Vendarle asfaltna letališka steza
Občina Radovljica je prejšnji teden vendarle pridobila zemljišča za novo letališko stezo v Lescah in v petek že zaprosila za gradbeno dovoljenje.
Radovljica, Lesce - Potem ko je radovljiški občinski svet na zadnji seji potrdil menjavo zemljišč, je občina Radovljica konec prejšnjega tedna s Skladom kmetijskih zemljišč in gozdov RS podpisala pogodbo za menjavo nekaj več kot 16 tisoč kvadratnih metrov zemljišč, ki jih potrebuje za prestavitev osi vzletno-pristajalne steze na leškem letališču. Upravno enoto Radovljica so že v petek zaprosili za gradbeno dovoljenje ter takoj objavili javni razpis za prestavitev in asfaltiranje steze 1150 metrov dolge steze. Gradbena dela naj bi začeli že v začetku septembra in jih zaključili konec oktobra. »Če bodo dela izvedena v tem roku, bo rekonstruirana steza pripravljena za obratovanje hkrati s predvideno dograditvijo avtocestnega odseka Vrba–Peračica, ki je tudi razlog za zasuk letališke steze,« je optimističen radovljiški župan Janko Sebastjan Stušek.
Prestavitev letališke steze zahteva trasa nove avtoceste mimo Radovljice; če ne bi bila izvedena do uradnega odprtja odseka, bi to pomenilo vsaj začasno zaprtje oziroma okrnjeno delovanje letališča. Kot je znano, lokalna civilna iniciativa, povezana v Društvo za varstvo proti širjenju in hrupu letališča Lesce, ves čas nasprotuje predvsem asfaltiranju steze. »Vztrajamo, da bomo prenosu zemljišč z namenom izgradnje 1270 metrov dolge asfaltne steze in spremljajočih objektov, namenjenih povečanju števila letal in letališki dejavnosti, nasprotovali in za to izkoriščali vse civilnopravne, politične ter civilnodružbene možnosti,« so med drugim konec junija zapisali v pismo, ki so ga naslovili na radovljiškega župana, občinski svet in javnost. Društvo pristaja le na 600 metrov asfaltirane, v podaljšku pa travnate letališke steze ter v pismu med drugim poudarja, da bi bilo treba pred kakršnimikoli posegi pripraviti ustrezno študijo o obsegu možne letališke dejavnosti v Lescah ter celovito presojo vplivov na okolje. Kot je dejal župan Stušek, je predstavnike društva pozval, naj nadaljujejo delo v skupni komisiji za usklajevanje stališč umestitve vzletno pristajalne steze, ki ga je prekinil pozno pomladi, ko naj bi vlada prav na pobudo civilne iniciative odložila prenos svojih zemljišč na občino in tako onemogočila začetek del za rekonstrukcijo steze.
Sicer pa se občina v teh dneh intenzivno usklajuje z družino Vovk, ki se bo morala zaradi nove trase letališke steze preseliti iz hiše, v kateri prebivajo. »Občina je družini Vovk ugodila glede njihovih zahtev za nadomestno gradnjo, tako da njihovo odločitev za podpis pogodbe o medsebojnih razmerjih pričakujemo v prihodnjih dneh, gradnja nadomestne stanovanjske hiše v Lescah pa lahko steče takoj po sklenitvi pogodbe med občino in Vovkovimi,« je še povedal Stušek.