Elan bližje Seawayu in Alpini
Nadzorniki Skimarja bodo lastnikom predlagali povezovanje Elana s Seawayem in Alpino ter dokapitalizacijo.
Begunje – V kako težavnem položaju se je znašla begunjska krovna družba Elana Skimar (ta naj bi se, kot smo že poročali, preimenovala v Elan Group), ki je v lanskem letu po dokončnih revidiranih podatkih ustvarila za 8,4 milijona evrov izgube, kaže tudi pogostost zasedanj nadzornega sveta. Ta se je namreč v tem mesecu sestal že trikrat in iskal najboljšo pot prestrukturiranja in sanacije, ki naj bi jo predlagali lastnikom, rešitev pa bo zelo hitro treba najti tudi za vse hujše likvidnostno stanje družbe. Nadzorni svet, ki ga vodi Gregor Gomišček, je od uprave, ki jo sestavljata vršilec dolžnosti predsednika Ivan Štrlekar in prokurist Jože Kralj, zahteval srednjeročni poslovni načrt do leta 2012 z več različicami, ki naj bi bile osnova za odločitev, po kateri poti naj krene begunjski gospodarski bolnik.
Samostojno ali s povezovanjem
Že dalj časa sta namreč v razpravi dve varianti Elanove prihodnosti: ohranitev samostojnosti in druga povezovanje z bližnjim Seawayem ter Alpino, pri čemer naj bi z omenjenima družbama hčerinske družbe Elana ustanovile mešena podjetja: Elan Marine in Seaway - Elan Yachts ter Elan in Alpina - Elan Alpina. Obe varianti sta tudi finančno ovrednoteni, pri čemer naj bi bila po neuradnih podatkih v primeru samostojnosti na ravni Skimarja poleg letošnje izgube v višini šest milijonov evrov izguba tudi še v prihodnjem letu, pozitivno pa naj bi posloval že 2010 in v letu 2012 že ustvaril za okoli 4,7 milijona evrov dobička. Težje so seveda ocene in načrti za primer povezovanja Elanovih hčerinskih družb s Seawayem in Alpino, saj so pogledi na možne sinergije takšnih povezovanj dokaj različne, ustanovitev novih mešanih družb pa bi prerazporedila poslovne učinke. Po oceni uprave naj bi tudi v tem primeru dosegli dobičkonosnost poslovanja šele v letu 2010 in leta 2012 ustvarili za 4,5 milijona konsolidiranega dobička.
Možna je tudi prisilna poravnava
Na zahtevo lastnikov pa je morala uprava pripraviti tudi scenarij sanacije za primer prisilne poravnave, saj je likvidnostno stanje v Skimarju izredno zaostreno. Poleg izgube iz lanskega poslovanja ima Skimar velike obveznosti, ki po neuradnih podatkih dosegajo že deset milijonov evrov. V to so vštete obveznosti do dobaviteljev (nekateri že ustavljajo dobave), v plačilo zapade milijonski obrok za posojilo SKB, obveznosti iz danih garancij in poroštvo za lizing. Za preprečitev insolventnosti naj bi tako Skimar takoj potreboval vsaj pet milijonov evrov.
Ponovna dokapitalizacija?
Vse našteto, k čemur pa je treba prišteti še za letos načrtovano izgubo, stroške prestrukturiranja (popravki zalog, odpravnine za odpuščene in rezervacije – tudi za morebitno plačilo nagrade nekdanjemu vodstvu, ki ga je vodil Uroš Korže), kaže na to, da Skimar nujno potrebuje krepko dodatno finančno injekcijo, ki je možna le v obliki ponovne dokapitalizacije. Vodstvo je lastnikom predlagalo dokapitalizacijo v višini 25 milijonov evrov, pri čemer naj bi 15 milijonov porabili za odpravo likvidnostnih težav, preostalo pa za kritje izgube in obratni kapital. Nadzorni svet se je v četrtek odločil, da do konca tega tedna ali najkasneje v začetku prihodnjega skliče skupščino, na kateri naj bi odločali o prihodnosti. Nadzorni svet predlaga sprejem scenarija povezovanja Elanovih družb s Seawayem in Alpino ter čimprejšnjo izvedbo dokapitalizacije. O vsem omenjenem v Skimarju niso želeli govoriti, obljubili pa so nam razlago takoj po opravljeni skupščini.