V Savi z največjim donosom
Delničarji Save so se tudi uradno seznanili z lanskim uspešnim poslovanjem, ki je delnicam te družbe na borzi lani tudi prispevalo največji - kar 161-odstotni donos.
Stražišče pri Kranju – Kot smo že na kratko poročali, je bila v Šmartinskem domu v Stražišču minuli teden 14. redna skupščina družbe Sava, na kateri so se delničarji tudi uradno seznanili z revidiranim konsolidiranim letnim poročilom o lanskem poslovanju in odločali o delitvi dobička. Predsednik uprave delniške družba Sava Janez Bohorič je v uvodu k obravnavi letnega poročila leto 2007 ocenil kot zelo uspešno, saj so bili zastavljeni cilji Poslovne skupine Sava in njene matične družbe Sava, d. d., ne samo doseženi, ampak tudi znatno preseženi. Premoženje Poslovne skupine Sava je lani močno naraslo. Doseglo je 951,7 milijona evrov, kar je 26 odstotkov bolje od načrta in 41 odstotkov več kot v letu 2006.
Družbe Poslovne skupine Sava so v letu 2007 ustvarile dobrih 188 milijonov evrov prihodkov od prodaje, s čimer so za 11 odstotkov izboljšale prodajne dosežke predhodnega leta in za 2 odstotka presegle poslovni načrt. Poslovna skupina Sava je v letu 2007 ustvarila 41,6 milijona evrov celotnega dobička pred davki in 39,3 milijona evrov čistega dobička. Celotni dobiček pred davki je bil 24 odstotkov višji od načrtovanega, čisti dobiček Poslovne skupine Sava pa je bil 28 odstotkov nad načrtovanim in tudi 15 odstotkov višji glede na leto 2006.
Ob teh dosežkih je bila vrednost naložb v nadaljnji razvoj Poslovne skupine Sava lani še posebej visoka, saj je skupaj znašala kar 181 milijonov evrov oziroma 45 odstotkov več glede na leto 2006, največ v dejavnosti Turizem. Za finančne naložbe, ki jih izvajajo v okviru delniške družbe Sava, so v letu 2007 namenili 144 milijonov evrov, od tega dobršen del, 106 milijonov evrov, za pridobitev 23,8 odstotka lastniškega deleža v Abanki Vipa, povečali so tudi lastniški delež v Gorenjski banki, kjer je Sava sedaj 45,9-odstotna lastnica. Savina nadaljnja ambicija jepovezovanje Abanke Vipa in Gorenjske banke, s čimer bi nastala druga največja banka v Sloveniji.
Delničarji so potrdili predlog, da se v breme nerazporejenega dobička preteklih let izplačajo dividende v višini tri evre na delnico, preostanek bilančnega dobička v višini 26,9 milijona evrov pa ostane do nadaljnjega nerazporejen.
Edini predlog, ki na skupščini delničarjev Save ni bil sprejet, je zadeval volitve v nadzorni svet. Skupščina je namreč s skromno večino sprejela protipredlog delničarjev Finetola, Maksime Invest, Fidine in NFD, po katerem so bili v nadzorni svet izvoljeni Tomaž Toplak, Miran Kalčič, Jože Obersnel, Marko Pogačnik, Janko Kastelic in Stanislav Valant, svet delavcev pa je v ta organ izvolil Janeza Justina, Boštjana Luznarja in Miho Resmana. »Samoimenovanje« Tomaža Toplaka, predsednika paradržavne Kapitalske družbe (KAD), v nadzorni svet Save je v vladnih krogih izzvalo precejšnje presenečenje.