Delavci: Ni nam prav, a vsaj vemo, da je konec
Za kranjski Ibi so nadzorniki predlagali likvidacijo, zaposleni pa pravijo: Končno je konec skrivalnic.
Kranj – Čeprav mora odločitev nadzornega sveta po likvidaciji podjetja Ibi Kranj potrditi še skupščina družbe, je očitno, da se skoraj 80-letna tradicija podjetja zaključuje. Podjetje, ki je v najboljših časih zaposlovalo 720 sodelavcev, v zadnjih mesecih pa se je število zaposlenih zmanjšalo z dobrih 200 na 160, bo verjetno ugasnilo z julijsko skupščino. Novih naročil ne sprejemajo več, delavci pa vedo povedati, da se z naročili po zadnji menjavi lastnikov niso več veliko ubadali.
Spomnimo, državni Sod, ki ga vodi Marjan Pogačnik, je skupaj s še sedmimi lastniki ob prelomu leta Ibi prodal Boštjanu Marovtu, znanemu tudi iz zgodbe o Iskraemecu, ta pa zelo hitro podjetju Smark. »Do seje nadzornega sveta nismo vedeli nič, sedaj vsaj vemo, da bo treba iskati novo službo, kar je do sedaj uspelo le redkim. Večina bo šla kmalu na zavod,« nam je povedala Mari Petrovčič, predsednica sindikata v Ibiju. Direktor Anton Ahac je delavcem na četrtkovem svetu delavcev in sestanku sindikata obljubil tako plače kot regres in tudi odpravnino.
»Po 27 letih v Ibiju danes delam zadnjič. Pospravil sem orodje, kmalu bom odšel. To ni prav,« nam je v petek povedal Slavko Žibert, vzdrževalec v tkalnici, ki je eden redkih z novo službo, vendar pri plači ni prejel obljubljene odpravnine. Meni, da interesa za obstoj podjetja ni bilo več, za nastalo situacijo pa krivi (tako kot veliko drugih delavcev) prejšnjega direktorja Matjaža Božiča. »Ko je prišel, nam je povedal, da bomo leta 2007 ponosno povedali, da delamo v Ibiju. Ja, res sem ponosen, ko bodo podjetje kmalu zaprli,« je sarkastično pribil Žibert in kot enega glavnih grehov navedel prodajo predilnice v letu 2005.
Podjetje bi še lahko delovalo in tržilo ugledno blagovno znamko, je prepričana Petrovčičeva: »Vsaj za 50 do 60 delavcev bi se lahko našlo delo, saj so stroji moderni, le posel bi morali imeti.« Poplačilo obveznosti do delavcev naj ne bi bil problem, čeprav je danes podjetje brez denarja in Ahac napoveduje najetje kredita, vendar ima veliko premoženja – v zemljiščih, strojih in tudi stanovanjih. V enem od njih živi Nevenka Nadižar, mati samohranilka z dvema otrokoma, ki je 9. junija pisala upravi: »Sem samohranilka, ki stanovanja po Jazbinškovem zakonu nisem mogla kupiti. Zdaj se bojim za službo in stanovanje.« Sedaj že ve, da dela ne bo več, zato tudi nas zanima, kakšen bo odgovor uprave po strokovni pomoči in pri najetju kredita.
Po podjetju se med delavci že več mesecev širi glas o zaprtju podjetja, razlog pa naj bi bila investitorjem všečna zemljišča. Tako smo lahko slišali, da že vrabci čivkajo, da naj bi na tem mestu zrasel luksuzni hotel s petimi zvezdicami in družinske hiše. Kar 45 tisoč kvadratnih metrov komunalno opremljenih zemljišč ima danes Ibi, Andreja Kern Egart iz nepremičninskega podjetja K3 Kern pa nam je povedala: »Kolikšna bi bila danes cena zemljišč, je težko oceniti, drži pa, da smo lani v neposredni soseščini prodali komunalno neurejeno parcelo po 250 evrov za kvadratni meter.« Cena zemljišč podjetja Ibi Kranj bi tako lahko znašala celo več kot 13 milijonov evrov. Marovt je Ibi pred šestimi meseci kupil za veliko manjši znesek.