Koper za mamice in dojenčke
Koper ni le izrazito aromatično kuhinjsko zelišče, brez katerega se ne lotimo vlaganja kislih kumaric, pač pa veliko več. Lahko bi rekli, da je domači zdravnik, ki skrbi za zdravje cele družine - preganja črvičenje pri dojenčkih, pospešuje tvorbo mleka pri doječih mamicah, pomirja stres pri očetih in nespečnost pri babicah.
Koprove plodove poberemo proti koncu avgusta, ko postanejo kostanjevo rjavi. Ko cvetove porežemo, plodove raztresemo in jih sušimo na papirju, dokler se ne ločijo drug od drugega. Hraniti jih je treba v nepredušno zaprtih steklenih posodah. V kulinariki uporabljamo sveže liste, saj posušeni ali zamrznjeni izgubijo barvo in del arome. Sveži korpovi lističi naj bi vsebovali več vitamina C kot peteršilj, limone ali pomaranče. Bogati so tudi z betakarotenom, kalcijem in magnezijem. Vsebujejo tudi eterično olje zelo specifičnega in nadvse prijetnega vonja.
Dil pomirja
Koper (Anethum gravelens) je odlična dišavnica z okusnimi lističi in prijetno pikantnimi semeni, ki je doma v Perziji in Indiji. Močno je vzljubil Sredozemlje, kjer včasih rase kot plevel med žitom. Pri nas ga večinoma gojimo na vrtovih, od koder se je v milejših klimatskih razmerah samoniklo razrasel v naravo. Angleži mu pravijo dill, izraz pa izvira iz stare norveške besede dilla, kar pomeni pomiriti. To zel so namreč pogosto uporabljali v čajih za pomirjanje, zdravljenje nespečnosti ali za blaženje prebavnih težav. Tudi eno od slovenskih ljudskih imen za koper je dil, druga so še fenkež, koprc, koprina, smodil, smrdilj.
Ustavlja kihanje
Kot blažilno zdravilo so koper čislali že stari Egipčani. V grobnicah faraonov so v posodah z žitom našli tudi koprove vejice in semena. Stari Grki so menili, da ustavi kihanje. V starem Rimu so verjeli, da povzroča impotenco. Pri preganjanju urokov so v srednjem veku uporabljali tudi koper, mešali pa so ga tudi v vino, meneč, da spodbuja spolno moč. Dekleta so ga na dan poroke skrivale v čevelj, češ da bodo tako imele v zakonu več besede.
Za otroke boljši kot kamilica
Da koper ni le zdrava zelenjava za omake ali začimba za vlaganje kumaric, temveč premore tudi zdravilne moči, vam iz prve roke potrdijo gospodinje in matere. Poparek iz koprovih semen je odličen za doječe matere, saj spodbuja izločanje mleka (žlička za skodelico kropa). Še učinkovitejši je v kombinaciji z majaronom (Origanum maiorana) in sladkim janežem (Pimpinella anisum). Piti je treba dve do tri skodelice poparka na dan. Prav tako se obnese zoper črvičenje pri dojenčkih. Umirja koliko, otroški kašelj, zbuja apetit, preprečuje bruhanje in kolcanje. Dojenčkom ga dajajte po žlicah. Angleži pravijo, da je koper za otroke celo boljši kot kamilica.
Blaži mišične krče
Tako kot otrokom koper dobro dene tudi odraslim. V bistvu imajo koprova semena podobne zdravilne lastnosti kot janeževa in komarčkova semena. Pomagajo pri vnetjih v ustih, preprečujejo napenjanje ter spodbujajo prebavo. Blažijo krče ter lajšajo bolečine v črevesju, bruhanje in kolcanje. Čaj iz semen velja za učinkovit diuretik, ki deluje tudi poživljajoče, znižuje krvni tlak, preprečuje glavobol in migrene ter slab zadah iz ust. Čaj zoper omenjene težave pripravimo kot poparek: polno žličko strtih koprovih semen poparimo s skodelico vrele vode in pustimo stati petnajst minut, lahko pa tudi nekaj ur, nato precedimo.
Za željne spanca
Koprov čaj naj radi pijejo živčni in ljudje, ki jih muči nespečnost. Še bolj pomirjevalno čajno mešanico dobimo če kopru dodamo še sladki janež, hmelj (Humulus lupulus) in kamilico (Matricaria chamomila). Mlačnemu čaju pridamo še žličko medu.
Koprove kapljice
Kapljice za pospeševanje prebave dobimo, če v domače žganje namočimo koper in pustimo stati vsaj dva meseca. Po potrebi uživamo eno do dve žlici na dan. Otroci jih ne smejo uživati.