Aktivne počitnice vse bolj priljubljene

Kaj je lepšega kot oddih za konec tedna v enem izmed zdraviliških centrov, kjer dneve lahko preživljaš aktivno, pa obenem uživaš v kopanju, savnanju, si privoščiš pozno popoldansko masažo ali pa se preprosto le razvajaš?

Hitrost življenja je vse hitrejša, ljudje komaj še najdejo čas zase, obenem pa se zavedajo, kako pomembna je skrb za njihovo zdravje, počutje, za telo. Ker je dandanes človekov najhujši sovražnik stres, se vse več ljudi odloča za obisk zdravilišč vsaj enkrat do dvakrat na leto, obstajajo pa tudi taki, ki poskušajo preživeti na ta način čim več vikendov ali vsaj košček konca tedna.

V Sloveniji je vse več želje po aktivnih počitnicah po eni strani, po drugi pa je tudi za wellness popularneješi iz dneva v dan. Ponudba je pestra.

Ljudje se odločijo za tedenske počitnice v zdravilišču, naložijo v avto kolo, rolerje, vzamejo s seboj pohodne čevlje in ponudbo wellnessa kombinirajo še s tistim, kar zdravilišča ponujajo še dodatno. Že kar nekaj časa je, odkar zdravilišča niso več namenjena le zdravljenju določenih obolenj, kot so ginekološka, pa revmatske bolezni, rehabilitacije, zdravljenje določenih nevroloških bolezni. Ne osredotočajo se več samo na topliško zdravljenje in terapije z zdravilno vodo, temveč vse bolj v ospredje prihajajo lepotni in sprostitveni, športni programi. Masaže, finska in turška savna, infra savna, bazen, včasih trimski kabineti, ki so se do danes razvili že v prave fitnes studie z osebnimi trenerji in strokovnim osebjem, so postali nepogrešljiv del zdravilišč. Sprehodi v naravi, ob morju.

Današnji gost je vse bolj zahteven. Tudi v Sloveniji že najdemo tako imenovane 'savna vasi', kjer se nahajajo različne vrste in oblike savn, medtem ko so naši severni sosedje turško in finsko savno, pa še kakšno, ponujali v sklopu svoje turistične ponudbe že pred leti, dandanes pa v njihovih turističnih krajih - še posebej tistih, kjer imajo močan zimski (smučarski) turizem, poleti pa prevladujejo pohodništvo, kolesarjenje in gorsko kolesarjenje, gradijo že kar posebne centre, kjer se ljudje lahko odločajo med različnimi savnami, počivajo v barvitem a mirnem okolju, sproščajo duha in telo.

Dodaten in zabavni del ponudbe zdravilišč predstavljajo poleg športnih programov (kolesarjenje, pohodništvo, tenis, fitnes, aerobika, organizirana skupinska vadba pod budnim očesom inštruktorja oziroma strokovnega osebja in podobno) tudi prijetna okolica z urejenimi igrali za najmlajše, organizacija različnih dnevnih izletov, dobri animatorji, ki skrbijo za prijetno počutje gostov. Tako si lahko v sklopu aktivnih ali manj aktivnih počitnic privoščite celo polet z balonom, rafting, ogled okoliških znamenitosti, se spoznate z domačo obrtjo kraja, okušate dobrote turističnih kmetij, ugotovite, čemu je grajski vitez prevaral svojo gospo in degustirate v stari kleti priznana, domača vina.

Tako pri nas kot na hrvaški obali razvijajo koncept aktivnih počitnic, pa tudi zdraviliški turizem jim ni neznanka. Ponudbe so različne, bližina obale in blago podnebje privabijo tako ljudi, željne boljšega zdravja, sprostitve, kot tudi le počitnikarje, ki združijo kampiranje z obiskom savne, plavanjem v morju in poležavanjem na plaži. Tudi na obali postaja zdraviliški turizem vse bolj zanimiv. Večina hotelov stremi tako k letnem kot zimskem turizmu, tako da obala tudi pozimi s svojimi bazeni, wellnessi in drugimi ponudbami ter programi privablja vse več navdušencev. Pa tudi razdalje niso več tisto, kar so bile, saj ste v dobri uri in pol na slovenski obali, dveh pa na Hrvaški.

Nastanjeni ste lahko v hotelu, kompleksu, ki je del zdravilišča, lahko v privatnih sobah, apartmajih, a koristite večino (če ne vseh) storitev – tako kot bi bili hotelski gost.

