Po brezjanski Poti miru

Občina Radovljica in Frančiškanski samostan urejata na Brezjah novo tematsko pot v občini - Pot miru.

Pot bo po besedah predsednika občinske komisije za razvoj podeželja Antona Pogačnika zanimiva pridobitev za Brezje, občane radovljiške občine in vse turiste in romarje, ki prihajajo na Brezje. Člani komisije so na nedavni seji potrdili tudi načrtovanje in pripravo zemljevida tematskih poti po občini.

Brezje – Načrte za ureditev tematske poti (na začetku so jo imenovali Sončna pot) so po naročilu občine pripravili v blejski območni enoti zavoda za gozdove. Kot je povedal Simon Resman iz zavoda, želijo predstaviti naravno, kulturno in duhovno dediščino Brezij in okolice, razširiti turistično ponudbo kraja in obnoviti že obstoječe dele poti za pešce med Brezjami in Peračico ter »oživiti« poti v Noše in na Črnivec. Izhodišče poti je pri baziliki na Brezjah, odtod poteka do peračiških slapov in naselja Peračica, kjer se obrne nazaj na Brezje. Dolga je 5,7 kilometra, približno dve uri hoje, možno pa se je sprehoditi tudi samo do slapu ali po krajšem, 2,5 kilometra dolgem krogu, ki poteka po Brezjanskem polju. »Pot je namenjena družinam, romarjem in starejšim obiskovalcem, peračiški del zahtevnejšim sprehajalcem, po Brezjanskem polju pa tudi invalidom,« je dejal Simon Resman in dodal, da bo na poti tudi sedem informacijskih tabel, petnajst kulturno-verskih objektov (umetniško kovanih spomenikov) in razgledni paviljon. Na izhodiščni informacijski tabli bodo predstavili pot, na naslednjih pa okoliške hribe, gabrov vejnik, konglomeratne bloke, debelo smreko, Peračico, slap in tuf. Na kovanih spomenikih (letos bodo postavili prva dva) bodo izbrani verzi petnajstih slovenskih pesnikov.

Kot je povedal Milan Pohar, skrbnik občinskega premoženja, so na poti, ki poteka po starih poteh, obnovili brvi, stopnice, ograje in nekatere druge dele. Z gradbenimi deli so končali, po postavitvi informacijskih tabel, razglednega paviljona in smerokazov jo bodo predvidoma junija odprli za obiskovalce. Pot ureja in financira občina, frančiškanski samostan bo poskrbel za kulturno versko vsebino poti, Turistično društvo Brezje pa jo bo vzdrževalo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 11. januar 2013 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 11. januar 2013, št. 3

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 15. februar 2016 / 15:05

Gorenjec navdušil Zlatka Zahovića

Žan Celar, šestnajstletni nogometaš iz Voklega, je del članske ekipe NK Maribor, kjer pravijo, da v zgodovini nogometne šole med napadalci še niso imeli takšnega talenta. »Tudi v prihodnje bom skušal...

Gospodarstvo / ponedeljek, 15. februar 2016 / 15:03

Vse več zanimanja za namakanje zemljišč

Na Gorenjskem je zaradi pogostih suš vse več potreb po namakanju kmetijskih zemljišč. Država s finančnimi podporami spodbuja kmete k povezovanju in k skupni gradnji namakalnih sistemov.

Gorenjska / ponedeljek, 15. februar 2016 / 14:45

Manj denarja razvitejšim občinam

Ministrstvo za finance je v januarju objavilo količnik razvitosti slovenskih občin, po katerem se določa stopnja sofinanciranja države. Gorenjske občine med najbolj razvitimi v državi.

Kultura / ponedeljek, 15. februar 2016 / 14:45

Nagrajenci med Zvitorepci

V Galeriji Prešernovih nagrajencev so odprli razstavo stripov Zvitorepca in njegovih junakov avtorja Mikija Mustra in razstavo portretov aktualnih Prešernovih nagrajencev fotografa Toneta Stojka.

Gospodarstvo / ponedeljek, 15. februar 2016 / 14:44

Na Brnik se vrača poljski prevoznik

Z marcem poljski prevoznik LOT vzpostavlja letalsko povezavo med Ljubljano in Varšavo. Prestolnici bo povezoval s šestimi leti na teden, letno pa naj bi prepeljal približno trideset tisoč potnikov.