Škoda v Arboretumu neprecenljiva
V Arboretumu Volčji Potok je neurje 13. julija povzročilo za 520 tisoč evrov gmotne škode, sicer pa je škoda neprecenljiva, saj so izgubili številna drevesa, ki so bila del bogate kulturne dediščine parka.
Volčji Potok - »Arboretum takšne katastrofe, kot jo je povzročilo neurje 13. julija, še ni doživel. Prizadela sta nas sicer že žled in snegolom, tudi z vodo smo imeli že težave, a smo jo vedno uspeli vsaj za silo omejiti, proti vetru pa smo na žalost nemočni. Veter je po naši oceni v parku povzročil za približno 520 tisoč evrov škode, posledice neurja pa vse dni intenzivno saniramo, tako da načrtujemo ponovno odprtje parka že v nekaj dneh,« je v petek pojasnil direktor parka Aleš Ocepek.
Močan veter je v nekaj minutah izruval in prelomil 222 dreves, dodatnih šeststo dreves je vsaj delno poškodoval. Nastala je tudi škoda na objektih: na plastenjakih in steklenjakih, zunanjih in notranjih ograjah, na poteh v parku ... Ker bo park za obiskovalce zaprt približno dva tedna, so za toliko časa ostali tudi brez prihodka od vstopnin, manjši je obseg v vrtnem centru, našteva Ocepek popisano škodo.
»Škoda je v resnici neprecenljiva, ker so bila drevesa del bogate kulturne dediščine parka,« dodaja Ocepek. Med najpomembnejšimi »ranami«, ki so zazijale v Volčjem Potoku, je naštel poškodovane drevorede kostanjev in krilatih oreškarjev v osrednjem delu parka, izrute smreke na otočku jezera rdečega javorja, ki so bile med prvimi posajenimi rastlinami v parku. Prelomilo in izruvalo je tudi petdeset let stare kačaste smreke pri jezeru rdečega javorja, ki so sodile med najlepše primerke v Sloveniji. V neurju so bili uničeni sestoji omorik, srebrnih smrek in borov na vhodnem delu parka, prevrnilo je virginijski brin, polomilo bakrene bukve in kavkaški oreškar ob galeriji oziroma nekdanjem dvorcu. »Padla gozdna drevesa so poškodovala ruševine starega gradu na Volčem hribu, kar predstavlja dodatno škodo na kulturni dediščini. Poškodovano je bilo tudi znamenje v zgornjem angleškem parku,« je našteval Ocepek.
Sanacija parka in nadomestitev izgubljenih dreves bo trajala več let, ugotavljajo v Arboretumu Volčji Potok. »Na mestih podrtih in izruvanih dreves bomo sedaj naredili nove zasaditve, saj pripravljamo že nove projekte, s čimer smo pravzaprav začeli že pred neurjem. Malo pred njim smo tako gostili šest direktorjev ameriških botaničnih vrtov, jeseni dobimo obisk še treh direktorjev evropskih parkov. Z njimi pripravljamo skupen projekt nove zasaditve,« je še pojasnil direktor parka.