Rojstni dan naslednice GZS
Prenovljena Gospodarska zbornica Slovenije je tudi uradno postala reprezentativna. Minister za gospodarstvo je pozval gospodarstvenike k učinkovitejši porabi energije.
Ljubljana – Potem ko je leto 2007 za Gospodarsko zbornico Slovenije (GZS) pomenilo leto velikih sprememb, saj je novi zakon zahteval, da ukinejo obvezno članstvo, obvezno članarino, vse to pa je zahtevalo temeljito reorganizacijo, manjšanje števila zaposlenih, drugačen volilni sistem, znižanje članarine, predvsem pa drugačen odnos do prostovoljnih članov, je v torek GZS tudi uradno izpolnila pogoje za reprezentativnost, torej potrebno število članov za zastopanje gospodarskih družb. Na seji upravnega odbora je namreč minister za gospodarstvo Andrej Vizjak predsedniku GZS Zdenku Pavčku izročil odločbo ministrstva, s katero zbornici priznavajo reprezentativnost. Vizjak je pridobitev statusa označil kot "zgodovinski dogodek za GZS", Pavček pa kot "rojstni dan GZS". GZS, ki je kot prva slovenska zbornica izpolnila pogoje, ki jih je postavil zakon o gospodarskih zbornicah, je zahtevek za priznanje statusa reprezentativne gospodarske zbornice vložila 25. aprila.
GZS ima 18.610 članov, kar predstavlja 17,66 odstotka vseh gospodarskih subjektov, ki so lahko člani gospodarske zbornice, in katerih prihodek od prodaje znaša 31,232 milijarde evrov, kar je 45,39 odstotka prihodkov od prodaje v gospodarstvu Slovenije za preteklo obračunsko obdobje. GZS se je torej v pogojih prostovoljnega članstva z vsebinsko in organizacijsko prenovo približala slovenskim podjetjem in ji je s tem uspelo zadržati v okviru enotne in čezsektorsko povezane zbornice najpomembnejši del slovenskega gospodarstva. Minister Vizjak je v svojem nagovoru tudi poudaril, da imata ministrstvo in vlada veliko volje za sodelovanje z GZS, da vse akte, ki zadevajo gospodarstvo, še pred sprejemom skušajo uskladiti z GZS, Bela knjiga, ki so jo pripravili na GZS, pa vsebuje veliko dobrih in dobrodošlih predlogov, ki jih bodo na ministrstvu in vladi skušali upoštevati.
Sicer pa je v svojem nastopu pred cvetom slovenskih gospodarstvenikov, ki so zbrani v upravnem odboru GZS, minister Andrej Vizjak podrobneje predstavil uresničevanje prioritet s področja gospodarstva v času predsedovanja Slovenije EU ter razvoj preskrbe z energijo v Sloveniji v luči pričakovanih trendov na področju preskrbe in cen energentov. Ocenil je, da znižanja cen naftnih derivatov in plina ni pričakovati, upa le na bolj umirjeno rast. Država stori vse, da bi omilila to rast, vendar je naša država popolnoma odvisna od gibanj na svetovnih borzah. Položaj glede električne energije je po ministrovih besedah boljši, saj uvozimo le dobro petino energije, Slovenija pa se bo morala kmalu odločiti, kako bo dosegla na tem področju uvozno neodvisnost. Brez učinkovitejše rabe električne energije pa se bo ta cilj le odmikal.