Več kot le poklicno delo
Zlati grb občine Škofja Loka letos dobi zdravnik diabetolog Tomaž Camlek, dr. med. Za laskavo priznanje ga je predlagalo loško društvo diabetikov.
Društvo diabetikov Škofja Loka, ki združuje bolnike s sladkorno boleznijo vseh štirih občina na Loškem, zdravniku Tomažu Camleku pripisuje največ zaslug za to, da je bila leta 1993 odprta stalna ambulanta za bolnike s sladkorno boleznijo v Škofji Loki. Takrat si je za to prizadeval skupaj z vodstvom Društva za boj proti sladkorni bolezni, navajajo predlagatelji. Pred poldrugim desetletjem je bilo 480 sladkornih bolnikov, danes jih je prek dva tisoč, od tega jih je petsto tudi članov društva. Slednjemu je Tomaž Camlek v veliko pomoč tudi pri vodenju programov izobraževanja, bolniki so mu hvaležni tudi za delo pri usposabljanju in rednem delovanju diabetološke ambulante, do bolnikov je prijazen in odgovoren, ko si je treba prizadevati za pravice sladkornih bolnikov, pa vztrajen in borben. Za vse to mu je društvo podelilo že več priznanj, njegovemu delu, ki presega poklicne obveznosti, pa pripisujejo širši družben pomen, zato tudi predlog za visoko občinsko priznanje. Dodajajo še, da je Tomaž Camlek z lastnim financiranjem poskrbel za ureditev sodobnih prostorov ambulante in tudi za specialistično izobrazbo medicinskih sester.
Zelo pomembno se jim zdi tudi delo s stanovalci Centra slepih, slabovidnih in starejših, kamor je spočetka prihajal kot splošni zdravnik, sedaj pa kot zdravnik internist. V zavodu so veseli, da sladkornih bolnikov ni treba voziti v njegovo ambulanto, pač pa on prihaja k njim na redne tedenske obiske. Blizu petdeset jih je, ki potrebujejo njegovo zdravniško pomoč. V centru pa cenijo tudi njegovo prizadevanje za sodobnejše prostore za delo s stanovalci in za dodatne storitve za sladkorne bolnike. Pripomogel je, denimo, da se je ena od medicinskih sester usposobila za medicinsko pedikuro, s čimer se je zmanjšalo število zapletov na nogah pri sladkornih bolnikih. Uvedel je tudi izobraževalne skupine za sladkorne bolnike, njihove svojce in tudi zaposlene v domu.
Tomaž Camlek je bil najprej zaposlen v zdravstvenem domu, sedaj pa ima zasebno ambulanto. Poleg skrbi za sladkorne bolnike se ukvarja tudi s pulmologijo, novost pa je tudi antitrombotična ambulanta. »Bolniki so morali prej za te dejavnosti iskati pomoč v Kranju ali celo Ljubljani, sedaj pa jim je vse to na voljo v Škofji Loki,« pove zdravnik, ki skrbi za okoli dva tisoč kroničnih bolnikov na škofjeloškem območju. Kako sprejema zlati občinski grb, za katerega so ga predlagali ravno bolniki?
»Sprejemam ga kot priznanje za delo, pri katerem človek naredi nekaj več, kot mu veleva poklicna dolžnost. Vesel sem, da so bolniki, ki jih sprejemam, zdravim in ponudim oporo v težavah, to začutili,« pravi med svojimi pacienti priljubljeni zdravnik.