Veliko vlaganj v mlade
Občina želi mladim zagotoviti ustrezne prostore za njihov razvoj, zato bo tudi letos veliko investirala v šolo, vrtec in spremljevalne objekte.
Gorenja vas-Poljane – Občina Gorenja vas-Poljane je ena od redkih slovenskih občin z visokim naravnim prirastkom. To pa občini in županu ne prinaša le radosti, ampak tudi skrbi, saj morajo poskrbeti najprej za dovolj prostora v vrtcih, nato še v šoli. Lansko jesen so tako v Poljanah odprli novo športno dvorano, letos pa občino čaka obnova šolske kuhinje v Gorenji vasi, razen tega pa:
»Otroci so naše največje bogastvo, zato jim skušamo zagotoviti čim boljše pogoje. Na vsak način želimo v prvi vrsti povečati njihovo varnost na poti v šolo. Že čez dober mesec oziroma ob koncu šolskega leta začnemo z gradnjo pločnikov od križišča pri Gidorju do šole, ob tem bomo vzporedno uredili vso potrebno infrastrukturo. Med počitnicami začnemo tudi s temeljito obnovo šolske kuhinje v Gorenji vasi, saj nam že nekaj časa odzvanja opozorilo inšpektorja, ki grozi s prepovedjo obratovanja. Naša želja je, da kuhinjo posodobimo in vzpostavimo boljše pogoje, tudi razdeljevanje hrane bo tako enostavneje in hitrejše. V ta namen bo občina prispevala več kot 200 tisoč evrov. Na Sovodnju načrtujemo še gradnjo zunanjega igrišča, ki bo v dopoldanskem času na voljo šolarjem in vrtcu, popoldne pa lokalni skupnosti. Za kulturno dvorano v Lučinah pridobivamo uporabno dovoljenje, kjer je tudi telovadnica, ki jo bo uporabljala osnovna šola. V Poljanah se skupaj z ravnateljico trudimo pridobiti še en prostor za oddelek vrtca, v Javorjah pa nas čaka sanacija zunanjega igrišča.«
Pred kratkim ste objavili razpis o dodelitvi nepovratnih finančnih sredstev za izgradnjo malih komunalnih čistilnih naprav. Zakaj ste se odločili za tak korak?
»S takšnim ukrepom želimo spodbuditi lastnike objektov h gradnji individualnih malih čistilnih naprav, predvsem na območjih, kjer ne načrtujemo izgradnje javne kanalizacije. Najbolj napredni se že spopadajo z mislijo na gradnjo, z našo pomočjo pa jim gremo nasproti.«
Kdo se lahko prijavi in koliko denarja lahko pričakuje? Kdaj se izteče rok za prijavo?
»Za sofinanciranje izgradnje malih čistilnih naprav smo letos namenili 2.086 evrov. Prijavijo se lahko gospodinjstva na območjih, kjer ne načrtujemo izgradnje kanalizacijskega omrežja. To pomeni, da je razpis aktualen predvsem za objekte v hribovitem predelu občine. Višina dodeljenih sredstev je odvisna od velikosti male čistilne naprave. Rok za prijavo na razpis pa se izteče 31. maja.«
Sredi meseca se je zaključil tudi razpis za izbiro izvajalca komunalnega opremljanja Gospodarske cone Dobje. Kdaj se bodo dela zares lahko začela?
»Na javni razpis sta se prijavila dva ponudnika. Javno odpiranje je potekalo 13. maja, trenutno smo v fazi pregleda in ocenjevanja ponudb. Vse aktivnosti gredo po načrtu, pričakujemo, da bi z deli začeli že v prihodnjih dneh, torej v začetku junija. En objekt je že podrt, žaga naj bi se kmalu preselila. V coni bo prostor za tri podjetja, skupna vrednost komunalnega opremljanja znaša 2,1 milijona evrov, od tega bomo (smo) 889.000 evrov pridobili iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Investicija mora biti zaključena v dveh letih, velik del že do konca letošnjega septembra.«
Letos ste se že večkrat sestali s predstavniki ministrstva, direkcije za ceste in lastniki zemljišč za gradnjo krožišča in obvoznice Gorenja vas. Kdaj bi lahko začeli graditi?
»Občina maksimalno pomaga Direkciji RS za ceste, da bi čim hitreje prišli do izvedbe investicije. Zavedati se moramo, da priprava dokumentov zahteva bistveno več časa kot sama gradnja. Lastniki zemljišč na območju krožišča so že prejeli pogodbe o odkupu zemljišč, večji del odkupa zemljišč pa bo opravila občina z lastnim denarjem. Vse to le zato, ker si želimo, da bi se vse skupaj hitreje izteklo. Hkrati delamo na tem, da ločimo obvoznico Gorenja vas in četrto razvojno os, torej povezovalno cesto med Gorenjsko in Severno Primorsko. Tako bi obvoznica prej prišla na vrsto za realizacijo, odločili smo se, da bomo sami peljali izdelavo državnega lokacijskega načrta.«
Lani ste začeli z obsežnim informiranjem o pomenu ločevanja odpadkov, poskusno ste uvedli tudi rumeno vrečo. Kako se je novost obnesla, je odpadkov sedaj manj na deponiji?
»S testiranjem rumene vreče smo začeli z letošnjim majem in sicer na dveh območjih, to je na Hotavljah in Hotovlji. Prvi odzivi pri občanih so večinoma pozitivni. Za nami je sicer že prvo zbiranje odpadkov po sistemu rumene vreče, vendar konkretnih podatkov o količini zbrane embalaže še nimamo. Predvidoma bo testiranje potekalo do septembra 2008 in do takrat bo izdelana tudi ocena učinka rumenih vreč. Ob pozitivnih rezultatih bomo letošnjo jesen razširili uporabo rumenih vreč na celotno občino. Cilj je vzpostaviti učinkovit sistem zbiranja odpadne embalaže, ki bo omogočil izboljšanje ločevanja odpadkov na izvoru, njihovo ponovno uporabo, ter da bo občanom in okolju prijazen.«