Razdeljevanje humanitarne pomoči v Železnikih
Ko so 18. septembra lani narasle vode zalile kar 325 hiš, 60 družinam uničile bivalne prostore, veliko lastnikov je ostalo brez avtomobila, ste se mnogi obrnili na nas z vprašanji in prošnjami za pomoč, ker ste vedeli, da delamo v dobrobit teh krajev, in da smo vam pripravljeni pomagati.Še danes nam iz drugih krajev Slovenije čestitajo za prodorno in učinkovito akcijo pri klicu na pomoč. Državljanom Slovenije smo na pravilen način preko vseh možnih medijev znali povedati, zakaj potrebujemo pomoč. Slovenci so se odzvali in nesebično pomagali s prostovoljnim delom, materialnimi dobrinami in denarjem. Verjetno smo se prvič v Sloveniji združili Rdeči križ in Karitas, Občina Železniki, pri čemer je Občina Železniki in njeno vodstvo uživalo veliko zaupanje, tako da so tako posamezniki kot delovne organizacije brez pomisleka nakazovala sredstva na občinski račun s sklici za humanitarno akcijo.
Če smo se v tistih dneh česa najbolj zavedali, smo se tega, da tega zaupanja ne smemo zlorabiti. Zato so bili ustanovljeni trije odbori, ki so bedeli nad vsem, kar se je dogajalo v zvezi s humanitarno pomočjo, in sicer organizacijski, strokovni in nadzorni odbor. Na mesta vodij teh odborov smo postavili ljudi glede na njihove sposobnosti, pri razporeditvah nihče ni razmišljal o kaki strankarski pripadnosti. Vse sklepe smo sprejemali soglasno, upoštevane so bile izkušnje Rdečega križa in Karitas.
Ni bilo enostavno izbrati pravičnih kriterijev, po katerih se bo delila pomoč tako v denarju kot v materialnih dobrinah. Vsi smo se strinjali z izbranimi kriteriji in po njih razdeljevali pomoč. Vsem odborom je bila pri izvajanju v veliko pomoč celotna občinska uprava.
Mnogi občani nam povedo, da tisti dan, ko jim je odplavilo stanovanje, niti pomislili niso, da se jim lahko nudi toliko pomoči. Verjetno smo edina občina v Sloveniji, ki smo ob kaki naravni nesreči lahko ponudili toliko. Ponudili pa smo lahko, ker nam je pomagala celotna Slovenija.
In po stari slovenski navadi so se nekateri takoj, ko smo se kolikor toliko opomogli, začeli spraševati, zakaj je ta ali oni dobil nekaj evrov več, hitro so podvomili o poštenosti vseh, ki smo v razdeljevanju pomoči sodelovali, mediji pa so pri opravljanju svojega poslanstva z veseljem pograbili za vročo kost. Darovalci so se začeli spraševati, ali so šla sredstva res tja, kamor so jih namenili, mi pa, namesto da bi reševali ostale probleme v zvezi s sanacijo poplav, moramo vse postopke v zvezi s humanitarno akcijo ponovno pojasnjevati.
Vsak podpisnik tega zapisa s svojim podpisom jamči, da je organizacija, katere predstavnik je, pri razdeljevanju humanitarne pomoči delala v skladu s sprejetimi kriteriji, popolnoma pošteno, ter smo razdelili humanitarna sredstva med tiste, ki so jim bila namenjena. V zvezi z razdeljevanjem humanitarne pomoči smo pripravljeni odgovoriti na vaša morebitna vprašanja.
Posameznikom, ki po svoji presoji vidijo nepravilnosti pri razdeljevanju humanitarne pomoči, pa bomo dokazali, da smo delo opravljali sistemsko in pomoč delili pravično.
S spoštovanjem do vseh občanov in v upanju, da se vsi skupaj nikoli več ne srečamo v podobni situaciji, vas pozdravljamo.
Mihael Prevc, župan
Janez Ferlan, podžupan
Peter Mesec, koordinator humanitarne akcije
Janez Habjan, predsednik strokovnega odbora
Florijan Tavčar, predsednik nadzornega odbora
za Območno združenje Rdečega križa Škofja Loka Olga Bandelj
za Župnijski Karitas Železniki Andrej Jemec