Branila bo naslov prvakinje
Za svoj drugi nastop na paraolimpijskih igrah, ki se bodo v Pekingu začele 7. septembra, se pripravlja tudi aktualna olimpijska prvakinja v namiznem tenisu Mateja Pintar.
Praprotno - Medtem ko se zdravi športniki že borijo na olimpijskih igrah v Pekingu, pa se športniki invalidi še pripravljajo za največje tekmovanje. Med njimi je tudi aktualna olimpijska prvakinja Mateja Pintar, ki je sredi prejšnjega meseca dopolnila 23 let. Mateja, sicer parapleginja, ki ima poleg zlate olimpijske kolajne tudi dva naslova evropske prvakinje in bron s svetovnega prvenstva, se zaveda, da bo v močni konkurenci Kitajcev letos boj za odličja še težji, kot je bil pred štirimi leti.
Bazične priprave so za vami, kašne so bile?
»Slovenski namiznoteniški igralci in igralke smo bili na pripravah v Laškem, kjer smo trenirali skupaj z reprezentanti z Nizozemske, Nemčije, ZDA, Slovaške, Hrvaške in drugih držav. Prišli so odlični tekmovalci, ki se tudi sami pripravljajo na paraolimpijske igre. To pa še zdaleč niso bile vse priprave, te dni nas čaka še pospešen trening, zadnjo piljenje forme, da bo ta v Pekingu res na vrhuncu.«
Bo težko braniti naslov olimpijske prvakinje?
»Gotovo bo moja naloga v Pekingu veliko težja, kot je bila pred štirimi leti, ko me skoraj nihče ni poznal. Sedaj odhajam na pot kot branilka naslova in vodilna na svetovni jakostni lestvici. Tako sem seveda med favoritinjami, še kako dobro pa se zavedam dejstva, da je vsako tekmovanje tekma zase. Nastopala bodo dekleta, ki jih še nisem srečala na nobenem turnirju in se je nanje nemogoče pripraviti. Poleg teh bodo prišle tudi tekmovalke, ki jih poznam in vem, da so dobre. Kar so olimpijske igre pač le enkrat na štiri leta, tja vsi pridejo maksimalno pripravljeni in nato odločajo tudi dobro počutje, športna sreča in kup drugih dejavnikov.«
Kaj pa sprememba klime, veste, kaj vas čaka?
»Na klimo seveda nisem vajena, saj sem v svoji tekmovalni karieri le enkrat igrala na turnirju v Aziji. Vsi tekmovalci iz drugih krajev bomo zato potrebovali nekaj časa, da se bomo privadili, vendar pa mislim, da ne bi smelo biti preveč težav.«
Gotovo pa bodo zato imeli Kitajci prednost domačega terena?
»Seveda so Kitajci velesila v namiznem tenisu, dodaten plus zanje pa je, da bodo igrali doma. Nobenemu od Kitajcev, ki bo nastopil na paraolimpijskih igrah, tudi niso dovolili trenirati s kom od Evropejcev, ki bomo nastopili v Pekingu. Tudi oprema, na kateri se bo igralo, od miz do tal, bo posebna in jo skrivajo. Tako skušajo ohraniti tisto prednost, ki jo bodo imeli kot domačini. Vendar pa verjamem, da smo se tudi Evropejci dobro pripravili in da bomo na zadnjih treningih pred nastopi skušali narediti največ, kar bo mogoče.«
Menda so razprodane tudi vstopnice za ogled tekmovanj. Kakšno razpoloženje pričakujete?
»Seveda računamo, da bomo nastopili pred polnimi tribunami, saj tudi za paraolimpijski namizni tenis na Kitajskem vlada veliko zanimanje. Takšnega razpoloženja se veselim, morda pa bo prav zato pritisk na domače tekmovalce malce večji, kar pa bo prednost za nas druge.«
Kako pa je z vašo poškodbo?
»Težave z natrgano mišico v rami, ki jih imam že dobra štiri leta, niso povsem mimo, vendar pa upam, da bom dobro zdržala zadnje priprave in nato tekmovanje v Pekingu. K sreči sem na to poškodbo vajena in upam, da me na tekmah ne bo ovirala oziroma se ne bo poslabšala. So mi pa zdravniki že povedali, da čisto dobra rama ne bo nikoli. Vendar sem se s tem sprijaznila in upam na najbolje.«