Bovška Narnija
Jutri si lahko ob 16.15 na Kanalu A ogledate zanimiv in aktualen dokumentarni film Narnija v Bovcu.
V slovenske kinematografe je prispel drugi del filma Zgodbe iz Narnije: Princ Kaspijan. Za slovensko občinstvo je film morda še posebej zanimiv, saj so ga delno posneli tudi v naših krajih. Predpremiero je film doživel pred enim tednom v deževnem in vetrovnem večeru na prostem v Bovcu, kino pod zvezdami pa so tisti večer obiskali tudi številni znani Slovenci, celo politični vrh s svojimi spremljevalkami.
Premierno smo si film lahko ogledali v sredo. Gledalec lahko ugotovi precej stvari, ki vam jih bo razkril dokumentarec o snemanju filma. Lahko bi rekli, da je bil prvi del živahnejši, angleški humor ostaja isti, vseeno pa je zgodba daleč stran od 'haripoterjanstva' ali pričakovanih bitk, kot smo jih videli v Gospodarju prstanov. Po angleško bi lahko temu rekli, da se sicer znajdemo v Narniji, ki pa deluje zelo realno in kljub pravljičnim bitjem pušča neračunalniški vtis.
Slovenci predvsem spoznamo, da je Soča resnično zelena, svetloba, ki jo okolje in vreme v njenem okolju ponujata profesionalnemu snemalcu ali fotografu, pa je resnično nekaj posebnega.
Dokumentarni film Narnija v Bovcu govori o nastanku filma in počutju številne filmske ekipe, ki je prebivala v prečudoviti dolini reke Soče v bližini Bovca in Triglavskega narodnega parka. Dokumentarec ponuja zanimiv pogled v zakulisje z izrazitim slovenskim pridihom. Med drugim boste izvedeli, zakaj je Soča sploh postala glavna igralka v prizorih zaključne bitke v filmu, kako so slovenski gradbeniki pomagali zgraditi nenavadni leseni most (ki ga je ob močnem deževju narasla Soča skorajda odnesla), kako je eden izmed bovških kuharjev kapituliral pred množico lačnih filmarjev in zakaj je režiser Andrew Adamson postal častni meščan Bovca.