Šenčurski učenci gostili predsednika Türka
Na Osnovni šoli Šenčur so se odločili, da v sklopu projekta Pomladni dan v Evropi opravijo intervju s predsednikom države Danilom Türkom.
Minuli petek je bil na OŠ Šenčur vse prej kot običajen šolski dan. Priredili so sklepno prireditev projekta Pomladni dan v Evropi, ki se je je udeležil celo slovenski predsednik Danilo Türk. »V sklopu projekta, ki je letos posvečen medkulturnemu dialogu, je treba opraviti tudi intervju z znano osebo. S člani novinarskega krožka smo se odločili, da ga naredimo s predsednikom, ki je lani že obiskal našo šolo, saj ga je zanimal šolski sistem. Po elektronski pošti smo mu poslali vprašanja in ga povabili na obisk. Presenečeni smo bili, da se je vabilu odzval,« je razložila ravnateljica Majda Vehovec, ki je pomembnega gosta v petek dopoldne pred šolo pričakala v družbi šenčurskega župana Mira Kozelja in nekdanjega predsednika državnega sveta Janeza Sušnika.
Učenci, zbrani v športni dvorani, so težko pričakovali prihod predsednika Danila Türka, ki so ga pozdravili z bučnim aplavzom. Učenca Rok Pavlič in Jaka Rogelj sta imela zanj pripravljenih vrsto vprašanj. Türk je med drugim poudaril, da mora biti šola taka, da jo učenci radi obiskujejo in da v njej lahko izživijo svojo radovednost. Na vprašanje, kakšen je njegov vsakodnevni tempo, je odgovoril, da ima seveda veliko dela, zdi pa se mu, da so osnovnošolci včasih celo bolj obremenjeni od predsednika republike. A jih je spomnil tudi, da se počitnice hitro bližajo in da bo treba le še malo potrpeti. Učencem je predlagal, naj začnejo zgodaj razmišljati o njihovem poklicu. Türku so zastavili tudi vprašanja o politiki, denimo, koga bi jeseni najraje videl v koaliciji, pogrešali pa smo vprašanja o predsednikovem otroštvu, spominih na šolska leta in podobno, čemur bi učenci zagotovo z zanimanjem prisluhnili.
Po intervjuju s predsednikom republike so učenci v različnih jezikih predstavili značilnosti dvanajstih držav Evropske unije, pri čemer so poseben poudarek namenili kulinariki in tipičnim jedem. Glavni namen projekta, ki ga pripravlja Evropsko šolsko omrežje v imenu Generalnega direktorata Evropske komisije za komunikacije, je sicer učence osvetliti o medkulturnih razlikah. Namenjen je mladim iz vse Evrope in tudi izven njenih meja. V Sloveniji je letos vanj vključenih 14 vrtcev, 67 osnovnih in 20 srednjih šol ter portoroški center za korekcijo sluha in govora.