Kako dobra je voda izpod pipe

Na nekaterih javnih komunalnih podjetjih po Gorenjskem smo preverili, kako pogosto, če sploh, prihaja do težav s kakovostjo pitne vode in zakaj.

Kranj - Nedolgo nazaj so v del piranskega vodovodnega omrežja vdrle kanalizacijske odplake in povzročile okužbo pitne vode, zaradi česar je zbolelo več občanov in turistov. Česa takega v piranski občini ne pomnijo že več kot trideset let. Do množične zastrupitve z vodo je prišlo konec lanskega julija tudi v Kranjski Gori in česa takega niti direktorica Komunale Kranjska Gora Henrika Zupan ne pomni. Pred nekaj dnevi je povedala: »Pravega vzroka, zakaj je na vodnem zajetju Jurež prišlo do okužbe z e-coli bakterijo, ki je povzročila hidrično epidemijo, nismo našli, kljub temeljitemu pregledu terena.« Vodo, ki prihaja v gospodinjstva in druge objekte iz zajetja Jurež, v raju pod Vršičem še vedno klorirajo. Po tem dogodku vzorčenja vode niso poostrili, ampak, kot pravi Zupanova: »Enako vzorčimo naprej v skladu z internimi pravilniki.« Kranjskogorski občinski svetniki so komunalnemu podjetju naročili, naj pripravi program sanacije preskrbe s pitno vodo. »Zunaj je javni razpis za vodarno Kranjska Gora, na vodohranu Alpina bomo postavili čistilno napravo,« je povedala Zupanova.

»Na območju Gorenjske lahko pride do problemov predvsem pri klasičnih zajetjih vode, kjer se ob neurjih površinska voda, ki s seboj prinese različne primesi, lahko steka v zajetja. Na to upravljavci vodnih sistemov nimamo vpliva. Problem so tudi dotrajana omrežja in naprave, ki predstavljajo ob okvarah potencialno nevarnost,« je povedal vodja Vodovoda pri Komunali Tržič Janez Rotar.

Pogosto je krivo neurje

Na Jezerskem so morali lanskega novembra teden dni prekuhavati vodo, ker je bilo zajetje Anclovo onesnaženo. V vodi so našli prekoračene vrednosti e-colov in koliformnih bakterij. Stanje so sanirali s tem, da so na novo izkopali hudourniško strugo. Težave so imeli tudi pod Krvavcem zaradi vdora površinske vode v zajetje. Krivo je bilo močno neurje, in to kar dvakrat, avgusta in septembra. Potrebna je bila sanacija zajetja pod Krvavcem in njegove okolice, je povedala Klara Škrabec, odgovorna za stike z javnostjo pri Komunali Kranj.

Jeko-in upravlja javne vodovode v jeseniški in žirovniški občini, vodja Sektorja za preskrbo z vodo Jurij Dovžan in sanitarni inženir Roman Tomaš sta povedala: »V letu 2007 in do julija 2008 smo trikrat izrekli ukrep preventivnega prekuhavanja vode, in to vedno zaradi kaljenja vode po močnih nalivih; dvakrat za naselje Plavški Rovt, enkrat za del naselja Hrušica. Trenutno najbolj »problematična« vira sta na sistemih v Plavškem Rovtu zaradi plitvih drenaž in možnosti kaljenja ob močnem dežju ter v Planini pod Golico. Vir pitne vode je v Planini pod Golico pod vikendi oziroma stanovanjskimi hišami, v katerih distribucija odplak povsod še ni zadovoljivo rešena, zato vodo občasno kloriramo. Za vodni vir v Plavškem Rovtu pa imamo s sklepom inšpektorata rok do konca avgusta 2008, da postavimo polavtomatsko doziranje dezinfekcijskega sredstva ter registracijo meritve motnosti vodnih virov. Vodno zajetje za Rodine pa smo lani zaradi stalne oporečnosti opustili in preskrbo preklopili na zajetje Završnica. Pa še en spodbuden podatek iz jeseniškega Jeko-in. Dovžan in Tomaš sta povedala, da uporabniki vode iz glavnih vodovodnih sistemov Peričnik in Završnica dobijo pravo izvirsko vodo.

Prekuhavanje vode

Loška komunala je upravljavec dveh javnih vodovodov: Loškega vodovoda in vodovoda Rovte-Lenart-Luša. »Lani in letos so morali uporabniki pitne vode iz omrežja Trnje večkrat prekuhavati vodo in ta ukrep trenutno še velja. Gre za nekaj hiš, ki se preskrbujejo s pitno vodo iz manjšega zajetja. Mikrobiološka kvaliteta pitne vode iz tega vira niha, žal izvajanje kratkoročnih ukrepov ne zadošča, da bi bila preskrba s pitno vodo na Trnju varna, ampak bo za to treba izvesti dolgoročne investicijske ukrepe (vzpostavitev stalnega tretiranja vode ali priključitev omrežja Trnje na drug vir pitne vode),« je povedala ekologinja Mojca Müller. Uporabniki pitne vode iz vodovoda Rovte-Lenart-Ruša pa so morali lani skoraj tri mesece prekuhavati vodo: »Do neskladnosti pitne vode na viru tega vodovoda je prišlo po izrednih vremenskih dogodkih v Selški dolini, po stabilizaciji razmer pa so bili vzorci zopet skladni s predpisi in vse do danes ni bilo potrebno prekuhavanje,« je še povedala Müllerjeva.

