V spomin na vojno
Pred Policijsko upravo Kranj so odkrili spominsko znamenje na osamosvojitveno vojno.
Kranj - Med vrsto slovesnosti ob dnevu državnosti (25. junija) so v ponedeljek popoldne pred stavbo Policijske uprave Kranj odkrili obeležje v spomin na delovanje republiške koordinacijske podskupine za Gorenjsko in vojnim enotam organov za notranje zadeve UNZ Kranj, ki je delovala v času priprav na osamosvojitev in vojni za Slovenijo. Postavili so ga Policijsko veteransko društvo Sever Gorenjska, Pokrajinski odbor Zveze veteranov vojne za Slovenijo in Policijska uprava Kranj.
»Na tem mestu so se v odločilnih trenutkih pred in med osamosvojitveno vojno za Slovenijo sprejemale odločitve, ki so pomembno vplivale na potek dogodkov v gorenjski pokrajini ... Odločitve, ki so se sprejemale, so bile zahtevne in nemalokrat povezane z veliko odgovornostjo, ker so bila na prvo mesto postavljena življenja pripadnikov milice in Teritorialne obrambe ter prebivalcev Gorenjske. Žal je kljub veliki previdnosti pri odločanju in zaradi zaslepljenosti predvsem starešin JLA prišlo do dogodkov, ki so na letališču Brnik terjali človeška življenja,« je dejal slavnostni govornik Ivan Hočevar, takratni vodja koordinacijske podskupine za Gorenjsko.
Spomnil se je preprečitve mitinga resnice, napovedanega za 1. december 1990, neizpolnitve ukaza JLA o predaji orožja Teritorialne obrambe (TO) s 14. maja 1991, ustanovitve operativne podskupine za Gorenjsko (26. maja 1991), postavitve mejnih tabel in izobešanja slovenskih zastav na mejnih prehodih 26. junija 1991, medvojnega delovanja ter umika jugoslovanske vojske z mejnih prehodov (30. junija), brniškega letališča (4. in 5. julija) in iz slovenske države (26. oktobra).
Ob tej priložnosti so za zasluge pri opravljanju nalog v projektu manevrske strukture narodne zaščite podelili medalje manevrske strukture narodne zaščite (zlato medaljo je prejel Ivan Hočevar), društvo Sever pa spominske znake za zasluge v osamosvojitveni vojni.
V četrtek so slovesnost organizirali tudi ob spominskem znamenju na brniškem letališču, kjer so v osamosvojitveni vojni življenje izgubili pripadnik TO Peter Petrič ter tuja novinarja Nikolas Vögel iz Avstrije in Robert Werner iz Nemčije. Spominski venec sta položila avstrijski veleposlanik Valentin Inzko ter stalni namestnik veleposlanika Republike Nemčije Ulrich Schmidt.