Med sosedi 92
Glasbena matica iz Trsta je pomembna organizacija Slovencev v Italiji.
Deluje v tržaški, goriški in videmski pokrajini v deželi Furlaniji in Julijski Krajini, v katerih živi največ Slovencev. Glasbena šola ima sedeže v Trstu, v Gorici, v Špetru in v Ukvah v Kanalski dolini. Najstarejši je tržaški, ki deluje že sto let, najmlajši pa je s 30 leti v Ukvah/Ugovizza v bližnji Kanalski dolini.
Prejšnji petek so v kulturnem centru na Trbižu proslavili 30-letnico delovanja Glasbene matice v Kanalski dolini. Prireditve, na kateri je o pomenu delovanja glasbene šole v Kanalski dolini govoril predsednik Slovenskega kulturnega središča Planika v Kanalski dolini Rudi Bartaloth, so se udeležili slovenski generalni konzul v Trstu Jože Šušmelj, predsednica sveta Glasbene matice Nataša Pavlin, ravnatelj Bogdan Kralj in starši ter prijatelji nastopajočih. Poleg dvanajstih učencev oddelka Glasbene matice v Kanalski dolini (zaradi naraščajočega zanimanja želijo pouk razširiti še za eno glasbilo) so sodelovali še učenci iz Gorice, Špetra in Trsta. Mlade glasbenike so za nastop pripravili Manuel Figheli, ki prihaja dvakrat na teden iz Gorice v Ukve, Beatrice Zonta, Vesna Zuppin, Olga Sosič, Fabio Devetak, Peter Filipčič, Claudia Sedmach in Marko Feri.
»V dejavnosti Glasbene matice sodeluje blizu 900 ljudi različnih starosti, ki jih druži ljubezen do glasbe in petja. V Kanalski dolini obiskuje šolo 12 učenk in učencev, v Trstu 300, v Gorici 152 in v Špetru 130, skupno torej 589. V okviru matice delujejo tudi pevski zbori in orkestri, tako da je naša dejavnost zares pestra in množična,« je povedala Nataša Pavlin. »Pri delovanju nam na osnovi zakona pomaga italijanska država, sami pa se znamo pametno dogovoriti o porabi denarja, zato lahko delamo normalno in brez večjih problemov. Veseli nas, da se glasbena dejavnost uspešno razvija tudi v Kanalski dolini, na robu slovenskega jezikovnega območja v Italiji, za kar ima veliko zaslug predsednik kulturnega središča Planika Rudi Bartaloth.«
Poleti bo začel delovati osrednji spletni portal za Slovence po svetu Slovenci.si. Portal je skupen projekt Slovenske izseljenske matice, Svetovnega slovenskega kongresa, izseljeniškega društva Slovenija v svetu in Rafaelova družba, ki ga je podprl tudi vladni urad za Slovence v zamejstvu in po svetu. Grafično in tehnično zasnovo pripravlja Arctur, ki bo vodil tudi njegovo delovanje. Spletni portal bo ponujal domačim in tujim uporabnikom sprotne informacije o Slovencih po svetu, o delu vladnih služb, organizacij civilne družbe in društev po svetu ter dogodkih v Sloveniji. Na portalu bo tudi seznam vseh društev Slovencev po svetu in koledar pomembnejših prireditev. Sodelujoči v projektu so prepričani, da bo postal eden od najpomembnejših načinov sodelovanja in povezovanja Slovencev doma in na tujem.