V Komunali Tržič večjih težav v zadnjem letu niso imeli, le lani septembra so ob neurju izdali preventivno opozorilo o prekuhavanju vode zaradi možnosti zatekanja površinske vode v zajetja ob obilnem deževju.

Stari vodovodi niso povsem varni

Komunala Kranj upravlja vodovodni sistem v občinah Kranj, Medvode, Cerklje, Šenčur, Naklo, Preddvor in Jezersko. »Povprečna starost vodovodov je petdeset let. Največ okvar je predvsem na starih, dotrajanih azbestno cementnih ceveh, PE–HD ceveh, PVC in pocinkanih ceveh. Vsako leto, glede na razpoložljiv denar, izvajamo sistematično menjavo dotrajanih cevi. Na območju vseh sedmih občin je še približno 31 odstotkov azbestno cementnih cevi,« je povedala Klara Škrabec in dodala: »Tveganje, da bi prišlo do naknadnega vdora fekalij v vodovodne cevi, pa preprečujemo z dobro higiensko prakso.« Jurij Dovžan in Roman Tomaš iz podjetja Jeko-in sta k temu dodala: »Ne moremo pa s popolno zanesljivostjo trditi, da se kaj takega v prihodnosti ne more pripetiti. Komunalni vodi pogosto potekajo skupaj pod cestami in drugimi javnimi ali zasebnimi površinami, zato je možnost za izredni dogodek, kot se je zgodil na območju rižanskega vodovoda, minimalna, vendar obstaja. Možnost pojava poizkušamo čim bolj zmanjšati s predpisanimi postopki.«

Zavarovanje vodnih virov

Mojca Müller iz Loške komunale je opozorila na problem (ne)ustreznega zavarovanja vodnih virov: »Zavarovanje vodnih virov je bilo v preteklosti v pristojnosti občin, ki so sprejemale odloke o zavarovanju vodnih virov. Ti pa se v veliki večini primerov v praksi niso izvajali. Sedaj je v skladu z zakonodajo zavarovanje vodnih virov v pristojnosti države, zato smo na ministrstvo za okolje in prostor naslovili že več dopisov, v katerih smo prosili za prednostno sprejetje uredbe o zavarovanju vseh vodnih virov, katerih upravljavec smo, vendar do danes država ustreznega predpisa še ni sprejela. Bolje je namreč preprečevati kot zdraviti.« Poleg v članku omenjenih je na Gorenjskem še veliko več vodovodnih sistemov (javnih, vaških vodovodov), strogi zakoni za pogostost vzorčenja in mesta odvzemov pa so za vse enaki. Samo v Poljanski in Selški dolini je kar 75 vodovodov!

Ko pride do oporečnosti vode, je najbolj pomembno pravočasno obveščanje ljudi. A so bili občani tako letos v Piranu kot lani v Kranjski Gori prepričani, da so bili pri tem na tamkajšnjih komunalnih podjetjih prepočasni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sobota, 7. januar 2023 / 10:15

Najbolj priljubljena Julija in Luka

Jesenice – Sestre in babice v jeseniški porodnišnici že leta vodijo zanimiv seznam najpogostejših imen otrok, ki so bili rojeni na Jesenicah. Tudi za lani so ga, in ko so na silvestrovo poštele vsa...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 2. december 2014 / 13:00

Varčevanje v javni upravi

Včeraj do zaključka redakcije še ni bilo znano, ali bosta vladna in sindikalna stran dosegli dogovor o varčevalnih ukrepih v javni upravi, zato tudi še ni bilo znano, ali jutri, v sredo, b...

Slovenija / torek, 2. december 2014 / 13:03

Nove vinjete že v prodaji

Kranj – Od včeraj so v prodaji vinjete za leto 2015, ki so tokrat rdeče barve. Njihove cene za osebna vozila in motorje ostajajo enake, medtem ko je vlada pred kratkim znižala cene tedenskim in mes...

Nasveti / torek, 2. december 2014 / 13:02

Bananina torta s skuto

Banana, skuta in čokolada; tri moje najljubše se­stavine. Vse tri sem združila v sladico in tako je nastala moja najljubša torta.

Razvedrilo / torek, 2. december 2014 / 12:57

Srca so spet zaigrala

Že sedmi koncertni večer Srce nam še vedno igra na Primskovem je znova obudil nostalgična čustva ter mnoge spomnil na brezskrbno mladost, polno življenja in dobre glasbe.

Kronika / torek, 2. december 2014 / 12:56

Ničelna toleranca do alkohola

Končni cilj nacionalne kampanje 0,0 šofer – trezna odločitev je ničelna toleranca do alkohola v prometu. Stanje se sicer počasi izboljšuje, saj se po podatkih delež alkoholiziranih udeležencev v prome...