Brez izobrazbe težko do službe
Na Gorenjskem mladi na zaposlitev v povprečju čakajo dobre tri mesece, večinoma pa jih zaposlujejo za določen čas.
Konec junija je bilo po podatkih kranjske območne službe zavoda za zaposlovanje med brezposelnimi prijavljenih 348 oseb, starih do 26 let, od tega 53,4 odstotka žensk. Med mladimi brezposelnimi osebami jih je bilo največ brez kakršnekoli izobrazbe, in sicer skoraj 44 odstotkov, slabih trideset odstotkov pa jih je imelo končano peto stopnjo izobrazbe.
Konec junija je bilo mladimi petdeset oseb dolgotrajno brezposelnih, kar pomeni, da so bile brezposelne več kot eno leto, so še pojasnili pri kranjskem zavodu za zaposlovanje. Od 377 mladih, ki so jih zaposlili od januarja so junija letos, jih je 88 odstotkov dobilo zaposlitev za določen čas, v povprečju pa so na zaposlitev čakali dobre tri mesece. »V regiji je največje povpraševanje po delavcih v predelovalnih dejavnostih, v dejavnosti poslovanja z nepremičninami, najema in poslovnih storitev, v trgovini in gradbeništvu ter v dejavnostih promet, skladiščenje in zveze. Predvsem v jesenskih mesecih oziroma ob začetku novega šolskega leta se povečajo še potrebe po različnih poklicih v izobraževanju, predvsem po profesorjih naravoslovnih predmetov,« je pojasnila Lučka Žižek iz kranjskega zavoda za zaposlovanje. Na trgu dela pa še posebej primanjkuje inženirjev elektrotehnike in strojništva, ekonomistov, strojnih tehnikov, kuharjev, orodjarjev, strugarjev, obdelovalcev lesa in mizarjev.
»Ker so se na Gorenjskem v preteklih letih postopoma izvajali procesi prestrukturiranja delovno intenzivnih panog, je med brezposelnimi večje število oseb iz tekstilne in čevljarske dejavnosti. Njihovo znanje je neustrezno za nove, moderne tehnologije v dejavnostih, ki danes iščejo delavce,« je še pojasnila Lučka Žižek. Zato pričakujejo, da se bodo tudi v prihodnje med presežnimi poklici glede na potrebe delodajalcev v regiji še najprej pojavljali ti poklicni profili, pa tudi prodajalci, frizerji in gimnazijski maturanti. »Težko zaposljivi ostajajo tudi visoko izobraženi kadri različnih družboslovnih smeri, kot so politologi, organizatorji dela in upravni organizatorji,« je še dodala Lučka Žižek.