Planica se bo razvijala
Kranjskogorski občinski svet je tokrat potrdil prenos občinskih zemljišč na državo, krajani Rateč zadovoljni.
Kranjska Gora - Svetniki občine Kranjska Gora so v sredo vendarle podprli prenos nekaj manj kot 60 tisoč kvadratnih metrov občinskih zemljišč na doskočišču leta 1968 zgrajene planiške velikanke na državo. Potem ko so zemljo državi pred kratkim že prodali prvi individualni lastniki, je prenos sedemsto tisoč evrov vrednih občinskih zemljišč eden od pomembnih mejnikov za nadaljevanje 40 milijonov evrov vrednega projekta gradnje Nordijskega centra v Planici.
Formalni postopki tako tečejo naprej, občina pa pričakuje, da bodo prva pripravljalna dela v Planici lahko pričeli že konec letošnjega poletja. Nato bo najprej na vrsti gradnja 120-metrske skakalnice, sledila bodo najnujnejša sanacijska dela na velikanki. Večina objektov v Nordijskem centru Planica naj bi bila zgrajena do svetovnega prvenstva v poletih 2010.
Rateče tokrat enotne
V Ratečah se v teh dneh pripravljajo še na podpis pogodbe med državo in tamkajšnjo agrarno skupnostjo. Potem ko je pred kratkim šest zasebnih lastnikov že dobilo izplačano kupnino za prodano zemljo v Planici, se zdaj o prodaji odloča še okoli 150 - članska agrarna skupnost. »Kraj je enoten o tem, kaj pričakuje od Planice. Zadovoljni smo, da je svoje storila tudi občina,« je z odločitvijo občinskega sveta o prenosu zemljišč zadovoljen predsednik KS Andrej Mežik. »Tokrat imamo pred sabo prvič resen projekt, ki smo ga imeli vsi priložnost videti. Prav tako je država že začela odkupovati zemljišča, zaradi česar verjamemo, da je projekt gradnje Nordijskega centra Planica realno izvedljiv. Do sedaj je namreč država le obljubljala, da bo Planico uredila – ponavadi se je o tem govorilo kakšen teden po svetovnem pokalu - potem pa se o Planici niti govorilo ni več. Želimo torej, da Planica postane takšna, kot je nekoč že bila. Za Rateče, kjer sta osnovni panogi kmetijstvo in turizem, je še kako pomembna, saj se od kmetijstva pač ne da živeti,« je še dejal Mežik.
Svetniki ne nasprotujejo
Štirideset milijonov vredni projekt gradnje Nordijskega centra Planica, uvrščen med razvojne prioritete tudi v strategiji razvoja Slovenije, ima v domači javnosti že ves čas večinsko podporo, tudi podporo Agrarne skupnost Rateče Planica, tamkajšnjega turističnega društva ter Nordijskega društva Planica. Na seji pred štirinajstimi dnevi mu pravzaprav ni nasprotoval niti nihče od občinskih svetnikov – pet se jih je glasovanja vzdržalo, zaradi česar predlog ni dobil potrebne dvetretjinske večine. Opozicijski svetniki so v sredo v skupni izjavi pojasnili, da so se glasovanja vzdržali, ker se niso strinjali z županovim načinom odločanja o projektu, rešitvi planiškega problema, samemu Nordijskemu centru pa niso nasprotovali. Opozorili so še, da bi si po njihovem mnenju občina morala zagotoviti več vpliva na delovanje nordijskega centra, nato so tudi oni glasovali za prenos občinskih zemljišč v Planici na državo.