Uživa na divjih vodah
Jožetu Hafnerju kajak pomeni pomemben del rekreacije. Nekdanji mladinski državni prvak je na vodi še vedno hiter.
Veslanje je vedno bolj priljubljen šport za rekreacijo. Eden izmed navdušenih rekreativcev je 46-letni Jože Hafner z Godešiča, ki je veslanje včasih tudi treniral. »Ko sem bil mlad, nisem poznal prav veliko kajakašev. Iz mojega okolja so takrat veslali Niko Svoljšak, brata Peter in Pavle Kalan in Lojze Jenko. Niko me je začel voziti na treninge in tako se je začelo. Star sem bil sedemnajst let, ko sem prišel v KKK Ljubljana,« se danes spominja svojih začetkov. Njegova tekmovalna kariera ni trajala prav dolgo, le dobro leto, potem pa je zaradi poškodbe moral kajak za nekaj let postaviti v kot. Je pa v dobrem letu dni, v svoji prvi kajak sezoni, v spustu pri mladincih postal državni prvak posamezno in ekipno, na neuradnem evropskem mladinskem prvenstvu, na katerem je nastopil že poškodovan, sedmi, na državnem članskem prvenstvu pa prvi ekipno in peti med posamezniki.
»O tem, kaj bi dosegel, če ne bi prišlo do poškodbe, bi seveda lahko razmišljal, a če danes pogledam na vse skupaj, mi ni žal, da se je tako izteklo. Če bi ostal v kajaku, ne vem, kako bi bilo potem s poklicem. Po poškodbi nekaj let nisem veslal, nato pa sem lahko znova sedel v kajak in veselje do tega športa mi je ostalo. Zame je kajak eden najboljših športov,« pravi Hafner, ki se vrsto let udeležuje triatlona jeklenih v Bohinju, kjer je med tistimi, ki najhitreje preveslajo Bohinjsko jezero gor in dol.
Kot pravi, je kajak zelo primeren za rekreacijo. »Poleti je sploh veliko možnosti. Za začetnike je najbolj primeren »see kajak«, ki je v primerjavi s spustom stabilen čoln. Vedno bolj so popularni polietilenski kratki kajaki dolžine do dveh metrov, s katerimi na divjih vodah vesla vedno več rekreativcev. S temi kajaki se lahko v valu izvajajo različne figure, kot so salte, premeti,« pojasni ter doda: »Kajak je resnično primeren šport za vsa življenjska obdobja. Poznam jih veliko, ki so se prvič vsedli v kajak pri 30-tih, 40-tih in so po nekaj letih že tako napredovali, da lahko preveslajo vsako reko pri nas.«
Sam ima doma tri čolne: tekmovalnega spusta, s katerim vesla na triatlonu in v primeru višje vode, tekmovalni kajak ter kratek polietilenski kajak za rodeo. »Na Rodeo gremo v Tacen, ker je najbližje. Sicer pa rad veslam povsod, kjer je vsaj malo tekoča voda, največji užitek pa je seveda na divji vodi. Za kajak je izredno primerna Soča, Sava Bohinjka in Dolinka, Savinja, Kolpa v zgornjem delu pri Osilnici. To so res lepe reke za veslanje,« pojasni Hafner, ki v kajak sede dvakrat do trikrat na teden, poleg tega športa pa ima za rekreacijo še kolesarstvo in tek. Tistim, ki se nameravate preiskusiti v tem športu, pa za konec svetuje, da je najbolje obiskati šolo kajaka, kjer boste ugotovili, če vam ta šport dejansko ustreza, šele nato pa svetuje nakup opreme, ki ni ravno majhen strošek. Potrebujete pa seveda kajak, veslo, krovnico, plavalni jopič, čelado, neoprensko obleko ter nepremočljivi anorak.