Svežina v Prešernovem gaju
Od vročine v mestu se je bilo te dni prav prijetno odpočiti v Prešernovem gaju, kjer pa nista počivala Leopold in Grega Šajn, ki sta poskrbela za obnovo spomenikov, tudi Prešernovega.
Kranj - »Že pred leti sem v Prešernovem gaju obnavljal Majdičevo kapelo, nato sem izdelal stopnice in robnike ob Prešernovem grobu, kvader pri ribniku …, skratka za Prešernov gaj skrbim že skoraj petindvajset let. V zadnjem času je bilo kar nekaj dela s čiščenjem grafitov, nato sem se lotil obnove gaja, od poglobitve in prezlate prvotnega groba Franceta Prešerna do obnove spomenika Ernestine Jelovšek, Prešernove hčerke, plošče pri vhodu z Gregorčičeve, sedaj pa prenavljam Prešernov spomenik. Spomenik je iz leta 1852 in je iz hotaveljskega apnenca, kar ni najkvalitetnejši material za zunaj. Ker pa je dosti masiven in redno vzdrževan, pa bo zdržal še vsaj sto let,« je povedal Leopold Šajn, mojster za ohranjanje kulturne dediščine, ki že več kot trideset let opravlja restavratorsko kamnoseška dela. Pred njim je to delal njegov oče, sedaj pa mu pomaga tudi sin Grega, zato imajo kar dolgo družinsko tradicijo in precej izkušenj.
»S sinom sva Prešernov spomenik najprej očistila, zbrusila ravne površine, druge pa speskala in prekitala poškodbe oziroma jih domodulirala. Poglabljava tudi vse črke, ki jih bova na novo tudi prezlatila. Ko se bo nekaj dni sušilo, bo treba še enkrat pobrusiti in na koncu vse skupaj zaščititi z vodoodbojno silikonsko zaščito, tako da voda ne bo prodirala v spomenik in da zmrzal ne bo povzročala dodatnih razpok,« pojasnjuje Leopold Šajn in dodaja, da prenovo financira Mestna občina Kranj, nadzor pa izvaja Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, območna enota Kranj.