Kranjska tekstilna industrija umira
V kratkem času so vrata zaprli v Gorenjskih oblačilih in Ibiju, podobno se lahko zgodi tudi z Aquasavo, naslednico Tekstilindusa.
Kranj – »Tuji kapital, tuji strokovnjaki in moderni stroji so zaznamovali Kranj. Med letoma 1920 in 1930 je mesto z vlaganji predvsem češkega kapitala in številnimi novimi tovarnami postal drugo največje središče tekstilne industrije v Sloveniji,« je zapisano v zgodovinskih učbenikih. Manj kot stoletje kasneje lahko ugotavljamo, da bo Kranju od nekdanje slave ostalo bore malo.
Potem ko so pred meseci Gorenjska oblačila zaprla vrata in je kranjski Ibi pred tedni pristal v postopku likvidacije, se črnega scenarija bojijo tudi v Aquasavi. Iz podjetja so sporočili, da ukinjajo tkalnico poliestra, na sestanku z delavci v začetku meseca pa so lastniki povedali tudi, da njihov ekskluzivni kupec denima (jeansa) s koncem julija odpoveduje pogodbo. Za tovarno, ki jo je leta 1993 iz stečaja potegnila italijanska družina Bonazzi, bi ta odpoved pomenila zaprtje.
Razlog za reorganizacijo in racionalizacijo Aquasave, ki je le eno od 16 podjetij v Gruppo (Skupini) Bonazzo, solastnik Antonio Bonazzo opravičuje z močno povečanimi stroški za energijo in ceneno konkurenco z Vzhoda, direktor Luca Mocenni pa o usodi proizvodnje denima danes ne želi ugibati. Kljub množičnem odpuščanju v zadnjih mesecih na kranjskem Zavodu za zaposlovanje še vedno beležijo upadanje brezposelnosti. »Potrebe na trgu delovne sile so velike in še naraščajo,« pravi Dragica Ribnikar z zavoda in dodaja, da delavcev iz Ibija in Aquasave še nimajo vpisanih v register brezposelnih.