Zgodba preživelega kriminalca iz generacije kriminalcev
Besedilo:
Alenka Brun
Kategorija: Prosti čas
/ ponedeljek, 21. julij 2008 / 06:00
Film Član temelji na resnični zgodbi edinega preživelega kriminalca iz generacije kriminalcev, združuje prijatelje vseh narodnosti, ki jih usoda združi v državi, kjer je vojna pustila najmanj sledu, govori pa tudi o ljubezni do glasbe, o ljubezni med sinom in očetom.
Ko sem ga spoznala, je bil še srednješolec. Skodrano navihano bitje, iskrivega in inteligentnega pogleda, že takrat zaljubljen v film in seveda, v svoj skate. Razmišljal je o študiju ekonomije, se celo vpisal na ljubljansko fakulteto, pa se nekje vmes odločil, da bo začel uresničevati svoje režiserske sanje. Danes jih živi.
Mitja Okorn je sicer Kranjčan, ki je pri štiriindvajsetih letih posnel svoj prvi 'zero budget' film (kot ga rad sam poimenuje) Tu pa tam in zaslovel. British Council mu je lani podelil nagrado IYFEY kot najbolj podjetnemu mlademu režiserju v Sloveniji, kar ga je oktobra popeljalo v London, kjer je spoznaval britanski filmski svet in se udeležil londonskega filmskega festivala.
Ljudje se ga spominjajo tudi po njegovi partnerski vezi z znano slovensko igralko Tino Gorenjak, danes pa se še ne tridesetletni Mitja pripravlja na snemanje svojega drugega celovečerca Član. Odgovor na 'kakšna je vsebina filma' je bil s prikritim nasmehom kratek in jedrnat: »Ful dobra. Seks, droge in rokenrol.«
Navihano je nadaljeval: »Film pripoveduje o treh prijateljih, ki pridejo iz bivše Jugoslavije v Slovenijo. Iz Črne Gore naravnost v Koseze. So 'outsajderji', ki so začeli iz iste odskočne deske, preživeli tranzicijo, razpad Jugoslavije, pristali v Evropi. S tem, da so eni zašli v kriminal, eni v umetnost, junak filma pa se nahaja vedno nekje na sredini in edini preživi.«
Videospoti, prvi celovečerec in Član
Mitja je še zelo mlad posnel dva dokumentarna filma o skejtanju. Not sponsored 1 in 2, v katerih je združil veselje do skejtanja in ustvarjanja filmov, tako kot do režiranja številnih videospotov, za katere mu dandanes že zmanjkuje časa.
Prvi videospot je pred šestimi leti posnel za Los Ventilos. Do zadnjega in najbolj odmevnega Moment Like This Nine Osenar je sodeloval s hrvaško zvezdnico Diyalo, Multiballi, Kocko, Karmo, Omarjem Naberjem, bobnarjem Guano Apes, ki je ustanovil bend Tamoto, Dan D-jem, Jah Waggiem, Bohemi, Elvis Jacksoni, Backstage, Kosto, C.R.A.S.H., Alyo. Posnel pa je tudi Primitivca za Saša Vrtnarja (za prijatelje Saleta), s katerim sta kasneje dobre tri leta in pol ustvarjala scenarij za že omenjeni film Član. Saša bo v filmu odigral eno stranskih vlog, snemali pa naj bi ga naslednje leto od aprila do julija. Upajo tudi na posluh slovenskega Filmskega sklada. Mitja računa, da bodo v Članu nastopila znana zvezdniška imena bivše Jugoslavije. Vidnejši ženski vlogi sta dve, a ti precej močni. Zadevo je zastavil širokopotezno, je pa tudi film proračunsko precej drugačen od prvenca Tu pa tam. Pravi, da bi morda scenarij za Član spisal v krajšem času, ko bi ne imel vzporedno še 'ene deset projektov', potem je prišlo pa še povabilo za režiranje s Poljske. Je pa vprašanje, kaj bi iz samega scenarija sploh nastalo, če bi hitel.
39 in pol
Lani je v Cannu spoznal Poljakinjo, producentko Justyno Pawlak, ki ga je predlagala za režiserja nadaljevanke 39,5. Ta se snema pod okriljem največje in najbolj gledane poljske televizije TVN. Na začetku se je za režijo potegovalo več kot petdeset poljskih režiserjev, na koncu so izbrali Slovenca. Mitju so zaupali režijo prve sezone, o drugi ni toliko razmišljal, ampak ravno pred nekaj dnevi je ponovno odpotoval na Poljsko in pričenja z režiranjem druge sezone. Z avdicijami za Člana so zaključili, videl je preko tisoč potencialnih kandidatov, prepotoval polovico bivše Jugoslavije, na Poljskem pa bo ostal do oktobra.
Poljaki so ga sprejeli, vendar so bili skeptični, saj ni znal jezika, pa še s tujcem niso nikoli delali. A se je Mitja hitro prilagodil njihovemu načinu razmišljanja. Scenarij za 39,5 mu sprva ni bil všeč, vendar je v svojem stilu pojasnil, 'da pravzaprav ni nič posebnega, da nekdo naredi iz dobrega scenarija dober film - mora biti pa že res 'capelj' da stvar 'zafura'; iz slabega scenarija narediti dober film pa je druga zgodba'. Načeloma so mu bili dialogi in pisanje všeč, sam pa je vanj vnesel svoje ideje, mala presenečenja, več glasbe in na koncu so bili šefi z njim zadovoljni - rating gledanosti je bil namreč odličen in ne pada. Nadaljevanka si je pridobila določeno občinstvo.
Vprašala sem ga, kako je s plačilom. »Projekt stane dva do tri milijone evrov, Mitjev honorar pa je kar nekajkrat večji od tistega, ki ga dobi slovenski režiser za snemanje podobne nadaljevanke pri nas.«
Zahteven kolerik
Slovenci radi Okorna označimo kot zahtevnega in živčnega režiserja, ki lahko snema določen videospot tudi do 27 ur. Poznamo ga kot pretiranega natančneža, perfekcionista. Na Poljskem, kot kaže, slovenskih tipičnih nevrotičnih momentov Mitja nima ali pa ne dela v okolju, ki bi dopuščalo razvoj le-teh.
»Na Poljskem je enostavno delati z menoj, ker delam le svoj posel. Pri nas, v Sloveniji, pa delam zraven še štiristo stvari - od organiziranja dalje. In seveda sem živčen, koleričen in se derem na ljudi okoli sebe. Na Poljskem pa sem prve mesece govoril samo 'cut'.«