Pustite mi zmagati
"Pustite mi zmagati, če ne morem zmagati, naj bom pogumen v svojem poskusu," je zaprisega specialne olimpiade, ki sta jo na gorenjskih igrah izrekla Sandra in Matjaž.
Radovljica – Na petnajstih letnih igrah specialne olimpiade, ki so jih organizirali osnovna šola Antona Janše in društva Sožitje iz občin Radovljica, Bled, Bohinj in Gorje, je sodelovalo deset ekip s 195 tekmovalci. Ne gre za klasične športne igre, kjer si tekmovalci prizadevajo zmagati in se ovesiti z medaljami, pač pa vključenost ljudi z motnjo v duševnem razvoju v sodobni svet, kjer športnik ni poraženec, pač pa zmagovalec, ki s svojo voljo, vztrajnostjo in rednimi treningi premaguje še tako okorelo motoriko. Specialna olimpiada širi vrednote, ki povezujejo, temelji na enakosti, spoštovanju in sprejemanju drugačnosti. Specialni olimpijci po vsem svetu tekmujejo v 26 poletnih in zimskih športih, v Sloveniji pa v dvanajstih. V Radovljici so se tekmovalci pomerili v atletiki, košarki in namiznem tenisu, nekaj dni pred sobotnim množičnim tekmovanjem pa še v igrah MATP, ki je namenjen osebam z najtežjimi motnjami v duševnem razvoju.
Poleg tekmovanja in podelitve medalj, ki jih dobijo vsi udeleženci iger, je posebno doživetje tudi uvodna slovesnost z igranjem himne specialne olimpiade, dviganjem zastave in že omenjeno olimpijsko prisego. Igre je slovesno odprl Cveto Uršič, direktor direktorata za invalide pri Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, ki je tekmovalcem zaželel veliko dobrih rezultatov. Veliko spodbudnih misli pa so jim namenili tudi Katja Vadnal, predsednica zveze društev Sožitje, Irena Horvat, ravnateljica osnovne šole Antona Janše, Jože Rebec, podžupan občine Radovljica (tudi v imenu župana in podžupanov sosednjih občin), ter predstavnik staršev Pajo Cakiči.