Kropa z novo podobo
Kropa je v letu dni po silovitem neurju dobila novo podobo, domačini so pričakovali več.
Kropa – »Če bi se še enkrat ponovilo lansko neurje, posledice ne bi bile tako katastrofalne, kot so bile takrat,« je v sredo na novinarski konferenci, na kateri je občina Radovljica predstavila dosedanje ukrepe za odpravo septembrskega neurja ter načrte za nadaljnjo sanacijo, dejal predsednik sveta KS Kropa Ciril Kozjek. »Čeprav še vedno poslušam resne pritožbe domačinov predvsem o tem, da dela tečejo prepočasi, sem lahko zadovoljen z narejenim.«
V četrtek je minilo natanko leto dni do silovitega neurja, v katerem je v občini Radovljica samo na stavbah in gradbeno inženirskih objektih nastalo za 836.527 evrov škode. V kmetijstvu je bilo zaradi plazov in naplavin na kmetijskih zemljiščih evidentirane še za dodatnih štiristo tisoč evrov škode, močno poškodovana je bila državna infrastruktura. Najhuje je bilo v Kropi.
S potekom obnove je zadovoljen tudi radovljiški župan Janko S. Stušek. »Kljub številnim pritožbam domačinom in mučenemu dogovarjanju z zavodom za varstvo kulturne dediščine smo naredili veliko. Kropa je po letu dni bistveno drugačna,« je dejal in poudaril, da so takoj po ujmi pripravili njune intervencijske ukrepe, hkrati pa oblikovali koncept celovite in dolgoročne sanacije Krope. »Če bi sanirali le posledice neurja, bi bilo delo že zdavnaj končano,« očitke o počasnosti komentira Rado Pintar, v občinski upravi pristojen za infrastrukturo. »Sočasna celovita obnova kraja seveda traja bistveno dlje.«
Skupaj je bilo lani za odpravo posledic vodne ujme – sanacijo plazov, občinske infrastrukture, brežine in obnovo Bodlajevega vigenjca, za stroške reševanja, delovanja tehnične pisarne in popisa škode – porabljenih 565.441 evrov, od tega jih je država zagotovila 238.356, občina pa 327.085. Za letošnje leto so načrtovana dela v vrednosti 612 tisoč evrov, največ bo šlo za obnovo občinske infrastrukture in Placa ter za posege na individualnih objektih. Več kot polovico teh sredstev, 337 tisoč evrov, bo občinskih.
Na občini Radovljica pričakujejo, da se bo tudi v prihodnjih dveh letih nadaljeval trend investicij v sanacijo Krope. Zanjo naj bi namenjali okoli petsto tisoč evrov letno, sredstva pa bodo črpali tako iz državnega in občinskega proračuna kot tudi iz kohezijskega sklada EU.