Računalnik in jaz: Bill Gates

Bill Gates, s pravim imenom William Henry Bill Gates, je soustanovitelj podjetja Microsoft Corporation.

Rodil se je leta 1955 v Seattlu, v ZDA. Je eden najbogatejših, če ne celo najbogatejši človek na svetu. Vse svoje premoženje je ustvaril s prodajanjem znanja, storitev in licenc za svojo programsko opremo. Microsoft Corporation je ameriško računalniško podjetje s sedežem v Redmondu, v ZDA. Leta 1975 sta ga ustanovila Bill Gates in Paul Allen. Je največje podjetje za programsko opremo na svetu z več kot 80 tisoč zaposlenimi. Microsoftovi izdelki nas obkrožajo skoraj povsod, kjer se srečamo z računalnikom in večina računalniške populacije uporablja njihove produkte. A časi se spreminjajo, za vse.

 

Bill Gates je formalno izobrazbo pridobival na Državni univerzi Washingtona, kasneje pa na Harvardu, vendar študija ni dokončal, saj se je posvetil uspešni poslovni karieri. Gates danes z družino živi v Medini v Washingtonu v ogromnem domovanju, polnem elektronike in tehnologije. Posestvo in hiša naj bi bila vredna 113 milijonov dolarjev. Pred kratkim se je upokojil in predal niti podjetja drugim, seveda pa sam ostaja lastnik delnic podjetja.

 

Leta 1975 sta Gates in Allen ustanovila Micro-Soft, kasneje Microsoft Corporation in začela tržiti Microsoft BASIC, različico BASICa, ki je bil običajno vgrajen v bralnih pomnilnikih večine hišnih in osebnih mikroračunalnikov v sedemdesetih in osemdesetih letih.

 

Bill Gates je leta 1976 opozoril, da programske opreme ne bi smeli kopirati brez dovoljenja založnika, kot je bilo to v navadi do tedaj, in to dejanje označil za programsko piratstvo. Microsoftov ključni trenutek se je zgodil leta 1981, ko je IBM načrtoval vstop na tržišče z osebnim računalnikom IBM PC. IBM je potreboval operacijski sistem. Microsoft takrat ni imel operacijskega sistema, vendar je ravno takrat Gates za 50 tisoč dolarjev odkupil pravice za operacijski sistem, ki je bil klon CP/M in QDOS, in ga prodal IBM-u z imenom MS-DOS/PC-DOS. Microsoft je obdržal pravico prodaje MS-DOS-a tudi drugim proizvajalcem računalnikov. Tako je tržišče računalnikov poskrbelo za to, da je ta operacijski sistem postal eden najbolj razširjenih.

 

Nadaljevanje zgodbe je znano. Preko Windowsov in drugih Microsoftovih programov, ki so bili vezani na Windows operacijski sistem, se je začelo monopolistično obdobje Microsofta. Kot vezana trgovina. Kupiš računalnik, kjer je nameščen operacijski sistem Windows in nato poleg dokupiš še druge Microsoftove programe, ki so s tem operacijskim sistemom združljivi. Gates licenčni model je postal stalnica in ob nakupu programske opreme, z licenčnino le plačamo pravico za njegovo uporabo.

 

Vsega denarja pa Bill Gates le ni namenil sebi, saj je skupaj z ženo Melindo ustanovil dobrodelno fundacijo Bill & Melinda Gates Foundation, ki pomaga ljudem v tretjem svetu pri šolanju in zdravstvu. Leta 1999 sta fundaciji darovala 5 milijard dolarjev, vsega skupaj pa kar 28 milijard dolarjev.

 

Gates je na Forbsovi lestvici 400 najbogatejših številka ena od leta 1993 do 2005, čeprav je njegovo premoženje z 90 milijardami dolarjev leta 1999 padlo na 46 milijard dolarjev leta 2005. Padec je bil posledica propada Dot-com podjetij, kar je vplivalo tudi na Microsoft.

 

Bill Gates naj bi bil avtor ene najbolj zgrešenih napovedi: »640 KB pomnilnika bo več kot dovolj za vsakogar.« To kaže na to, da je svet računalništva še kako nepredvidljiv, razvoj pa se odvija s svetlobno hitrostjo. Bill Gates je ikona računalništva, ki je s svojim znanjem in podjetnostjo veliko prispeval k razvoju. Resda ni povsod najbolj priljubljen, saj so njegovi programi dragi, imajo pa včasih težave tudi z zanesljivostjo delovanja, a kakorkoli, brez Microsofta verjetno svet računalništva danes ne bi bil videti takšen, kot je.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 24. december 2015 / 07:00

Gorenjski glas, št. 103

Gorenjski glas, 24. december 2015, št. 103

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Čar renesančnih oblačil

Nekaj časa je že minilo, odkar je bila v škofjeloški Kašči razstava Oblačilna kultura 16. stoletja.

Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Zbrali so se na dobrodelnem teku

V športnem parku za Osnovno šolo Škofja Loka - Mesto so se prejšnji petek zbrali številni loški športni navdušenci, ki so se udeležili prvega dobrodelnega teka.

Škofja Loka / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Jubilej loških lokostrelcev

Loški lokostrelci so v zadnjih dvajsetih letih domov prinesli številne pokale in kolajne, ponosni pa so tudi, da so smetišče na Kamnitniku spremenili v enega najlepših strelišč v Sloveniji.

Škofja Loka / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Gora hotela obdržati letalo

Sanacijo kraja letalske nesreče na gori San Pietro na Korziki so pomagali izvajati tudi pripadniki GRS Škofja Loka. Njihov vodja Zvonko Korenjak pravi, da jih je spremljalo tako nemogoče vreme, kot bi...

Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Gostili so angleške učence

Osnovna šola Škofja Loka Mesto je predstavila svojo mednarodno dejavnost. V tem šolskem letu sodeluje v štirih mednarodnih projektih, ki jih je s sodelavci predstavil ravnatelj Marko Primožič.