Za poletje Evropa v malem
Euroman je zbirka romanov 27 avtorjev iz prav toliko držav članic Evropske unije. Kratke zgodbe malteškega pisatelja Vincenta Vella v mnogočem odkrivajo značaj te male otoške države.
Knjižna zbirka s pomenljivim naslovom Euroman, ki je letošnjo pomlad izšla pri založbi Modrijan, zajema 27 književnih del, napisanih v 21 (izmed 23) uradnih jezikih držav članic evropske skupnosti. Od slovenskih avtorjev je bil v izbrano druščino povabljen eden najuspešnejših slovenskih pisateljev zadnjega časa Drago Jančar in sicer z romanom Drevo brez imena. V zahtevnem založniškem projektu priprave 26 izvirnih literarnih del pa je med drugim sodelovalo 26 prevajalcev, šest avtorjev spremnih besedil in sedem urednikov.
Kamenček v mozaiku zanimive palete zgodb iz različnih delov Evrope dopolnjuje tudi knjiga kratkih zgodb Iz rok mojih prijateljev malteškega pisatelja in dramatika Vincenta Vella, ki se je pred časom mudil v Sloveniji. Malta je nedvomno literarna neznanka za slovenske bralce, zato je omenjena zbirka odlična priložnost, da vsaj nekoliko razkrijemo tudi kakšno zgodbo iz te otoške države. Vincent Vello je avtor, ki ustvarja v obeh uradnih jezikih na Malti, malteščini in angleščini. Na vprašanje, kdaj pri svojem pisanju uporablja kateri jezik, je povedal, da je odvisno, za katero tržišče piše. Angleško jezikovno območje je nedvomno mnogo večje kot malteško, kljub temu pa se mu zdi pomembno vzdrževati stik z materinščino. »Žal malteški jezik zna pogoltniti globalizacija, saj opažam, da je tudi mlajše avtorje vse težje spodbuditi, da bi pisali v jeziku, ki je uradno govorjen in pisan na Malti postal šele v 17. stoletju.
V zbirki Euroman je izšla njegova zbirka kratkih zgodb z naslovom Iz rok mojih prijateljev. Gre za 22 zgodb, od katerih se jih 16 dogaja na Malti, druge pa v Izraelu, Angliji in Italiji. V njih se avtor loteva nasprotij med urbano Malto in majhnimi vasicami, Malto, ki jo poznajo številni turisti iz vsega sveta, in podeželjem, kjer kljub poletni ekspanziji turistov na otok še vedno živi po arhaičnih vzorcih. »Obstajajo tisti med našimi otočki, kjer je še vse tako kot nekoč, kamor se mi iz mesta odhajamo nadihat. V teh zgodbah opisujem stvari, ki jih mogoče čez 25 let ne bo več,« razmišlja Vello. V zgodbah nastopajo različni značajsko zelo specifični liki, čustveni, včasih prepuščeni hladni samoti, spet drugič vpleteni v družinske nezgode, katerih skupni imenovalec je prvina čudaštva, ki jih potiska v mejne položaje. Vellove zgodbe so odraz krutih razmer in neredko ozkosrčne, vendar ne v brezup pogreznjene družbe. Hkrati pa Vella poudarja: »Ne moreš biti Maltežan in pesimist. To preprosto ne gre skupaj. V narodovem značaju je vedrost in odprtost. Je pa res, da smo včasih malo zaskrbljeni in če že nimamo sovražnika, si sami kakšnega izmislimo.«
Zbirka, ki s šestindvajsetimi naslovi prinaša Evropo v malem, je na voljo tako v enotnem paketu, privoščiti pa si je moč tudi samo posamezne knjige iz zbirke. V poletnem času, ko je že po tradiciji časa za branje nekoliko več kot v siceršnjem stresnem vsakdanjiku, bodo bralca dela iz zbirke Euroman zagotovo pripeljala v notranjost sedemindvajsetih evropskih hiš. So vsekakor priporočljiva priprava, preden se odpravite na potovanje po Evropi.