Raziskave na Smledniškem gradu
Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine je v Smledniku predstavil zgodovino raziskav tamkajšnjega Starega gradu.
Medvode – Predstavitev je bila v organizaciji Turistično olepševalnega društva Smlednik 16. aprila v prostorih OŠ Simona Jenka. Za Smledniški grad je bila predstavljena zgodovina raziskav, obstoječa dela in rekonstrukcije ter tridimenzionalni sken ostalin, poleg tega pa je bil predstavljen še raziskovalni potencial srednjeveških gradov na širšem območju občine Medvode ter rezultati arheoloških raziskav pri krožišču na Svetju in na Šmarni gori, kjer so lani odkrili prazgodovinske najdbe, ki jih v prvi fazi datirajo v 6., 7. st. pr. n. š.
Smledniški Stari grad je po pisnih virih s svojo strateško pozicijo postavljen v 11. stoletje. Imel je eno osrednjih vlog na širšem območju občine Medvode, kar je potrdil tudi dr. Andrej Gaspari iz Muzeja Slovenske vojske. »Sam potencial na tem območju je izjemen, ker gre za mrežo gradov v pokrajini, ki dokazuje posestno mejne vojaško strateške odnose. Medvode so bile prepredene z obrambno mrežo gradov in eno osrednjih vlog ima zaradi izjemne lokacije ravno Smledniški grad,« je povedal Gaspari, o samih arheoloških raziskavah pa dodal: »Začele so se relativno pozno. O tistem, čemur sedaj sledi arheologija, vemo zelo malo. Nič ne vemo o bivalni kulturi. Treba je vedeti, da je potres leta 1511 grad poškodoval, potem je šlo še za posege, ko so vaščani v poznem srednjem veku z gradu odvzemali gradbeni material, prihajalo je do iskanj zakladov. Pri naših raziskavah ne gre toliko za material, za izkopavanja, gre za to, da izpopolnimo poznavanje tega prostora. Veliko vemo iz virov, pravih materialnih ostankov in prave zgodbe pa nimamo. Primer Gradišča nad Drago nakazuje, da je šlo za zelo visoko bivalno kulturo.« Na vprašanje, kaj je pričakovati od raziskav v primeru starega Smledniškega gradu, je Gaspari odgovoril: »Datiranje nastanka ter seveda poznavanje stavbnega razvoja ter tudi prostorskega, med drugim prvotni pristop do gradu, obrambni sistem. Raziskave so v začetni fazi in pred letom, letom in pol ne bo nič kaj dosti novega.«
Sicer pa Smledniški grad v zadnjih letih postopoma obnavljajo. Dela potekajo pod budnim očesom in po načrtih Zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine, glavno vlogo pri obnovi pa ima seveda TOD Smlednik na čelu s predsednikom Doranom Konjarjem. Obnova se je začela z gradnjo grajskega vodnjaka ter spodnjega obzidja, ki je bilo izredno poškodovano. Lani se je začela obnova južnega obzidja, ki naj bi bil dokončno obnovljen prihodnje leto. Občina Medvode je za obnovo iz proračuna za leto 2008 namenila 19 tisoč evrov. Izvajalec del je podjetje Kambi team d. o. o.