Obnovili bodo stoga
Oktobra bo v bližini Studorja delavnica, v okviru katere bodo obnovili dva kozolca in predstavili stare, z gradnjo in uporabo kozolca povezane obrti.
Studor - Ustanova Poti kulturne dediščine Slovenija - projekt Slovenski kozolec ter gibanje za ohranjanje in uveljavitev slovenske kulturne in naravne dediščine Naša Slovenija sta januarja letos začela sodelovati s programsko sorodnima angleškima organizacijama The Prince of Wales Foundation in National Trust. Ekipa angleških strokovnjakov iz pokrajine South Shropshire je na prvem obisku v Sloveniji za temo skupnega projekta Leonardo izbrala fenomen slovenskega ljudskega stavbarstva – kozolec. Pilotni projekt bo »obdelal« imenitno skupino zaščitenih stogov pod Studorjem. V predhodni raziskavi (dokumentiranje, razgovori z lastniki, ustvarjalne delavnice ipd.) bodo ob podpori Občine Bohinj in vaške skupnosti, predvsem pa lastnikov stogov, sodelovali otroci iz krajevnega otroškega vrtca, šolarji OŠ dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica s podružnico v Srednji vasi, Biotehniški center Naklo, Fakulteta za arhitekturo Ljubljana in mladi člani Ustanove Poti kulturne dediščine in Naše Slovenije. K sodelovanju bodo povabili slovenske, predvsem pa škofjeloško srednjo lesarsko šolo. V projektu sodelujejo tudi kranjski zavod za kulturno dediščino ter pristojne državne ustanove.
Oktobra letos bo pod Studorjem celotedenska delavnica, ki bo ob popravilu izbranih dveh kozolcev predstavila stare, z gradnjo in uporabo kozolca povezane obrti (tesarstvo, izdelovanje lesenih skodel, kovaštvo, orodje, obdevanje, transport, običaji in družabnosti pod kozolci itd.). Načrtujejo tudi udeležbo nekaj mladih (rokodelcev) iz Velike Britanije. Z izdelanim pilotnim projektom bodo partnerji kandidirali za evropska sredstva programa Leonardo, studorske izkušnje pa bodo do leta 2010 poskušali prenesti v vse slovenske pokrajine, ki jih krasijo kozolci, vključno z zamejstvom.