Moteče ruševine sredi Trboj
Ob cerkvi sredi Trboj že dolgo propada Ulečova kmetija, kar moti večino vaščanov, saj kazi videz vasi, poleg tega pa majavi zidovi grozijo, da se bodo podrli na cesto.
Trboje – Ko bo medobčinska inšpekcija prvič obiskala občino Šenčur, naj najprej pride v Trboje, pravijo tamkajšnji vaščani, ki so Gorenjski glas opozorili na ruševine propadle Ulečove domačije, ki stoji ob cerkvi v središču vasi. »Česa takega najbrž nimajo nikjer drugje na Gorenjskem,« je predsednik krajevne skupnosti Jožef Rekar pritrdil vprašanju, ali je propadajoča kmetija res velik trn v trbojski peti.
Propadajoči objekti po mnenju krajevne skupnosti predstavljajo precejšnjo nevarnost za okolico, saj grozijo, da se bodo vsak čas podrli na cesto, zato bi po njenem morala ukrepati inšpekcija in odrediti njihovo odstranitev. Dediči so (nekdaj) pomožno gospodarsko poslopje, ki je najbolj grozilo, sicer pred časom že podrli, vendar pa so ruševine pustili, kakor so padle. Vaščani so jih zato zaprosili, naj ruševine počistijo oziroma jim dovolijo, da jih sami pospravijo. Temu nasprotuje eden od dedičev, ker da je kmetija zaščitena in ne sme nihče posegati vanjo. »Saj nočemo podirati. Želimo le pospraviti porušen material, ki kazi okolico cerkve, v kateri bo imel trbojski župnik Alojz Oražem 22. junija celo zlato mašo. Kar sram nas je, kaj bodo ob tej priložnosti ugledali številni prišleki,« pojasnjuje Rekar. O tej temi je svet krajevne skupnosti sredi maja sklical tudi razširjeno sejo, na katero so poleg dedičev povabili tudi vodstvo občine, vendar se niso mogli dogovoriti o primerni rešitvi.
»Občina Šenčur trenutno nima veliko možnosti za ukrepanje. Res je, da ima občina po novi zakonodaji pravico opozoriti lastnika na nevarnost objekta, in če ta ne reagira, lahko sama poskrbi za podrtje objekta na stroške lastnika. A najprej je treba sprejeti ustrezen odlok, česar pa niso storili še nikjer v Sloveniji, saj je zakonska novost še relativno sveža. Ko bomo torej sprejeli ustrezen odlok, in trudili se bomo, da se bo to zgodilo čim prej, bo občina Šenčur v takih primerih tudi ukrepala. Trenutno pa je za te stvari pristojna le gradbena inšpekcija,« je pojasnil župan Miro Kozelj.