Opazno se je spremenil obratovalni čas, saj je v ponudbi vse več nočnega kopanja in savnanja, kjer je za konec tedna včasih savna odprta tudi do desete ure zvečer. Poleg klasičnih masaž si lahko privoščite še kakšno posebno pa tudi sprostitvene kopeli ostajajo modne. Med ženskami, ki ugotavljajo, da dnevno rekreiranje, kot so tek, vadba, aerobika in hoja, lahko na počitnicah nadgradijo z dodatno in lepotno nego telesa, je zelo priljubljena anticelulitna masaža, ki pospešuje prekrvitev kože in podkožnega tkiva, pomaga pri razgradnji maščobe, aktivira delovanje limfnega sistema in s tem odvajanje zastalih toksinov iz telesa in tako zmanjšuje celulit. Postopek izvajajo tako, da prizadeta mesta najprej ogrevajo, nato pa z anticelulitno kremo še zmasirajo.

Med gosti se najdejo tako moški kot ženske, ki se odločijo za odpravo odvečnih kilogramov oziroma 'shujševalne počitnice', če jim lahko tako rečemo. Izbirajo med različno trajajočimi posebnimi programi, največ pa je takih, ki se odločijo za sedem- ali desetdnevni program.

Nekatera zdravilišča nudijo svoje wellness in zdravstvene storitve znotraj tako imenovanih Centrov zdravja in sprostitve, seveda pa pri vsem tem – kot smo že omenili, ne moremo še mimo frizerskih in kozmetičnih salonov, solarija, fitnes studiov, bazen pa je praktično nepogrešljiv. V ponudbi zdravilišč najdemo še jutranjo gimnastiko, vaje v vodi, vodno aerobiko z glasbo, pa tudi zahtevnejše športne programe, ki so namenjeni profesionalnim športnikom in njihovi sprostitvi.

Zanimive so tudi paketne ponudbe, kjer je v končno ceno poleg polpenziona vključeno še neomejeno kopanje v bazenih hotela, savnanje, gimnastika, dodajo pa še kakšen brezplačen 'sladkorček'. Zaljubljence v sobi s francoskim ležiščem pričaka morda košarica jagod s čokoladnim prelivom ali šampanjec, pojavlja pa se tudi oblika VIP ponudb. Vodna postelja, šampanjec, jacuzzie, prijetno zasebno vzdušje.

Določeni tedenski programi ponudb so izdelani do ure natančno. Lahko vsebujejo celo obisk lončarske delavnice, slikanje na svilo, pletenje spominkov iz slame, degustacijo vin v 300 let stari grajski kleti, kuhanje priznanih domačih jedi, piknike, svečane večerje, koncerte.

Vedno najdemo tudi najugodnejše - danes jim rečemo kar 'last minute ' ponudbe, vse več pa je novih, sprostitvenih programov, ki kombinirajo različne tretmaje, popularni pa so tudi 'vikend paketi', kjer se največkrat odločajo ljudje za savnanje, kopanje, uživanje v naravi in kolesarjenje.

Wellness postaja del našega vsakdana, pohodništvo ostaja priljubljeno med ljudmi, ki združujejo prijetnost zdravilišča z aktivnostjo, kolesarjenje pa pohodništvu glede na zmožnosti (urejene) ponudbe nekega kraja tesno sledi. V določenih predelih Slovenije – naj gre za bližino morja ali goric, pa že prevzema prvo mesto med športnimi aktivnostmi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / četrtek, 6. julij 2017 / 18:55

Škofic za medaljo prepočasen

Športni plezalec Domen Škofic je na evropskem prvenstvu v težavnosti osvojil peto mesto in najbolj občutil novo pravilo o skrajšanem času plezanja.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / petek, 6. julij 2018 / 06:00

Triglavski dom v novih barvah

Dol pri Ljubljani – Dvajset zaposlenih družbe JUB bo v okviru akcije Z JUBINI na vrh Slovenije ta konec tedna prenovila okrog osemsto kvadratnih metrov lesenih in drugih zidnih površin Triglavskega...

Gorenjska / petek, 6. julij 2018 / 06:00

Drevi nastop orkestra Amadeo

Škofja Loka – Drevi ob 19.30 bo v Sokolskem domu v Škofji Loki še zadnji koncert v okviru desetega mednarodnega cikla koncertov. Nastopil bo orkester Amadeo z dirigentom Tilnom Drakslerjem, tokrat...

Zanimivosti / petek, 6. julij 2018 / 18:43

Urhov semenj v Begunjah

V nedeljo, nekaj dni pred praznikom župnijskega zavetnika sv. Urha, so v Begunjah pripravili Urhov semenj; letošnji je bil že tretji zapored.

Zanimivosti / petek, 6. julij 2018 / 18:41

Festival odpira legendarni Pero Lovšin

Tudi letos bo odmevalo iz struge Suhe pod hotelom Jezero, kjer se bo odvijal tradicionalni že 14. Festival kanal.

Kronika / petek, 6. julij 2018 / 18:36

Zagorelo zaradi prekomernega kurjenja

Srednja vas v Bohinju – V torek pozno zvečer je zagorelo v lesenem počitniškem objektu pod planino Konjščica, v katerem je bilo tedaj 31 oseb, večinoma otrok in mladostnikov, ki so bili na počitnic...