Ta kroparska čbela
Tako so poimenovali delavnico poslikave panjskih končnic, ki je v organizaciji Osnovne šole Antona Janše potekala na Linhartovem trgu.
Radovljica – Tokrat so panjske končnice kovali v baker. Živahne delavnice na Linhartovem trgu se je udeležilo blizu štirideset otrok in mentorjev iz devetih osnovnih šol občin Radovljica, Bled in Bohinj pa tudi naključni mimoidoči ter obiskovalci iz vrtcev in domačih šol.
»Likovno delavnico za osnovnošolce že deveto leto pripravljamo iz spoštovanja do edinstvene kulturne dediščine in čebelarja Antona Janše, po katerem naša šola nosi ime,« je povedala ravnateljica Jelena Horvat. »Otroci se s temo najprej spoznajo skozi pripoved zgodbe, nato mojster predstavi tehniko in način dela. Vsak učenec izdela svojo panjsko končnico. V šoli kasneje končnice dokončajo, jih pripravijo za ogled in obogatijo zbirko iz preteklih let. Letos smo izdali tudi katalog s predstavitvijo preteklih delavnic, kjer so predstavljene teme in motivi.«
Kot je še povedala ravnateljica, prihajajo motivi, ki jih obdelujejo učenci, predvsem iz življenja, narave ter starih in novejših zgodb. »Poslikane panjske končnice pomenijo izredno zakladnico otroške ustvarjalnosti in izvirnosti, a še vedno nosijo pristno izročilo tako v motivih kot v tehnikah. V preteklih letih so jih izdelovali v temperi, mozaiku, lesorezu, stripu in keramiki.« Horvatova ob tem poudarja, kako pomembno je sodelovanje osnovnošolcev z učenci vseh štirih šol s prilagojenim programom Gorenjske – Radovljica, Jesenice, Kranj in Škofja Loka. »Tu postane pomembno le likovno izražanje, spretnost prstov, ustvarjalnost, izvirnost, druženje briše meje med različnostjo.«
Idejna vodja delavnice je bila likovna pedagoginja Tadeja Rozman, tehnični del sta vodila Milan Černe in Janez Gašperšič, finančno pa je pri izvedbi tudi letos pomagal Lions club Bled.