S skicirko po svetu

V galeriji Vogal v Tržiču je še do konca tedna odprta razstava arhitekturnih skic Marjana Ocvirka, med drugim tudi avtorja zadnjega revitalizacijskega načrta starega mestnega jedra Tržiča iz leta 1996.

Galerija Vogal, ki je pod budnim očesom Tržiškega muzeja v sodelovanju s pokroviteljem Izolacijo Kepic oživela v minulem letu, v junijskih dneh vabi k ogledu zanimive razstave arhitekturnih skic Marjana Ocvirka, sicer rednega profesorja na fakulteti za arhitekturo v Ljubljani. Tokrat so na ogled njegove skice, ki jih je risal na svojih popotovanjih po različnih koncih sveta in jih pošiljal naslovnikom v domovino. Običajno je za to uporabil zadnjo stran razglednice in nanjo narisal motiv, ki ga je imel pred seboj, beneško Doževo palačo, palačo Ufizzi v Firencah … Take unikatne razglednice - skice je potem pošiljal družinam, prijateljem, znancem, ki imajo afiniteto do arhitekture. Skice dopolnjujejo citati v slogu: Sem v Benetkah in rišem … Na ogled je nekaj čez 40 takih razglednic.

Kot razmišlja kustodinja in direktorica Tržiškega muzeja Melanija Primožič, ki je v sodelovanju z avtorjem razstavo tudi pripravila, gre pri skiciranju za podoživljanje in razumevanje prostora in arhitekture, ki sta v različnih urbanih okoljih pritegnila avtorja. »Analitični pristop kot miselna kreacija v Ocvirkovih skicah preraste v likovno kategorijo dinamičnih kompozicij, ki jih avtor vključuje pripise in detajle, ki sporočilnost skiciranega le še pomensko bogatijo,« nadaljuje Primožičeva.

Arhitekt Marjan Ocvirk je danes redni profesor na Fakulteti za arhitekturo, kjer predava tri predmete: Skiciranje arhitekture, Sanacije in adaptacije in Projektiranja in kompozicije. Pred leti ga je kot raziskovalca slovenskih srednjeveških mest pritegnil tudi Tržič. Že leta 1977 je sodeloval v prvem revitalizacijskem načrtu starega mestnega jedra Tržiča, avtor novega takega načrta pa je bil tudi v letu 1996. Ob tem je skupaj s svojimi študenti oblikoval programsko zasnovo revitalizacije kompleksa bivše tekstilne tovarne Bombažne predilnice in tkalnice Tržič. Poimenovali so jo Trgovsko obrtni poslovno industrijski center (TOPIC) in naj bi postala osnova za vsa nadaljnja razmišljanja o izrabi tega obsežnega prostora tako rekoč v samem središču mesta Tržič. O njegovem zanimanju za stara mestna jedra pa najbolje govorijo skice, ki jih Marjan Ocvirk predstavlja v galeriji Vogal še do 14. junija, od ponedeljka do petka med 10. in 12. uro, ter v soboto med 10. in 12. uro.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / nedelja, 10. januar 2016 / 14:13

Najvišji vrh Banjške planote

Lašček (1071 m) – Vrh, ki je skrit v gostih gozdovih Banjške planote, ponudi lep razgled. Visoka kraška planota, s tipičnim kraškim svetom, ki je v meni vedno vzbujal malce mističnosti in misterioznos...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 3. november 2014 / 15:14

O sodobnem suženjstvu

Kranj – Prešernovo gledališče Kranj bo v sodelovanju z Inštitutom za delavske študije v sklopu dogodka Predstava se predstavi, ki ga pripravlja Klub PGK in na katerem bodo predstavili ustvarjalce p...

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:45

Ob ujmah razmislek o zavarovanju nepremičnin

»Naravne ujme so vse pogostejše, zato naj ljudje preverijo, kako imajo zavarovane nepremičnine,« pravi Janka Planinc, direktorica Zavarovalnice Triglav, Območne enote Kranj.

GG Plus / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:42

Raje več delam in manj govorim

»Sem človek dejanj, takega me občani poznajo in to od mene tudi pričakujejo,« pravi novi šenčurski župan Ciril Kozjek.

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:39

Gorenjska je imela dobrega kandidata

Inovativni mladi kmet leta 2014 je postal Boris Uranjek iz Planice pri Framu, gorenjski kandidat na izboru je bil Janez Zupanec iz Vogelj, ki se je predstavil z inovacijo pri pakirni liniji.

Kronika / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:36

Rešujejo tudi z žičnic

Jamarski reševalci so sicer usposobljeni predvsem za reševanje iz jam, toda njihov delokrog je precej širši: med drugim rešujejo tudi z žičnic, kar so pred dnevi vadili na Krvavcu.