos ustvarili 15 tisoč nočitev.«
V Bohinju, pravi Klemen Langus, so imeli julija 12-odstotni izpad nočitev, avgusta pa petodstotni. »Predvsem je bilo manj gostov pri zasebnikih in v kampih. V slednjih predvsem na račun kakovosti, zato bo v vseh bohinjskih kampih treba izboljšati infrastrukturo in ponudbo.« Približno četrtino nočitev so ustvarili domači gostje, sledijo Nemci, Nizozemci in Angleži. »Predvsem se je povečalo število nizozemskih gostov, pa tudi iz Francije in Španije.« Ne glede na pestro dogajanje med poletjem je bilo manj enodnevnih obiskovalcev. »Inflacija in zlasti višje cene bencina očitno ljudi odvrnejo od tega, da bi se nekam odpravili zgolj za en dan,« meni Langus. Po mnenju Eve Štravs Podlogar bodo morali turistični delavci recesijo vzeti v zakup. »Treba bo biti dober, inovativen in vzdržati,« je končala.