Prvi se v nepremičninski boj za kupce podajajo Gradbinec in Lokainvest, ki gradita na Planini jug (na sliki), ter na Sotočju državni Stanovanjski sklad. Boj bo trd, kar še posebej občuti slednji, ki je v pol leta prodal zgolj tretjino stanovanj. (Foto: Tina Dokl)

Nova ponudba znižuje cene

Nepremičninski trg se po mrtvilu v prvih petih mesecih leta ponovno zbuja. Cena starejših stanovanj zaradi (napovedanih) novogradenj že rahlo pada, za Kranj pa se vse bolj zanimajo tudi Ljubljančani.

Kranj – V gorenjski prestolnici bo v prihodnjih letih zraslo okoli dva tisoč novih stanovanj. Soseska Planina jug se z investicijami Lokainvesta in Gradbinca že gradi (novih okoli 350 stanovanj), le čez cesto bo podjetje ABCFIN na zemljišču nekdanjih Gorenjskih mlekarn zgradilo okoli štiristo stanovanj, na Sotočju državni Stanovanjski sklad gradi čez 140 stanovanj, na mestu nekdanjega hotela Jelen bo šestdeset stanovanj, nova stanovanja investitorji napovedujejo še na mestu nekdanjih Gorenjskih oblačil in Stari Savi, Mlaki …

Po vsaj desetletju zatišja, ko se veliki stanovanjski objekti, kaj šele soseske, niso gradili, se je v Kranju v zadnjih letih že veliko gradilo, vendar to povpraševanja ni potešilo. Sedaj se obeta stanovanjski veliki pok. Kaj bodo številna nova stanovanja pomenila za ceno starejših nepremičnin, koliko si lahko Kranjčani v času svetovne finančne krize (dražji krediti) in zapiranja (tekstilnih) tovarn privoščijo? Nepremičninski posredniki so prepričani, da vsa stanovanja ne bodo naenkrat ponujena trgu, zagotovo pa bo nastal razkorak v ceni med starejšimi in novimi stanovanji.

Cena starejših stanovanj bo padla

»Cena starejših danes še lovi za rep novogradnje, kar ni normalno, čeprav na manj atraktivnih lokacijah, kot je Planina, ugotavljamo, da cene starejših stanovanj že padajo,« ugotavlja Andreja Kern Egart iz podjetja K3 Kern nepremičnine. Tako so konec lanskega leta 54 kvadratnih metrov veliko stanovanje prodali za 105 tisoč evrov, pred kratkim so za enakega iztržili le še 92 tisoč evrov. Njena kolegica Ana Klopčič iz Sveta nepremičnin pa: »Cene starejših stanovanj še ostajajo na enaki ravni, vendar strankam predlagamo, da spustijo cene za odstotek ali dva. Ko se prodajalcu mudi, naš nasvet upošteva, sicer ne.«

Obe sogovornici menita, da bo moral kvadratni meter novega stanovanja stati manj kot dva tisoč evrov, vendar bo treba vsak nadstandardni dodatek plačati posebej. »Kdor bo želel atrij, veliko ložo ali veliko neto stanovanjsko površino, mora računati, da bo cena stanovanja še zmeraj visoka,« pravi Kern Egartova, Klopčičeva pa: »Investitorji bodo morali upoštevati takšno ceno, sicer bodo težko prodajali. To je lahko dvorezen meč, saj nekateri investitorji večji poudarek namenjajo opremi.« Nekatere novogradnje bodo namenjene tudi petičnežem, ki v Kranju še čakajo na pravo priložnost. Pri teh bo kvadratni meter vreden vsaj 2.250 evrov, klasična gradnja naj bi stala okoli 1.900 evrov za kvadratni meter, cena starejših pa bi se morala spustiti na maksimalno 1.650 evrov za kvadratni meter (na najboljši lokaciji). Razlike v ceni na kvadratni meter med manjšimi in večjimi stanovanji naj čez čas ne bi bilo več.

Mrtvila ni več

V nepremičninskih podjetjih so poleti zelo zadovoljni s prometom, saj mrtvila, niti poletnega, letos ne poznajo. »Povpraševanje se znova povečuje, samo ugibamo lahko, ali so kupci čakali na ponudbo novogradenj in so sedaj razočarani. Med kupci opažamo zelo veliko Ljubljančanov, ki nam povedo, da se selijo v Kranj tudi zaradi uvedbe vinjet,« pojasnjuje Andreja Kern Egart.

Konec mrtvila Ana Klopčič povezuje tudi s tem, da so se kupci navadili na finančno krizo in višje obresti vračunali v ceno nakupa: »Danes skoraj nihče ne kupuje več za gotovino, vsak najame kredit. Zato je trg v prvih mesecih zastal, sedaj pa se znova prebuja.« In še nasvet. Kupci naj vedno primerjajo ceno na kvadratni meter uporabne stanovanjske površine, hkrati pa naj tudi računajo, da so lahko oglaševalne cene za kak odstotek višje od prodajnih cen. Pri izbiri novega stanovanja pa poleg finančnih zmožnosti kupca in cene novogradnje še vedno največ pomeni lokacija nepremičnine, velikost in svetlost stanovanja, klet in tudi parkirni prostor.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 11. julij 2014 / 13:39

Kandidatka po krajih v občini Kranjska Gora

Jesenice – Kandidatka Socialnih demokratov za poslanko državnega zbora Rina Klinar je v sredo v spremstvu članov in članic obiskala kraje v občini Kranjska Gora, od Dovjega do Rateč in Zgornje Rado...

Objavljeno na isti dan


Komenda / torek, 30. marec 2021 / 23:47

Poglajen še brez podžupanov

Komenda – Komendski župan Stanislav Poglajen je na zadnji seji občinskega sveta svetnike obvestil, da bo do 30. aprila še redno zaposlen na mestu poklicnega župana, nato pa bo z začetkom maja funkc...

Gospodarstvo / torek, 30. marec 2021 / 23:46

Za vpis čebelarstva na Unescov seznam

Nominacijo čebelarstva v Sloveniji za vpis na Unescov seznam nameravajo oddati še ta mesec.

Šenčur / torek, 30. marec 2021 / 23:44

Dve občinski priznanji

Občinski svet v Šenčurju je prejšnji teden potrdil dva prejemnika občinskih priznanj: dobita jih Milan Krišelj in Dragica Markun.

Kranj / torek, 30. marec 2021 / 23:42

Počistili šestnajst ton nesnage

Na čistilni akciji Očistimo Kranj – Kranj ni več usran, ki je v soboto potekala že dvajsetič, so iz narave odstranili več kot šestnajst ton odpadkov.

Kronika / torek, 30. marec 2021 / 21:14

Zaradi nesreče zaprta avtocesta

Hrušica – Na gorenjski avtocesti med priključkoma Jesenice vzhod in Jesenice zahod v smeri proti Avstriji je prišlo do prometne nesreče. Kot so sporočili s Policijske uprave Kranj, so aktivnosti na...