Medalja za geografsko znanje
Na 7. geografski olimpijadi v Tuniziji je velik uspeh dosegel dijak kamniške gimnazije Matej Razpotnik.
Kamnik – Hkrati s pred nedavnim končanimi olimpijskimi igrami v Pekingu je sredi avgusta na svetu potekala še ena olimpijada – v Tuniziji so se namreč na svetovnem tekmovanju mladih iz geografije zbrali dijaki iz 24 držav.
V konkurenci 96 mladih geografov iz vseh koncev sveta so se pomerili tudi štirje Slovenci, najboljši na državnem prvenstvu v geografiji. »Za geografsko olimpijado sem izvedel šele po zmagi na spomladanskem državnem tekmovanju in takrat sem bil navdušen nad dejstvom, da bom v Tuniziji preživel zabaven in zanimiv teden. Kasneje se je izkazalo, da je bilo res zanimivo, a tudi zelo naporno,« se dnevov, preživetih v vroči Tuniziji, spominja Matej Razpotnik, zdaj že nekdanji dijak Srednješolskega centra Rudolfa Maistra Kamnik, ki se je za tekmovanje tik pred zdajci odločil na pobudo profesorice Sonje Trškan.
Dijaki so na petdnevnem tekmovanju spoznavali geografske procese od severa Tunizije pa vse do Sahare ter ugotavljali vzroke in posledice klimatskih značilnosti aridnih in semiaridnih območij ter njihove možnosti za prebivalstvo in gospodarstvo. »Najprej smo se pomerili v pisnem multimedijskem testu iz obče geografije, nato v tri ure in pol trajajočem testu s sedmimi različnimi tematskimi sklopi, ki so zajemala različne aktualne teme, kot so podnebne spremembe, energija prihodnosti, mednarodni turizem, problemi s hrano in podobno. V treh dneh pa smo nato prevozili še 1500 kilometrov in izpolnjevali različne naloge na terenu,« razloži Matej in doda, da se za tekmovanje ni kaj posebno pripravljal, saj so vprašanja zahtevala predvsem logično sklepanje in veliko splošne izobrazbe, česar pa se v nekaj tednih preprosto ne da naučiti. Občutki so bili dobri, a razglasitev rezultatov je bila zanj vseeno veliko in prijetno presenečenje. Uvrstil se je med prvo polovico tekmovalcev in med 24 mladih, ki so prejeli bronaste medalje.
»Predvsem zdrava pamet, saj sem sam tokrat prvič letel z letalom. In nimam se za geografa,« na vprašanje, kaj je potrebno, da postaneš dober geograf, in ali je treba za to tudi veliko potovati, v smehu odgovarja simpatični Kamničan, ki se je kmalu po tekmovanju odpravil na prostovoljno delo v Albanijo. Čeprav se mu zdi geografija zanimiva, logična in povezana z naravoslovjem, si je za bodoče izzive izbral študij strojništva.