Konec prepovedi za ogrščico
Kmetijsko ministrstvo spet dovoljuje promet semena oljne ogrščice, kemično obdelanega z insekticidi. Prepoved še naprej velja za seme koruze in sladkorne pese.
Kranj – Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so 23. maja na podlagi ocene o možnih vzrokih za pomor čebel preventivno prepovedali promet in uporabo insekticidov (z vsebnostjo tiametoksama, klotianidina in imidakloprida) za kemično obdelavo oz. tretiranje semena. Ko so proučevali, zakaj je prah s tretiranega semena koruze ob setvi zaneslo v okolje, so ugotovili, da tretiranje semena ni bilo dovolj kakovostno in da so pridelovalci pri setvi koruze uporabljali škropilnice, ki omogočajo izpust prahu v okolje.
Ministrstvo je v petek z objavo v uradnem listu preklicalo prepoved prometa semena oljne ogrščice, kemično obdelanega s temi insekticidi, še naprej pa velja prepoved prometa teh insekticidov za tretiranje koruze in sladkorne pese ter z njimi tretiranega semena. Takšno odločitev je sprejelo na podlagi strokovnih mnenj Biotehniške fakultete in Kmetijskega inštituta Slovenije ter ugotovitev Zveznega urada za varstvo potrošnikov in varno hrano Nemčije, iz katerih izhaja, da setev tretirane oljne ogrščice s tehnično brezhibnimi žitnimi sejalnicami ne predstavlja nevarnosti za onesnaženje bližnje okolice njiv in za ogrožanje čebel. Postopek tretiranja semena oljne ogrščice je namreč drugačen in bolj kakovosten kot pri koruzi. Pri ogrščici je obloga, ki vsebuje insekticid oz. fungicid in lepilo, trša in odpornejša na mehanske poškodbe, zato je izpust prahu s tretiranega semena v okolico zanemarljiv pa tudi tretirano seme ogrščice vsebuje manj insekticida kot koruzno seme.
Ministrstvo je ob tem izdalo tudi priporočila za sejanje kemično obdelanega semena oljne ogrščice, od izdelovalcev teh insekticidov pa je zahtevalo dodatne podatke, ki zadevajo tretiranje semena koruze in morebitno tveganje ob njegovi setvi. Kot izhaja iz setvenih priporočil, je za setev kemično obdelane oljne ogrščice dovoljeno uporabljati le žitne sejalnice, ne pa trosilnikov mineralnih gnojil, pri katerih je možno prehajanje insekticida z zrnja v okolico.