
Med sosedi 101
Zgodba o usodi študentskega doma in hotela Korotan na Dunaju, ki ga je pred dobrimi štiridesetimi leti za bivanje koroških slovenskih študentov zgradil pater Ivan Tomažič, še ni končana.
Predstavniki Mohorjeve družbe iz Celovca, ki je lastnica Korotana, predsednik Jože Kopeinig, direktor Anton Koren, član uprave Marjan Pipp in predsednik nadzornega odbora Karl Smolle, so pretekli teden na konferenci za novinarje sporočili, da jim je dovolj večletnega zavlačevanja slovenske vlade z nakupom Korotana za 5.305.750 evrov. Ta vsota je usklajena z ministrico za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Mojco Dolinar Kucler, vlada pa kljub dogovoru sklepa o nakupu še ni sprejela. Mohorjeva družba poudarja, da je dogovorjena cena za 730 tisoč evrov nižja od tržne vrednosti hotela in doma. Ker slovenska vlada o nakupu še ni sklepala, je Mohorjeva družba pooblastila pisarno za nepremičnine v Ljubljani za prodajo Korotana na prostem trgu. Slovenska vlada lahko še vstopi v pogodbo, vendar zaradi njene nezanesljivosti brez časovnega zamika plačila kupnine.
Mohorjeva družba in slovenska vlada sta si izmenjali precej ostrih besed. Vlada je zapisala, da je zainteresirana za ohranitev študentskega doma na Dunaju, ki bi bil lahko izobraževalno in kulturno središče Slovencev v Avstriji. Sklepa o nakupu še ni sprejela zaradi različnih ocen vrednosti in nerealnih zahtev sedanjih upravljavcev. Dokler ne bo zagotovljena preglednost nakupa, ne bo odobrila dobrih petih milijonov evrov. Vlada je zanikala govorice, da naj bi denar, namenjen za Korotana, porabila za nakup rezidence na Dunaju. Vladi sta izrekla podporo direktor Slovenskega znanstvenega inštituta na Dunaju dr. Vincenc Rajšp in član upravnega odbora dr. Feliks J. Bister. Predlagala sta, naj bo Slovenija stoodstotna lastnica Korotana in naj sama namesto Mohorjeve družbe izbere novo upravo. Mohorjeva družba je pismo predstavnikov Slovenskega znanstvenega inštituta ocenila kot poskus prevzema Korotana.
Slovensko vlado so k ohranitvi Korotana, v katerem je v preteklem študijskem letu prebivalo 230 študentov, od katerih jih je bilo 65 iz Slovenije, pozvali študentje iz Slovenije, ki študirajo na Dunaju. Poziv za ohranitev Korotana je v torek objavil tudi upravni odbor Društva slovenskih pisateljev. Zavzel se je za »zaščito vitalnih slovenskih kulturnih interesov na Dunaju in za končanje predolgega dogovarjanja o nakupu Korotana v dobro slovenskih kulturnih in nacionalnih interesov, v dobro slovenskih študentov, kulturnikov in vseh državljanov, ki jih pot kdaj zanese na Dunaj«. Slovenija ima po svetu premalo kulturnih centrov. Odkar je samostojna, ni odprla niti enega. Gospodarsko šibkejše članice EU in kandidatke za članstvo imajo bolj razvito mrežo kulturnih središč v drugih državah kot Slovenija, so še zapisali pisatelji. Vlada je znova odgovorila, da je zainteresirana za nakup Korotana, vendar mora biti ta pregleden in skladen z zakoni.